Skocz do zawartości
Nerwica.com

TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon)


Krzysztof

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

101 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      62
    • Nie
      42
    • Zaszkodziła
      11


Rekomendowane odpowiedzi

ja biore znów Coaxil ale jak narazie po 2-3 tygodniach nie mam zadnego efektu, ani złego ani dobrego, zawsze mi szybko wygaszał stany lękowe a tym razem nie działa jeszcze, musze sie posiłkować amisulpirydem, nawet nie wiem czy ten mix jest dobry bo mialem brac albo jedno albo drugie no ale jak jeden nie działa to musze cos kombinować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po odstawce sertaliny jakies 3 tyg. temu mam niesamowity zjazd, Wrocily mi zarabiscie poechane mysli, ze nikt mnie nie chce, ze jestem zla, nerwy jakich do tej pory nie znalam, brak sily by zrobic cokolwiek , itd.

Dzisiaj wracam do tianeptyny i zobaczymy. Bede pisac co sie dzieje. Mnie ona dzialala juz po 1szej tabletce i teraz tez tak jest. To bardzo subtelne dzialanie, moze nie dla kazdego byloby odczuwalne, ale ja nie mam innych zainteresowan poza soba, wiec to wszystko zauwazam.

Przede wszystkim lekkie pobudzenie ruchowe, chcialoby sie biegac lub cwiczyc, a normalnie mi sie nie chce. Po drugie, co jest wazne, rozmawialam z kolezanka i zauwazylam, ze nie przepraszam tonem glosu za to, ze w ogole sie odezwalam, tylko podejmuje decyzje, a ton mam taki, jakbym wiedziala co mowie i kim jestem - nie zdaza sie to czesto, a bardzo bym chciala.

 

Traktuje to bardziej jak suplement, no i dorzucam do niej rzeczy majace mnie uspokoic i stonowac, bo pamietam, ze jak zdawalam egzamin magisterski na tym leku bylam tak roztrzesiona, ze nie poznawalam siebie i jestem pewna, ze to znowuz byla jej sprawka. Ciekawe jest to, ze pojawialy sie wtedy nieprzyjemne nerwy, ale nigdy nie mialam mysli, by sie wycofac, tylko przeciwnie, by wytrwac. Moze ona rzeczywiscie, jak tu pisaliscie wczesniej, podbija intensywnosc odczuc, wiec moje niepokoje ktore zawsze mam, tez staly sie bardzo wyrazne. Jednak tianeptyna daje jakis hart ducha i nie odpuszczalam, mimo ze bylam zestrachana wyjatkowo. Ale wole juz nie miec tych lekowych stanow i postaram sie je zminimalizowac jak sie da naturalnymi sposobami (jak na razie zaden lekarz nie chcial przepisac mi klona...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjmowałem lek przeciwdepresyjny Coaxil (tianeptyna) przez 12 dni, w maksymalnej dawce już od pierwszego dnia, czyli 3 x dziennie po tabletce. Doznałem następujących działań niepożądanych:

 

- przemijające mdłości/nudności

- utrata łaknienia

- przemijający niepokój

- senność w ciągu dnia

- suchość błony śluzowej nosa ( i zwiazane z tym pojawienie sie krwi w nosie)

- nie możność zaśnięcia w nocy

- nerwowość

- depersonalizacja (trwało to kilka godzin, gdy opisałem lekarzowi jak sie czułem stwierdził żę to sie nazywa depresonalizacja)

- osłabienie działania leku nasennego Zolpic (zolpidem - to agonista receptora GABA) bralem go żeby móc zasnąćw czasie brania coaxilu

- mioklonie przy przysypianiu (gwałtowne szarpnięcia mięśni)

- uczucie bycia nietrzeźwym

- zaburzenia pamięci operacyjnej

- zaburzona orientacja w terenie

- trudność w wykonywaniu prostycz czynności/rozpoczynianie ich i porzucanie na rzecz innej czynności ktora też nie zostaje ukończona

- sporadyczne mylenie wyrazów podczas mówienia (lub wypowiadanie rzeczowników w mianowniku zamiast w innym przypadku[patrz. gramatyka języka polskiego i odmiana rzeczowników przez przypadki])

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ulotce od tianeptyny był mail do zgłaszania skutków ubocznych. Więc zgłosiłem i określono te skutki jako ciężkie i odpisali mi że zgłoszą to do europejskiej bazy zgłoszeń działań niepożądanych.

Brałem jeszcze 50mg sulpirydu rano łacznie z tianeptyną ale raczej nie moglo to wchodzic w interakcje. Czytałem na sprawdzlek.pl i ktoś miał identyczny skutek - tzn. ten "trudność w wykonywaniu prostych czynności/rozpoczynanie ich i porzucanie na rzecz innej czynności ktora też nie zostaje ukończona".

 

TU więcej o tym leku:

http://bazalekow.mp.pl/leki/item.html?item_id=29472&id=10243

http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=781

http://sprawdzlek.pl/coaxil/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo jak odstawilem coaxil to wszystko przeszlo a sulpiryd bralem jeszcze przez 10 kolejnych dni a potem znowu dali ami amisulpiryd bo tego pierwszego w ogole nie czulem

 

-- 25 maja 2014, 22:56 --

 

a z tym myleniem wyrazow czy wypowiadaniem ich w mianowniku zamiast w innym przypadku to tez to ktos mial po coaxilu - czytalem bodajrze na sprawdzlek.pl

 

-- 25 maja 2014, 23:12 --

 

tak wlasnie na wikipedi polskiej pisze że zwiększa uwalnianie serotoniny a jednoczesnie zwieksza jej wychwyt zwrotny. Tak mi jeden pacjent w szpitalu powiedzial żę ze skoro zmniejsza jej ilosc poprzez nasilenie wychwytu zwotnego to byc moze zmusza tym samym organizm aby ten wiecej jej uwalnial. Ale to jużtrzebaby sięfachowców zapytać - a pewnie w dużęj mierze te konowały nie będą wiedziećbo wiedzą tylko tyle ile wyczytali w pharmindexach dla psychiatrow czyli takich rozszerzonych opisach lekow - "to taka ulotka dla lekarza"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wlasnie na wikipedi polskiej pisze że zwiększa uwalnianie serotoniny a jednoczesnie zwieksza jej wychwyt zwrotny

a jest tam jakieś źródło tego czy tak sobie ktoś napisał nie wiadomo z czego?

brałem tianeptyne i klika ssri i nie miałem po niej zadnych objawow swiadczących o podniesieniu serotoniny jak na ssri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwotne badania wskazywały, że lek ten nasila wychwyt zwrotny serotoniny dlatego zaliczono go do SSRE. Wycofano się z tego, bo najnowsze badania pokazują, że tianeptyna(szczególnie przy długotrwałym stosowaniu) ma praktycznie zerowy wpływ na wychwyt zwrotny serotoniny, a jej działanie wynika z wpływania na transmisję dopaminergiczną i glutaminergiczną. Każdy sobie znajdzie na pubmedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger, czytam o tej tianeptynie i juz zgłupiałem do reszty...Mam do Ciebie pytanie...

Czy tianeptyna działa na dopamine ?...proste pytanie a odpowiedzi nie potrafie znalesc :D

 

Tak, w badaniach wykazano, że tianeptyna wpływa dodatnio na neurotransmisję dopaminergiczną, ale mechanizm tego nie jest do końca znany bo tianeptyna nie ma powinowactwa do DAT(transporter dopaminy), ani rec. dopaminowych.

 

-- 04 cze 2014, 16:07 --

 

Donpezil ;)

Ale to nie jest przypadkiem na alzhaimera? Raczej mi nie wypisze na wskazanie depresji?

Chodziło mi o jakiś antydepresant, poprawiający w tym samym czasie procesy uczenia, gdzieś wyczytałam że coaxil właśnie tak działa...

 

Tak, jeżeli chodzi o wskazania rejestracyjne to głównym dla donepezilu jest choroba Alzheimera. Antydepresanty nie poprawią Ci procesów uczenia się, koncentracji, pamięci- chyba, że zaburzenia tychże czynności są wynikiem depresji czy innego zaburzenia, a dany antydepresant to czy inne zaburzenie wyeliminuje. Przejdź się do neurologa po zwykły piracetam(Nootropil).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób odczuwałeś tą dopamine?

 

 

W ulotce od coaxilu pisze :

 

"W badaniach na zwierzęach stwierdzono następujące właściwości tianeptyny:

-pobudza aktywność elektryczną komórek piramidowych w hipokampie oraz przyspiesza odzyskanie przez nie aktywności po funkcjonalnym zachamowaniu.

-zwieksza wychwyt zwrotny serotoniny w neuronach kory mozgowej oraz hipokampa

"

http://leki.urpl.gov.pl/files/Coaxil.pdf

 

W ulotce w wersji elektronicznej (pdf) od tianeptyny był podany e-mail:

adr@urpl.gov.pl [w tej powyzej chyba nie podali, ale w innej był]

pod którym proszono o zgłaszanie działań ubocznych leku. E-mail ten jest do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Także możecie zgłaszać tam działania niepożądane.

 

Ja nie zauważyłem u siebie zwężenia źrenic po coaxilu a bralem go 11 dni 3x12,5mg /dobe, czyli max. dawke od samego początku.

 

Zwężenie źrenicy za to zauważyłem (nad ranem lub po obudzeniu sie w nocy), wtedy gdy przyjmowalem Lerivon(mianseryne) na noc. źrenice miałem tak malutką niczym łebek od szpilki. Kolega, ktory czasem uzywa dragów powiedział że "jak po kokainie" te źrenice u mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób odczuwałeś tą dopamine?

W ten sposob ze zacząłęm odczuwać pozytywne emocje, radość z jakichs rzeczy ktore kiedys sprawialy mi przyjemnosc, motywacje do jakiegos działania, energie zeby to dzialanie moc zrealizowac, niestety po jakims czasie ten lek wywoluje u mnie agresje i nasila strasznie drazliwosc, nie sadze zeby za to odpowiadała dopamina tak jak tu ktos sugerował, bo np po amisulpirydzie ktory podnosi dopamine nic takiego nie mam, nawet łagodzi mi te objawy złości po tianeptynie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amisulpiryd zwiększa uwalnianie dopaminy poprzez antagonizm receptorów presynaptycznych dopaminowych ale rownoczesnie blokuje "zwykle" recepory dopaminowe d1, d2 jak kazdy neuroleptyk. Dopamina hamuje wydzielanie prolaktyny. Ja mam podwyższony poziom prolaktyny - z tego wniosek ze amisulpiryd nie pozwala dopaminie w pelni oddzialywac na receptory, uwalnia dopamine ale nie pozwala sie jej łaczyc z receptorem d1 i d2.

 

Są suplementy ktore maja podnosic dopamine ktore bede chcial wyprobowac acetyl L-karnityna (ALC, ALCAR), L-tyrozyna, acetyl -L-tyrozyna. Acetylowa forma tych zwiazku powoduje to ze moga one przekraczac bariere krew-mozg. Jest tez taka roslina - Mucuna pruriens , czyli świerzbiec właściwy po polsku - ktora zawieraa L-dope , prekursor dopaminy. Sa suplemanty z tym. Ponoc dziala dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×