WORTIOKSETYNA (Brintellix)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
4
27%

Nie
6
40%

Zaszkodziła
5
33%

Liczba głosów : 15

przez Popiół 28 lip 2014, 21:18
Tańczący z lękami, akatyzja to raczej efekt przyblokowanej dopaminy, ale to też chyba zależy, w jakiej części mózgu.

Abilify, jest częściowym agonistą, tu masz opisane jak to działa mniej więcej http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15015905 ale jak to w praktyce z tym jest, to nie wiem. Ja w ciągu 4 dni na abilify, nabawiłem się takiej akatyzji, że było to nie do zniesienia, w żadnej pozycji czy nawet w ciągłym ruchu nie mogłem znaleźć ukojenia, spałem maksymalnie po 2h a sam sen był płytki i niespokojny.
Popiół

przez depresyjny 28 lip 2014, 21:36
Z kalebxem się zgodzę że raczej na te leki nie ma co zwalać. Odstawi się to po jakimś krótkim czasie organizm się oczyści. Natomiast brak energii wynika z naszych zaburzeń. Przecież jak brak możliwości zaspakajania swoich potrzeb społecznych osłabia. Tutaj chcesz a tu nie możesz. Przecież jak to wyhamowuje energie psychiczną. Ogólnie skrzywiony obraz rzeczywistości sprawia że sie ma mniej energii od innych ludzi, bo żyje sie w innej rzeczywistości :D A jak jeszcze dochodzi nieakceptacja tego wszystkiego. Czyli zmierzam do tego że nasza choroba, dolegliwość sprawia to wyprucie z energii psychicznej.

-- 28 lip 2014, 21:39 --

Chociaż w sumie nie wiem moge sie mylić, mam problem z poczuciem swoich potrzeb żeby dążyć do ich zaspokojenia,nie pamiętam już jak było przed leczeniem..
depresyjny

przez ponuryżniwiarz 28 lip 2014, 21:41
swojego czasu chodziłem na psychoterapie pare miesięcy, psychoterapeuta nie przyjmował i nie lubił mojego stwierdzenia "nie chce mi się", "nie mam na to siły"
no taki wypruty byłem z energii że nawet przestałem odbierać telefony od starych znajomych bo mi się nie chciało z nimi gadać ani opowiadać co się zmieniło
po prostu miałem to w d... i zrezygnowałem z racji tego że szkoda było mi kasy co tydzień czasu i nie chciało mi się gadać na spotkaniach, siła psychiczna to jest to
szkoda że jej brakuje

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez lunatic 28 lip 2014, 21:46
depresyjny napisał(a):Z kalebxem się zgodzę że raczej na te leki nie ma co zwalać. Odstawi się to po jakimś krótkim czasie organizm się oczyści. Natomiast brak energii wynika z naszych zaburzeń. Przecież jak brak możliwości zaspakajania swoich potrzeb społecznych osłabia. Tutaj chcesz a tu nie możesz. Przecież jak to wyhamowuje energie psychiczną. Ogólnie skrzywiony obraz rzeczywistości sprawia że sie ma mniej energii od innych ludzi, bo żyje sie w innej rzeczywistości :D A jak jeszcze dochodzi nieakceptacja tego wszystkiego. Czyli zmierzam do tego że nasza choroba, dolegliwość sprawia to wyprucie z energii psychicznej.

ja nie mowilem o energii psychicznej tylko o fizycznym wyczerpaniu, jakos tego nigdy wczesniej nie mialem przez zaczęciem zażywania leków, poza tym skąd wiesz ze po wypłukaniu leków wracasz do stanu wyjściowego? ja po tych lekach nabawiłem się objawów których w ogole wczesniej nie mialem

przez Tańczący z lękami 28 lip 2014, 21:47
Popiół, dzięki za info.. Czyli częściowy agonista działa zupełnie inaczej od pełnego agonisty.
Tak swoją drogą zastanawiam się, na jakm SSRI teoretycznie powinna być najmniejsza akatyzja: sertralina, fluwoksamina czy może paro (antagonista rec. muskarynowych)? Sam mam problem z lekką akatyzją, napięciem i drganiem mięśni, więc współczuję Ci tej makabry w pełnym wydaniu
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez ponuryżniwiarz 28 lip 2014, 21:56
Najmniejsza akatyzja to chyba paro, escitalopram, tak wg. mnie oczywiście :) ew dorzucić mianserynkę 30-6mg i wtedy już w ogóle się człowiek nie ruszy, przynajmniej u mnie tak było :)

przez Tańczący z lękami 28 lip 2014, 22:11
ponuryżniwiarz, a dlaczego nie sertralina, skoro jako jedyny SSRi zwiększa poziom dopaminy? Być może się mylę, ale skoro ją zwiększa to ona chyba napiera na te receptory dopaminowe a więc je agonizuje. To akatyzja powinna być mniejsza niż na escitalopramie.
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez ponuryżniwiarz 28 lip 2014, 22:20
Z sertraliną nie miałem do czynienia także się nie wypowiedziałem, lekarz nie chciał mi jej zaaplikować ze względu na moje stany lękowe nerwice agresje. Esci brałem 10mg nie miałem akatyzji
doskonale wyciszał ale też żadnej motywacji do zrobienia czegokolwiek, po prostu dobry humor :) za to fluo doprowadziło moje kolana do niezłej bolączki siędząc 8h w pracy przed kompem

przez depresyjny 29 lip 2014, 01:48
Ja na lekach czuje się kiepsko kondycyjnie, nic sie nie chce. Ale teraz nie biore leków i bezsennosc. Co z tego ze w dzien mam duzo energii, duzo przeplyne, przejade rowerem jak juz jutro padne pewnie po nieprzespanej nocy. Jest coś z tym mózgiem nie tak, ale było tak przed lekami, przecież dlatego je zaczalem brać. 8 lat temu też mi wyzerowało sen. Nie brał bym ich nigdy jak bym mógł spać. Ale może jeszcze zasne, jeszcze młoda godzina :D
depresyjny

przez miko84 29 lip 2014, 07:53
Tańczący z lękami akatyzja to zazwyczaj efekt przyblokowania dopaminy. Arypiprazol agonizuje dopaminę, zajmuje receptory ale działa z dużo mniejszą siłą niż dopamina, więc efekt jest taki jak blokada. Chociaż czytałem papiery dotyczące następcy abi - brexpiprazolu i naukowcy którzy tam pisali o tym leku napisali, że ma jeszcze mniejszą efektywność jako częściowy agonista dopaminy i wg. nich to będzie powodować mniejszą akatyzję, ale wg. mnie powinno powodować jeszcze większą.

Co do tego jaki SSRI będzie powodować większą akatyzję to zależy. Może to być np. paroksetyna bo jest najmocniejsza serotoninowo a zbyt dużo serotoniny może przyblokować dopaminę. Ale równie dobrze może to być sertralina bo ktoś może tak zareagować na dopaminę z tego leku.

Ja odstawiłem arypiprazol po 11 dniach. Nabawiłem się czegoś w rodzaju akatyzji, nie była to pełna akatyzja, ale i tak czułem się bardzo źle w bezruchu lub wykonując jakąkolwiek czynność nie wymagającą ruchu. Lek poza tym nie zadziałał na depresję, a na to głównie liczyłem.
miko84

przez depas 29 lip 2014, 08:55
Bierzesz jeszcze wortio miko?
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez miko84 29 lip 2014, 09:07
Nie biorę, nie stać mnie niestety. A pasowałoby wejść na docelową dawkę 20 mg... a to już koszt 340 zł.
miko84

przez depas 29 lip 2014, 09:16
Aha, w takim razie na czym teraz jesteś albo na co planujesz wejść?
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez miko84 29 lip 2014, 09:19
Chciałbym dać jeszcze szansę mirtazapinie, jako, że to lek na którym miałem największą poprawę.
miko84

Sortuj wg