CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Łapa 11 maja 2014, 21:12
@one-half
Nie spieszno mi do psychotropow... Ja juz je biore od 2,5 lat :p. Mialem 2 ostre manie, kilka hipo, 3 depresje, pobyt na oddziale zamknietym, psychoterapie wiec nie ucz ojca dzieci robic :P.
Po prostu zastanawiam sie jak to, ze zakochuje sie coraz mocniej wplynie na moja juz 18 miesieczna remisje
ObrazekObrazekObrazekObrazek

przez refren 11 maja 2014, 23:12
Łapa napisał(a):Jak odróżnić stan zakochania od hipomanii? Czy zakochanie może wywołać hipomanię?

Nie wiem jak odróżnić, ale tu (niestety) piszą, że może wywołać:
Odwrotna zależność również istnieje. Silne pozytywne emocje takie jak nowa praca, nowa szkoła, nowa miłość, poważne osiągnięcia zawodowe, sukcesy w życiu osobistym, narodziny potomka mogą spowodować, wyzwolić epizod hipomanii czy manii, który dalej ma już normalny przebieg typowy dla CHAD.

http://www.afektywna.pl/chad/

przez Asmo 11 maja 2014, 23:14
Zakochanie jak i inne tego typu zmiany życiowe mogą powodować manie. Właśnie przed tym przestrzegała mnie lekarka na ostatniej wizycie bo jestem zbyt krótko ustabilizowany i mam nawet nie próbować przez dłuższy czas takich czy innych zmian życiowych wprowadzać które mogą dostarczyć silny bodziec zarówno pozytywny lub negatywny. Jak się jest ustabilizowanym to wiadomo że nie ma się co ograniczać ale zawsze trzeba uważać bo ryzyko zmiany fazy jest zawsze. Mi od zawsze jeśli byłem sam było źle taki jestem. Ale muszę poczekać nim zacznę się rozglądać. Wiem że to wszystko tak pięknie brzmi ale trzeba mocno wierzyć i nauczyć się nie ograniczeń ale reorganizacji swojego życia tak to nazywajmy. W miarę upływu choroby coraz więcej się uczę i nie popełniam błędów z przeszłości co teoretycznie może czasami uchronić przed zmiana fazy. Dużo zawdzięczam mojej lekarce. Bez niej bym zwariował i poszedł na 11 piętro. Teraz jestem mądrzejszy co mnie dodatkowo podbudowuje.
F31 - wredna suka!

Lit 750mg
Venlafaksyna 300mg
Lamotrygina 200mg
Kwetiapina 50mg
Xanax, Clonazepam (sometimes)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Tańczący z lękami 11 maja 2014, 23:18
zauważyłem u siebie, że kiedy 2 tyg temu na chwile zmniejszyłem dawke lamo mój popęd wzrósł z 2 razy/tydzień do 10razy/tydzień, po prostu nadmiar pobudzenia rozładowywałem w ten sposób. Teraz wszystko wraca do normy i cieszę się, że mam mniejszą ochotę na sex. Nie sądziłem, że to powiem, bo odkąd pamiętam przez wiele lat dupy były dla mnie całym sensem tej egzystencji. Teraz też są bardzo ważne, ale mam do tych spraw większy dystans :P No ale latka lecą, biorę leki od 11 lat.
Znacie ten kawał? Na bezludnej wyspie znaleźli się: 20-to,30-to i 40-latek i nagle przez lornetkę widzą w oddali wysepkę na której imprezuje całe stado samotnych, fajnych dupeczek. 20-latek oszołomiony mówi: słuchajcie, bierzmy łódkę i płyńmy tak czym prędzej! 30-latek zastanowił się, po czym odrzekł: słuchajcie dobra myśl, ale może dopiero po obiedzie? Na koniec 40latek rzekł do kolegów: właściwie stąd też można popatrzeć... :105:
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez one-half 12 maja 2014, 07:20
Łapa napisał(a):@one-half
Nie spieszno mi do psychotropow... Ja juz je biore od 2,5 lat :p. Mialem 2 ostre manie, kilka hipo, 3 depresje, pobyt na oddziale zamknietym, psychoterapie wiec nie ucz ojca dzieci robic :P.
Po prostu zastanawiam sie jak to, ze zakochuje sie coraz mocniej wplynie na moja juz 18 miesieczna remisje

Aaa to kolega "z branży":D To przepraszam :D

przez Widmo 12 maja 2014, 11:19
Wolfx napisał(a):Możliwe,tylko dlaczego zachorowałem w takim wieku i dlaczego akurat w momencie gdy miałem ten bardzo duży stres,tego nie mogę pojąć.Myślę nie byłoby stresu nie było by choroby,to napewno nie jest zbieg okoliczności.

Ciesz sie, ze zachorowales dopiero w takim wieku kiedy konstrukt Twojej osoboswisci jest w pelni uksztaltowany.
Masakra jest zaczac chorowac na chad w wieku w ktorym dopiero psychika mlodego czlowieka i relacje ze swiatem ksztaltuja sie.
Strasznie dziwne sa Twoje oskarzenia co do wlasnego syna. To Ty go splodziles i wychowywales to raz wiec i Ty w pewnym stopniu odpowieadzasz za jego postepowanie.
Napisalem w pewnym stopniu poniewaz z drugiej strony jest on odrebna jednostka na ktora nigdy nie bedzie sie mialo pelnego wplywu.
I po cholere szukasz na sile winnych...ani Ty ani tym bardziej Twoj syn nie jest winny chad.
Zrozum, ze jedni maja cukrzyce inni chad a jeszcze inni raka.
Tak po prostu...losowo...taki los Cie nas tutaj dopadl.
No moze jak wierzysz w Boga to mozesz sobie to jakos jeszcze wytlumaczyc :/

-- 12 maja 2014, 10:26 --

Wolfx napisał(a):Ja tam z diagnozy Chad się nie cieszyłem,życie już nigdy nie będzie takie jak kiedyś,a miałem życie poukładane i na stare lata dup taki prezent od życia.

Jezeli naprawde poprzednio funkcjonowales dobrze to diagnoza chad moze powalic.
Z drugiej strony skoro tyle lat dobrze funkcjonowales to masz duze szanse wrocic do tego samego poziomu.
Moze trzeba bedzie zyc ostrozniej, zrezygnowac z kilku rzeczy.
Ja akurat mimo ze z mniejszymi objawami meczylem sie jakies 15 lat zanim dostalem wyjasnienie, ze
to wszystko co bylo nie tak wiaze sie z chad. Stad swiadomosc choroby mi pomogla zmienc podejscie do siebie i swiata.

-- 12 maja 2014, 10:45 --

Łapa napisał(a):Jak odróżnić stan zakochania od hipomanii? Czy zakochanie może wywołać hipomanię?

Mysle, ze moze to byc takie kolo, gdzie jedno drugie nakreca.
W hipo kazde zauroczenie moze sie wydac zakochaniem.
Po przeanalizowaniu moich kontaktow, zwiazkow stwierdzilem kiedys, ze
wiekszosc moich dluzszych, krotszych "zakochan" byla zwiazana z hipomania.
Stad byly dlugie okresy bez kobiet i krotsze sety gdzie kobiet bylo wiecej.

Jest podobno sposob, ktory pozwala odroznic czy ma sie doczynienia z prawdziwym zakochaniem ;)
Wystepuje on wtedy, kiedy nadal czujesz to cos wiecej oprocz pozadania, kiedy zaraz, chwile po stosunku ona obok jeszcze ciezko dyszy a Ty nadal chcesz z nia byc i czujesz To cos :)

-- 12 maja 2014, 10:49 --

one-half napisał(a):Wg mnie trzeba ostrozniej szafowac diagnoza ChAD, jej bezwzglednym kryterium powinno byc wystapienie klasycznej manii, (...)

Wtedy nie bylo by diagnozy chad II w ktorej nie ma manii a jest hipomania i rownie ciezkie depresje.
Hipomania trwa zazwyczaj krocej ma slabszy przebieg ale nadal potrafi byc destrukcyjna.
Ciekawe jest tez, w jak rozny sposob hipo/mania wplywa destrukcyjnie na roznych chorych.
Sa i tacy w manii co zamiast pojsc na dziwki wyremontuja caly dom :)

przez INTEL 1 12 maja 2014, 12:34
Widmo napisał(a): Sa i tacy w manii co zamiast pojsc na dziwki wyremontuja caly dom :)

Jakbyś pisał o moim dziadku ( ojcu ojca)
Pamiętam go jak przez mgłę, ale lepiej pamietam stałe rodzinne pretensje jakie do niego kierowano.
Otóż dziadek pomimo głebokiej komuny był zarobionym przedsiębiorcą- prywaciarzem.Cwaniakiem ( szkoda że nie było go już w moim dorosłym życiu-pewnie byśmy się dobrze dogadali i zostałbym jego następcą-krwiopijcą)
Willa, garaż na 4 samochody w którym stały 3 nowe "maluchy" w wersji eksportowej.
Willa to wieczny plac budowy. Przez wszystkie lata!!Jakiś czas tam mieszkaliśmy, na parterze. Potrafił o 3 rano wpaść do dużego pomieszczenia za cienką ścianą i rozpoczynać generalny remont z rąbaniem ścian włącznie, ponieważ nagle miała tam powstawać kawiarnia dla przyszłych klientów. . Potrafił przebudować całą klatkę schodową ( dom był dwupiętrowy + poddasze jako kolejne mieszkanie) Tak, że wejście do domu zostawało kilka razy przenoszone na zupełnie inne strony budynku. Kapitalne przebudowy trwające całymi latami. Miliony natychmiast wprowadzanych w życie, lecz nigdy nie dokańczanych coraz to nowych i bardziej karkołomnych pomysłów na biznes. Oczywiście po kilku tygodniach , w połowie rozpierduchy nagle wszystko olewał i plac budowy jakim stawał się dom leżał odłogiem całe miesiące, podobnie jak mój dziadek, do ktorego miano pretensyje o to, że całymi dniami zalega w piżamie....
Awantury domowe ( ale absolutnie nie pił, nigdy i niczego), kochanki itd. Jego szaleństwo na szczęście przekładało się na znaczną wydolnośc finansową.
Niestety z czwórki jego dzieci ( między innymi mój stary) dwójka popełniła samobójstwo. Pozostała dwójka żyje, ale strasznie poryte mieli życie. Córka była luksusową prostytutką jeszcze za komuny, kolejny syn został samotnym filozofem, ufo i kosmlogiem ,Platonistą i orientalistą czy inną cholerą....
(hipo)maniakalny profil choroby dziadka u połowy potomstwa zamienił się w niewytrzymywalną odmianę mieszaną, którą to również ja odziedziczyłem....
...nie mam podpisu...

przez marwil 12 maja 2014, 12:57
Wolfx napisał(a):
Możliwe,tylko dlaczego zachorowałem w takim wieku i dlaczego akurat w momencie gdy miałem ten bardzo duży stres,tego nie mogę pojąć.Myślę nie byłoby stresu nie było by choroby,to napewno nie jest zbieg okoliczności.

http://online.synapsis.pl/Choroba-afekt ... -ChAD.html

Etiologia ChAD

Przyczyny choroby afektywnej dwubiegunowej nie są dobrze poznane.

Czynniki wyzwalające chorobę. Rola stresu:

Silny albo przedłużający się stres, który może wiązać się zarówno z wydarzeniami przykrymi jak i odczuwanymi pozytywnie.

Ja również uważam, że zapalnikiem mojej choroby był długotrwały stres.
Jak już bujnie oś hormonalną podwzgórze-przesadka-nadnercza, (stres-nadmiar kortyzolu uszkadzający system nerwowy) to będzie bujać do usranej śmierci.
Nikt w rodzinie nie chorował psychicznie.
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez evil never dies 12 maja 2014, 12:59
W sumie dziwne to jest z tym CHADem. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale chyba ta choroba nie pojawia się jak królik z kapelusza ale rozwija się latami, przynajmniej jeśli u mnie diagnoza się potwierdzi to tak było. Nagle dowiaduję się, że nie jestem pierdolnięty tylko mam CHAD i co się zmienia?
"Z powodu awarii toalety, prosimy klientów aby załatwiali się na własną rękę"

"Lepiej jest nie odezwać się i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości". - Mark Twain
zbanowany

przez INTEL 1 12 maja 2014, 13:17
evil never dies napisał(a):Nagle dowiaduję się, że nie jestem pierdolnięty tylko mam CHAD i co się zmienia?

Ja bym wolał być pierdolnięty. Bo człek pierdolnięty najczęściej nie zdaje sobie ze swego pierdolnięcia sprawy to raz , a dwa, pierdolnięcie jest raczej uciążliwe dla otoczenia, a niekoniecznie uciązliwe dla pierdolniętego.
W CHAD jest dokładnie na odwrót...
...nie mam podpisu...

przez Widmo 12 maja 2014, 13:21
evil never dies napisał(a):W sumie dziwne to jest z tym CHADem. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale chyba ta choroba nie pojawia się jak królik z kapelusza ale rozwija się latami, przynajmniej jeśli u mnie diagnoza się potwierdzi to tak było. Nagle dowiaduję się, że nie jestem pierdolnięty tylko mam CHAD i co się zmienia?

Zmienia sie to, ze wiesz z czym masz doczynienia i mozna starac sie zaradzic objawom chad. Ja to nazywam jakby sie dostalo napisy do filmu (zycia).
Wielu ludzi pisze, ze chad ich nagle dopadl ale wczesniej bylo idealnie.
Mysle, ze nie jest to prawda. Najczesciej po prostu lagodne tworcze hipomanie przebijaly i kompensowaly lagodne depresje.
I caly czas pokutuje poglad, ze hipomanie sa fajne ale przeciez nie byloby depresji bez hipomanii.
Z czasem wahania staja sie silniejsze nastepuje dupniecie w depresje lub zgubne szalenstwo hipo/manii a z tego rozchwiania
juz nie tak latwo sie wygrzebac.
Stad na poczatku po stabilizatorach konfrontacja z szarym zyciem moze byc odbierana jako subdepresja.
Mnie nadal marzy sie jakis fajny odpal :) choc wiem, ze bilans bylby raczej na minus.

przez evil never dies 12 maja 2014, 13:22
INTEL 1 napisał(a):
evil never dies napisał(a):Nagle dowiaduję się, że nie jestem pierdolnięty tylko mam CHAD i co się zmienia?

Ja bym wolał być pierdolnięty. Bo człek pierdolnięty najczęściej nie zdaje sobie ze swego pierdolnięcia sprawy to raz , a dwa, pierdolnięcie jest raczej uciążliwe dla otoczenia, a niekoniecznie uciązliwe dla pierdolniętego.
W CHAD jest dokładnie na odwrót...

Jasne, rozumiem o co Ci chodzi. Miałem na myśli, że dziś mam CHAD ale o tym nie wiem a jutro już wiem i dalej go mam, czy coś się zmienia? Ja się od lat męczę z "czymś", niedawno (poł roku temu) podjąłem leczenie u psychiatry, wstępnie pod katem depresji, żadnych efektów. Teraz dr powiedziała że ma podejrzenie, że to CHAD (rzekomo już wcześniej jej się to nasuwało). Zacząłem wprowadzać stabilizator jako dodatek? do wenli. Zobaczymy.

"Lepiej jest nie odezwać się i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości". - Mark Twain
zbanowany

przez marwil 12 maja 2014, 13:23
Pieprzony Hellbutrin XR 300mg.
Żyłem sobie w lekkiej depresji nie wadząc nikomu a teraz znowu ten stymulant powoduje napady niekontrolowanego wkurwu wyładowywanego na otoczeniu.
Mam nadzieję, że z czasem to się ustabilizuje. Podobno Lamotrygina też powoduje nerwowość - ale dawka 25mg?
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez evil never dies 12 maja 2014, 13:27
Widmo napisał(a):Zmienia sie to, ze wiesz z czym masz doczynienia i mozna starac sie zaradzic objawom chad. Ja to nazywam jakby sie dostalo napisy do filmu (zycia).
Wielu ludzi pisze, ze chad ich nagle dopadl ale wczesniej bylo idealnie.
Mysle, ze nie jest to prawda. Najczesciej po prostu lagodne tworcze hipomanie przebijaly i kompensowaly lagodne depresje.

No to fakt, jak wiesz co masz to już cos. U mnie generalnie nie wysterowały silne manie jak już to hipomanie ale generalnie najbardziej widoczne są dość mocne epizody depresyjne. Co ciekawe u mnie te fazy potrafią się zmieniać z tygodnia na tydzień. Np. dwa tygodnie doła potem max tydzień " uchu chuchu" i znowu w dół na 2-3 tygodnie. I tak k... cały czas, z tym że na przestrzeni lat doły są coraz silniejsze.

zbanowany

Sortuj wg