CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Widmo 09 sty 2014, 16:23
Pytanie o skutecznosc psychoterapii jak i pytanie o skutecznosc lekow i na ile moga one zmienic "chemie" mozgu jest kluczowe i w zasadzie na razie nie rozstrzygniete. Jezeli nasz mozg (dusze, jazn wykreslam z rozwazan) okreslac jako ciag rekacji, zjawisk chemiczno-bilogoczno-fizycznych, nawet w odniesieniu do plastycznego otoczenia to musielibysmy sie zgodzic, ze jestesmy w pelni zdeterminowani przez nasz DNA, srodowisko + jakis komponent chaosu czyli przypadkowy wplyw czynnikow zewnetrznych.
Odpowiedz na pytanie jak jest rzeczywiscie musi sie skonczyc pytaniem o wolna wole. Istnieje szereg teorii i eksperymentow, ktore
sie z tym mierza a caloscia zajmuje sie bardzo nosna ostatnio dziedzina wiedzy - kognitywistyka.
Na moj wlasny uzytek przemawiaja do mnie podstawowe fakty. Substancje chemiczne, pobudzanie "pradem mozgu" wplywaja na nasze postrzeganie. To wiadomo.
Dwa to wyniki obrazowania mozgu pokazujace, ze psychoterapia modeluje mozg jako uklad neuronow.
Jesli chad to zmiany por roku, powodzie, huragany itp. to psychoterapia w chad moze byc sypaniem walow z piasku, budowaniem sluz, zamykaniem okien, ne wychodzeniem na zewnatrz.
Nigdzie tez nie znalazlem, ze psychoterapia moze wyleczyc z chad ale zmniejszyc dolegliwosci i poprawic komfort zycia to juz tak.

Wroce jeszcze do czestosci wizyt u psychiatry. W ostrych stanach psychiatra moze chciec widziec co sie dzieje z pacjentem ale pozniej jaki sens mialy by wizyty nawet co 2 tyg skoro wiekszosc lekow "rozkreca sie" po 2 tygodniach?
Druga rzecz ale tu moge mowic tylko o licie. Jego dzialanie nie polega wylacznie na tym ze bedac we krwi, mozgu zmienia jego prace. Lit dziala raczej w ten sposob, ze powoli powoli przemodelowuje mozg tak, ze efekty sie kumuluja a pozniej zostaja.
Podobnie moze byc z innymi lekami stad czy zastanawialiscie sie jak wplywaja czeste zmiany lekow? Czy brak cierpliwosci nie powoduje pewnego rodzaju rozregulowania, chorej bo chorej ale jednak rownowagi?

Ostatecznie wydaje mi sie, ze kazdy z nas ma swoje minimum objawow chorobowych. Niestety jedni maja wieksze, inni mniejsze.
Ostatnio postanowilem sobie dac pelen luz i zmniejszyc poprzeczke. W stosunku do tego co bylo 2-3 lata temu czuje sie dosyc dobrze. Chcialo by sie lepiej (w zasadzie to lepiej czulem sie jak mialem 15 lat) ale moze nie warto juz sie szarpac.
Oczywiscie kazdego dnia mysle jakby tu wykiwac chad, kombinuje co polepszyc w moim podejsciu do zycia. Ale powoli staram sie z wiekszym dystansem podchodzic do moich planow i ambicji. Skoro dostalem lekarskie "potwierdzenie", ze jestem wariatem a nie superbohaterem to szalec juz nie musze. A moze to juz zbliza sie wiek sredni? ;)

przez marwil 09 sty 2014, 16:45
Widmo, "Nigdzie tez nie znalazlem, ze psychoterapia moze wyleczyc z chad ale zmniejszyc dolegliwosci i poprawic komfort zycia to juz tak."

W jaki sposób psychoterapia ma zmniejszyć dolegliwości, poprawić komfort życia? Gdzie to znalazłeś, podaj jakieś wiarygodne źródło.
Czy działa na takie dolegliwości jak spowolnienie psychoruchowe, anhedonia, drażliwość, niepokój, bezsenność lub senność, zmęczenie, obniżony nastrój?

Zgadza się, że wizyta u psychiatry i np. zmiana leków pomagają na dzień lub dwa, co wiąże się się z nadzieją na poprawę. Na ogół jednak choroba szybko sprowadza do parteru.
Być może wiara w psychoterapię działa na podobnej zasadzie na tych wierzących w jej skuteczność.
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez kukuru 09 sty 2014, 17:22
Osobiscie nie jestem w stanie uwierzyć w to, że rozmowa z kimś nieznajomym, który w ten sposób zarabia i pracuje, który ma 50 innych pacjentów takich samych (dla niego) jak ja, mogła by mi pomóc.
Równie dobrze mogę gadać z infolinią banku.
Jutro idę prywatnie do jakieś specjalistki od CHAD zeby zmieniła mi tą piepszoną wenlafaksyne
ultra-ultra-rapid-cycling CHAD
Częstość zmian faz - kilka godzin
Faxolet 75mg rano 150mg południe
Lamitrin 50mg rano wieczór
Zawód programista
Urodziny 1992 (21)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Widmo 09 sty 2014, 18:56
marwil napisał(a):W jaki sposób psychoterapia ma zmniejszyć dolegliwości, poprawić komfort życia? Gdzie to znalazłeś, podaj jakieś wiarygodne źródło.

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe : podręcznik pacjenta : jak opanować wahania nastroju?
Autor: Monica Ramirez Basco
i
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Terapia poznawczo-behawioralna

Czy działa na takie dolegliwości jak spowolnienie psychoruchowe, anhedonia, drażliwość, niepokój, bezsenność lub senność, zmęczenie, obniżony nastrój?

Napisze przewrotnie. Pewne techniki wyuczone podczas terapii, wiedza na temat siebie z chad, maja dzialac - tak aby powyzej wypisane objawy nie wystepowaly lub tez tylko w mniejszym nasileniu. Stad zaden psychiatra nie zaproponuje psychoterapii pacjentowi, ktory przyjdzie z hipomania lub depresja. Na poczatku trzeba sie wstrzelic w leki. Pozniej przy malej stabilizacji mozna zas juz o tym myslec.
Poza opisanymi wyzej objawami jest tez wiele innych, nazwijmy je psychologicznych, ktore solidnie uprzykrzaja zycie.
Poniewaz chad to nie tylko gorka i dolek. OK, one najbardziej bola. Czym dluzej mysle o chad tym bardziej widze jaka jest on misterna siatka zaburzen. Od zaburzen psychiatrycznych, przez fiziologiczne, zaburzenia spoleczne itd.
Stad tez zanim pojawia sie diagnoza pewnie z 90% pacjentow dostaje lagodniejsze diagnozy.

przez kukuru 09 sty 2014, 19:05
Nie wiem dlaczego ale całkiem fajnie pomogło mi... przemeblowanie.
I tak wkroczylem aktualnie (ok 2 godzin temu) znow z pełnoobjawowa moja depresje, a przedtem miałem całkiem przyzwoite hipo.
Zawód programista
Urodziny 1992 (21)

przez Depakiniarz 09 sty 2014, 21:57
INTEL 1 napisał(a):
kukuru napisał(a):
Depakiniarz napisał(a):Wczoraj tez bylem u psychiary, zobaczyla moj stan i od razu wypisala mi skierowanie do szpitala psychiatrycznego na oddzial dzienny. Proponowala na zamkniety, ale nie chcialem, mam matke chora na raka i teraz komisje ZUS w sprawie renty, wiec nie moge sobie pozwolic na zamkniecie.
Zajecia od poniedzialku do piatku, od godziny 8.00-12.30 wypelnione po brzegi badaniami i terapia.

Ja zanim tam pójdę, na oddział otwarty, muszę skombinować sobie moją kartotekę lekarską. Pech chciał, że akurat tam gdzie aktualnie się 'leczę' od kartki ksero kartoteki podpisanej przez lekarza biorą 50 zł

Powiedz że Cię nie stać, że idziesz do szpitala i dokumentacja w postaci kartoteki jest niezbędna do Twojego prawidłowego leczenia i bez tego pomoc która będzie Ci udzielana może okazać się nieskuteczna. Jezeli dalej będą oponowac, powiedz że żądasz w takim razie uzasadnienia na piśmie wraz z pieczątką i imieniem oraz nazwiskiem osoby odmawiającej Ci wdania kartoteki lub skserowania jej. Powiedz, że zgłosisz rzecz całą do prokuratury ( utrudnianie leczenia psychiatrycznego cięzkiej choroby psychicznej, ktora może mieć bardzo poważne następstwa ). Nagrywaj wszystko na dyktafon/telefon i potem ich o tym poinformuj...... Jestem przekonany że się zesrają. Miałem kiedyś podobną sytuację i tak zrobiłem jak wyżej napisałem. "W drodze wyjątku skserujemy Panu za darmo"

U mnie w Gdansku ksero dokumentacji medycznej z leczenia to okolo 70 gr/strona. Wyszlo tego sporo, wiec normalnie mialbym do zaplacenia okolo 70 zlotych. Szczesliwie ze mialem swistek z ZUS wzywajacy na stawienie sie na komisje- wtedy kserokopia dokumentacji medycznej jest bezplatna.

przez Asmo 09 sty 2014, 23:49
Dobijają mnie kłopoty ze spaniem od 5dni. Mirtazapina lekko mnie zamula już nie tak jak wcześniej (może tolerancja). I co najgorsze jak już się poprzewalam dwie godziny i zasnę to budzę się średnio co półtorej godziny w efekcie czego rano przez chwilę się czuję nie dospany, ale wstaje na proste nogi i gibam do roboty. Dziś wróciłem z 12h i nawet zmęczony nie jestem, mógłbym jeszcze iść na dobrą imprezę:) Pod tym względem fantastycznie. Ale jednak noc jest od spania... Idę chyba jutro do rodzinnej bo jakiś drug na spanie, może to okresowy problem z przebudzaniem jeśli tak to jakoś go przelecę na czymś.
F31 - wredna suka!

Lit 750mg
Venlafaksyna 300mg
Lamotrygina 200mg
Kwetiapina 50mg
Xanax, Clonazepam (sometimes)

przez kukuru 10 sty 2014, 00:06
Asmo napisał(a):Dobijają mnie kłopoty ze spaniem od 5dni. Mirtazapina lekko mnie zamula już nie tak jak wcześniej (może tolerancja). I co najgorsze jak już się poprzewalam dwie godziny i zasnę to budzę się średnio co półtorej godziny w efekcie czego rano przez chwilę się czuję nie dospany, ale wstaje na proste nogi i gibam do roboty. Dziś wróciłem z 12h i nawet zmęczony nie jestem, mógłbym jeszcze iść na dobrą imprezę:) Pod tym względem fantastycznie. Ale jednak noc jest od spania... Idę chyba jutro do rodzinnej bo jakiś drug na spanie, może to okresowy problem z przebudzaniem jeśli tak to jakoś go przelecę na czymś.

Polecam NaSen i Morfeo tylko po wzięciu lepiej iść spać bo nie pamięta się NIC. Rodzinny przepisze nasen bez problemu
Zawód programista
Urodziny 1992 (21)

przez Asmo 10 sty 2014, 00:24
Brałem jakiś zamiennik nasenu, pewnie nie będzie problemu. Jednak po 2tyg rośnie mi niesamowicie tolerancja ale to oczywiste. Ale po tych 2 tygodniach powinno być może nieco lepiej ze spaniem. Mi rodzinna to od ręki przepisywała nawet Dormicum (midazolam) ile chciałem do bólu ale przestałem po to chodzić bo wyrobiła mi się tolerancja i wiadomo co mogłoby być dalej. Chętnie bym wziął teraz 1 opakowanie dormicum myślę, że to taki MASTER wśród leków zwalających z nóg na sen. Tylko moja rodzinna jest na macierzynskim w tej chwili a nie wiem co za babe mam w zastepstwie. Jutro pójdę się przekonam czy da jakieś benzo czy jedynie "nasen". Chyba po mobemidzie mnie tak trzepie.
F31 - wredna suka!

Lit 750mg
Venlafaksyna 300mg
Lamotrygina 200mg
Kwetiapina 50mg
Xanax, Clonazepam (sometimes)

przez kukuru 10 sty 2014, 00:53
Asmo napisał(a):Brałem jakiś zamiennik nasenu, pewnie nie będzie problemu. Jednak po 2tyg rośnie mi niesamowicie tolerancja ale to oczywiste. Ale po tych 2 tygodniach powinno być może nieco lepiej ze spaniem. Mi rodzinna to od ręki przepisywała nawet Dormicum (midazolam) ile chciałem do bólu ale przestałem po to chodzić bo wyrobiła mi się tolerancja i wiadomo co mogłoby być dalej. Chętnie bym wziął teraz 1 opakowanie dormicum myślę, że to taki MASTER wśród leków zwalających z nóg na sen. Tylko moja rodzinna jest na macierzynskim w tej chwili a nie wiem co za babe mam w zastepstwie. Jutro pójdę się przekonam czy da jakieś benzo czy jedynie "nasen". Chyba po mobemidzie mnie tak trzepie.

Nie bierze się więcej nasenów niż około 2 na tydzień bo to wyniszcza pamięć i sen
Zawód programista
Urodziny 1992 (21)

przez Widmo 10 sty 2014, 11:59
Asmo,

Praca na zmiany + nieustabilizowana chad = klopoty ze snem.
Lekki nasenne zajma sie raczej objawami a nie przyczynami.
Chociaz to troche bledne kolo poniewaz zaburzony sen wplywa na objawy chad a objawem chad poza remisja sa
problemy ze snem.

przez Depakiniarz 10 sty 2014, 14:45
Witam moich drogich Wariatów.
Dziś miałem komisję w sprawie renty dotyczacej umiarkowanego epizodu depresji w przebiegu CHAD oraz borderline. Oczywiście dostałem decyzję odmowną. Każdy kto czytał mojego bloga wie w jakim jestem stanie. lekarka ( oczywiście zwykły lekarz, bez specjalizacji w psychiatrii) orzekła, że nie mam żadnej depresji, że samookaleczenia, tatuaze, oraz to że odnosiłem sukcesy zawodowe naprzemiennie z okresami wielkiego doła nie są wynikiem CHAD ani żadnej innej choroby. - "Nie jest pan niezdolny do pracy"- napisała w oświadczeniu, po 3 minutach wywiadu. Dodatkowo podważyła także fakt, iż dwa pobyty na odziale zamkniętym, jeden na odziale dziennym w okresie od lipca do wrzesnia tego roku oraz teraz kolejny ktory sie szykuje ( lekarka jak zobaczyla moj stan, od razu wypisala mi skierowanie) nie jest zadnym argumentem dla niej, bo gdybym naprawde byl chory, to bym nie szedl na odzial dzienny tylko na zamkniety. Nie pomagaly moje tlumaczenia ze mam matke chora na nowotwor zlosliwy i musze sie nia opiekowac, dlatego tez odzial dzienny wchodzi jedynie w rachube. Podważyła takze zdanie wieloletnich psychiatrow, zarówno tego u ktorego sie lecze ponad 10 lat, jak i nowej lekarz u której lecze sie od grudnia 2013.
Dodatkowo podczas pobytu na odziale dziennym pod kontem CHAD badalo mnie 3 psychiatrów, jedna lekarka która robila specjalizacje w kierunku CHAD, oraz ordynator kliniki oddzialu nerwic, który także jest specjalista w CHADzie. Odbylo sie konsorcjum ( chyba tak to sie nazywa) i wszyscy zgodnie orzekli ze mam "Chorobe afektywna dwubiegunowa- epizod depresji umiarkowany, F31.3 + Borderline.

Po komisji poszedlem do lekarza, ktory stanowczo kazal mi napisac odwolanie i byl niezwykle wkur.wiony ze jakas mloda lekarka bez specjalizacji podwazyla jego zdanie.

przez marwil 10 sty 2014, 14:52
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Terapia poznawczo-behawioralna

Mam tą pozycję. Nie doczytałem do końca. Dobra wg mnie dla świeżaka nieobytego z chorobą.

-- 10 sty 2014, 14:24 --

Depakiniarz, Można się wk..ć. Zwykłe żuliki piją za swoje renty a choremu na ChaD, który "Według danych Światowej Organizacji Zdrowia jest obecnie czwartą najpoważniejszą przyczyną niepełnosprawności zawodowej." pokazują figę.

WHO przewiduje, że do 2020 r. będzie zajmować drugą pozycję na tej liście, zaraz po chorobach serca.

http://www.prawapacjenta.eu/?pId=1751

Cytat z tego linku (zaburzenia nastroju na drugim miejscu, potem dopiero cała reszta!!!:

"Przy kwalifikowaniu do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności bierze się pod uwagę zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany przez:
1) upośledzenie umysłowe począwszy od upośledzenia w stopniu umiarkowanym;
2) choroby psychiczne, w tym:
a) zaburzenia psychotyczne,
b) zaburzenia nastroju począwszy od zaburzeń o umiarkowanym stopniu nasilenia,
c) utrwalone zaburzenia lękowe o znacznym stopniu nasilenia,

d) zespoły otępienne;
3) zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu, w tym:" itd..

Chorownie w chorym kraju jest chorobliwie chore.
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez Widmo 10 sty 2014, 15:33
->marwil
Mysle, ze opinia o tej ksiazce wylacznie jako elementarzu dot. chad jest nieprawdziwa.
Fakt, ze jest ona napisana w typowo "amerykanskim" poradnikowym stylu.
Z drugiej strony 90% pytan chociazby na tym forum dotyczy wlasnie tych wydawaloby sie
prostych zagadnien - podstaw wiedzy o chad. Ciezko tez nie zauwazyc, ze wiedza ta jest
rowniez dostepna na roznych polskich portalach wiec z czego wynika ten niedobor?
Ale nie o tym mialo byc.
To co jest najbardziej wartosciowe w proponowanej terapii to pokazanie mechanizmow
w jaki chad wplywa na nasze sposob zachowania i jak nasze zachowania wplywaja na objawy chad.
Idac dalej pokazuje narzedzia dzieki ktorym w procesie psychoterapii mozna spodziewac sie
zmodyfikowania naszego zachowania. A co za tym idzie zmniejszenia intensywnosci i czestosci wystepowania objawow chad.
Bardzo ciekawy jest opis naszych zachowan i sposobu postrzegania swiata, ktore na pierwszy rzut oka wydawac by sie moglo
nie wynikaja z chad. Zrozumienie tej zaleznosci jest niezbedne aby zrozumiec istote proponowanej psychoterapii.
Pod tym wzgledem pomimo jak pisalem "amerykanskiego stylu" wydaje sie podrecznik ten rzetelny.
Dodam, ze drugi podrecznik adresowany do terapeutow jest duzo bogatszy.
Wazna rzecza jest rowniez, ze podrecznik ten wyraznie pokazuje jaka funkcje w leczeniu maja leki a jakie psychoterapia
i obydwu rzecza daja odpowiednia wage.

Glowny i oczywistym problemem jest zas jak wprowadzic zalecenia w zycie.
Ksiazki czytalem raczej cale choc wyrywkowo juz ponad rok temu. Wiele z informacji juz niestety zapomnialem
choc w miedzy czasie wracalem do pewnych zagadnien. Nigdy nie wykonalem zalecanych cwiczen itp.
W jakims stopniu czerpie z nabytej wiedzy i zdazalo sie, ze w kilku momentach zalecenia pomogly mi w walce z objawami chad.
Stad sadze, ze porzadna praca z psychologiem w duchu tej ksiazki moze przyniesc efekty.
Z tym, ze raczej tylko w sytuacji w ktorej pacjent znajduje sie w jako takim stanie rownowagi. Zawsze na pierwszym miejscu musza byc dobrze dobrane leki w celu osiagniecia przyzwoitej stabilizacji.

Sortuj wg