Konstruktywna fiksacja ?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Konstruktywna fiksacja ?

przez wojtek_112 23 gru 2007, 01:00
Czy ktoś wie co oznacza ten termin?Miałem testy na funkcje poznawcze i w wynikach występuje coś takiego.NIe pytałem byłego psychologa, a obecny wiele mi nie powiedział.

przez jojo 23 gru 2007, 01:53
Fiksacja (od łac. figere, przybijać) - jeden z mechanizmów obronnych znanych w psychologii.

Polega na kurczowym trzymaniu się wyuczonych mechanizmów przystosowania (myśli i zachowań), dzięki czemu nie dopuszcza się myśli, które mogłyby spowodować frustrację. Daje to krótkotrwały zysk psychologiczny w postaci zmniejszenia napięcia (co jest podstawowym zadaniem mechanizmów obronnych), jeśli zagrożenie minie, ale uniemożliwia przystosowanie się do niego.

No a skoro istnieje jakaś konstruktywna fiksacja, to najwyraźniej ten mechanizm obronny może być reakcją konstruktywną. Może tak?

przez wojtek_112 23 gru 2007, 02:14
Też coś podobnego znalazłem, znalazłem też "fiksacje analną" i jakieś inne terminy psychologiczne z tym związane.Ale generalnie fiksacja jest opisywana jako usztywnienie osobowości i coś negatywnego , a "konstruktywna" jest określeniem raczej pozytywnym więc pytam czy ktoś sie z takim określeniem zetknął.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Sortuj wg