Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Gradrec

 

chcialam powiedziec, ze såsiad pomogl mi nieswiadomie - on nawet nie wiedzial o tym, ze lekarz zapisal mi lek. On nawet sobie sprawy nie zdawal z mojej choroby. Spotykamy sie czasami na wspolnych spacerach z naszymi psiakami. Ale jak rozmawialismy w pierwszym tygodniu jego esci to zauwazylam poprawe u niego i ståd tez moja decyzja o rozpoczeciu brania lekow przeze mnie. Wiesz... jesli on sie zdobyl na leczenie to czemu ja nie moglabym tez ? Zaryzykowalam i dzis nie zaluje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawka lecznica citalopramu to 20-40mg(kiedyś do 60mg- ale obniżono dawkę maksymalną do 40mg). Dawka wejściowa w przypadku osób z zaburzeniami lękowymi i niewydolnością wątroby to 10mg- po 1-2 tygodniach można zwiększyć do 20mg.

 

Dawka lecznica escitalopramu to 10-20mg. Dawka wejściowa to jak można się domyślić 5mg- po tygodniu się zwiększa do 10mg.

 

Citalopram jest racematem(mieszaniną) dwóch enancjomerów, więc dawka 20-40mg citalopramu zawiera odpowiednio 10-20mg S-citalopramu(escitalopramu) i 10-20mg R-citalopramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katarzynka40

 

wspomnialas, ze rozpoczynasz prace jutro. A co zrobisz jesli znow choroba pokrzyzuje Ci plany i nie bedziesz w stanie pojsc do pracy ? Mam na mysli lęk.

Ja przedwczoraj zeszlam do samochodu aby podjechac do centrum ale juz w momencie odpalenia motoru nadeszly mnie takie nieciekawe emocje. Pomyslalam sobie, ze musze to w sobie przezwyciezyc i ze dam rade. Wiec pojechalam ale jak wrocilam do domu to tak sie czulam jak po maratonie. Kosztowalo mnie to ogromne emocje aby stanåc twarz w twarz z problemem. Nie wiem w jaki sposob powinnam zaczåc sie uzbrajac aby moc wrocic do pracy i pokonywac dluzsze trasy. Mam zwolnienie do konca stycznia ale jak zareaguje tego dnia, kiedy bede musiala wrocic do pracy - wielka niewiadoma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R-citalopram nie wykazuje działania przeciwdepresyjnego, ale wykazuje aktywność biologiczną. Badacze wykazali, że R-citalopram do pewnego stopnia blokuje działanie escitalopramu(S-citalopramu) polegające na nasileniu transmisji serotoninergicznej. Dlatego twierdzi się, że escitalopram jest lepszym lekiem przeciwdepresyjnym niż citalopram- który jest mieszaniną enancjomerów escitalopramu(S-citalopramu) i R-citalopramu. Escitalopram zwiększa swoje własne powinowactwo do SERT poprzez dodatkowe wiązanie z allosteryczną stroną przenośnika. Dalsze badania tej samej grupy wykazały, że R-citalopram również zwiększa powinowactwo escitalopramu, a zatem wiązanie z allosteryczną stroną przenośnika nie jest w stanie wyjaśnić obniżania efektywności escitalopramu przez R-citalopram. W ostatniej pracy, ci sami autorzy zaprzeczyli swoim wcześniejszym ustaleniom i stwierdzili, że R-citalopram jednak obniża powinowactwo escitalopramu do transportera serotoniny. Chociaż wiązanie escitalopramu do allosterycznej strony przenośnika niezaprzeczalnie leży w kręgu zainteresowań naukowców to kliniczna przydatność tego zjawiska jest niejasna, ponieważ wiązanie escitalopramu w miejscu allosterycznym jest co najmniej 1000 razy słabsze niż w pierwotnym miejscu wiążącym.

 

W jednym jeszcze badaniu stwierdzono, że R-citalopram obniża działanie przeciwlękowe escitalopramu(S-citalopramu), dlatego escitalopram jest lepszym lekiem przeciwlękowym.

 

Reasumując- jeśli ktoś wcześniej brał citalopram to zmiana na escitalopram może mu przynieść pewne benefity(związane z brakiem R-citalopramu). Jeżeli ktoś bierze escitalopram i chciałby zmienić na citalopram=taka zmiana kompletnie nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując- jeśli ktoś wcześniej brał citalopram to zmiana na escitalopram może mu przynieść pewne benefity(związane z brakiem R-citalopramu). Jeżeli ktoś bierze escitalopram i chciałby zmienić na citalopram=taka zmiana kompletnie nie ma sensu.

Ktoś tu wcześnej pisał o takiej zmianie i ze Cital dziala lepiej, co nie za bardzo jest wytłumaczalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weźmy taką klomipramine czy mianseryne, od lat stosowane w psychiatrii i nie wyparł ich "nowoczesny" wybiórczy s-citalopram. Często przy braku skuteczności sięga się właśnie po takie leki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nova_2013,

cześć:)

Dzięki, że się odezwałaś:) Masz szczęście, że dobrze dr trafił u Ciebie z lekiem i nie masz uciążliwych skutków ubocznych. Zięć mojej znajomej łykał citalopram i przez 3 tygodnie łykał dodatkowo silne benzo, bo miał takie ataki lęku i paniki, w dzień i w nocy, że nie wyrabiał... Ale teraz czuje się też bardzo dobrze:)

Fajnie masz, że zniknęły u Ciebie te koszmarne myśli - one są takie natrętne:(

 

 

Zapytaj się swojego znajomego na jaki lek mu zmienił esci....

Ja daje ostatni tydzień esci, potem zmieniam na wenlafaksynę...

 

 

Wlasnie dowiedzialam sie, ze z esci przeszedl na sulpiryd 50mg i parogen 20mg

 

Katarzynka40 bierzesz juz 4 tygodnie jak widze i nie czujesz specjalnej poprawy wiec pytanie czy jest sens tak sie meczyc. Moze faktycznie warto przedyskutowac zmiane leku z lekarzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katarzynka40

 

wspomnialas, ze rozpoczynasz prace jutro. A co zrobisz jesli znow choroba pokrzyzuje Ci plany i nie bedziesz w stanie pojsc do pracy ? Mam na mysli lęk.

Ja przedwczoraj zeszlam do samochodu aby podjechac do centrum ale juz w momencie odpalenia motoru nadeszly mnie takie nieciekawe emocje. Pomyslalam sobie, ze musze to w sobie przezwyciezyc i ze dam rade. Wiec pojechalam ale jak wrocilam do domu to tak sie czulam jak po maratonie. Kosztowalo mnie to ogromne emocje aby stanåc twarz w twarz z problemem. Nie wiem w jaki sposob powinnam zaczåc sie uzbrajac aby moc wrocic do pracy i pokonywac dluzsze trasy. Mam zwolnienie do konca stycznia ale jak zareaguje tego dnia, kiedy bede musiala wrocic do pracy - wielka niewiadoma.

 

Nowa, będąc 5 lat temu na efectinie, nie opuściłam ani jednego dnia, bo nie miałam skutków ubocznych. Teraz też myślałam, że tak będzie... Prace mam stresującą bardzo, ale zawsze mnie mobilizowała i motywowała. Mimo, że od początku grudnia przez trzy tygodnie teoretycznie nie byłam w pracy, to pracowałam - mimo to w domu - a dwa razy musiałam zwlec się i mimo koszmarnego samopoczucia do pracy pojechać na 8-10 h... tak więc już byłam nawet czując się gorzej.

Przed świętami zorganizowałam też spotkanie wigilijne... teraz wracam po zwolnieniu na już w "normalnym" trybie... mam pracę twórcza, więc mam ta możliwość, że jak się będę źle czuła, to w ostateczności, mogę spakować laptopa i wziąć pracę do domu... ale to ostateczność, bo w końcu musze bywać częściej niż raz w tygodniu...

Boję się, ale w święta czułam się już o wiele lepiej to byłam i w kościele i na kilku spotkaniach rodzinnych, tuż przed świętami zaliczyłam już tez galerie handlowe... teraz od 4 dni czuję się znowu gorzej:(

 

Do końca stycznia masz zwolnienie? O, to długo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popiół i tu się zgadzam...U mnie leki starej generacji zawsze się lepiej spisywały niż te nowe-super nowoczesne.

 

 

Czesc Wiktoria87,

 

pod Twoim postem widze, ze oprocz esci bierzesz trittico ( zawiera trazodon ) .

 

Odszukalam ulotke na temat trittico i tam m.in. jest napisane :

Inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny wykazujący działanie przeciwdepresyjne. Jest antagonistą receptorów 5-HT2.

Wskazania : Zaburzenia depresyjne o różnej etiologii, w tym depresja przebiegająca z lękiem.

 

 

Escitalopram :

Lek o działaniu przeciwdepresyjnym, należący do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Wskazania : Preparat jest wskazany w leczeniu:

· epizodów ciężkiej depresji

· lęku napadowego z agorafobią lub bez niej

· lęku społecznego (fobii społecznej)

· zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

 

 

mam pytanie : jaki jest cel podawania dwoch lub trzech lekow o podobnych dzialaniach ? Moze Dark to wyjasni ?

 

Branie wielu specyfikow medycznych tyczy sie na forum wielu osob i nie bardzo rozumiem po co takie mixy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nova_2013,

Już tuz przed świętami rozmawialiśmy o ewentualności zmiany z dr. Sam wspomniał, że wolałby mi nie zmieniać, ale jak w przeciągu 10 dni nie odczuje dużej poprawy to zmienimy na efectin - czyli lek, który 5 lat temu bardzo dobrze na mnie wpłynął. Z tym, że dr stwierdził, że to znacznie silniejszy lek a on uważa, że teraz nie jest mi aż taki potrzebny....

Teoretycznie powinnam już zmienić esci na efectin, ale tuz przed świętami - po wizycie u dr - poczułam się właśnie bardzo dobrze, zero lęków, biegałam po galeriach robiąc zakupy, upiekłam mnóstwo ciast (sztuk 8), miałam więcej energii i chęci...a jeszcze tydzień temu nie wyobrażałam sobie, że cokolwiek przygotuję na święta i będę w stanie wyjść z domu... w święta odwiedzałam rodzinkę oni mnie i było jak kiedyś...

po świętach mnie jakoś znowu zmuliło... dlatego nie wiem co robić, bo skoro już prawie tydzień było lepiej... a teraz znowu od 4 dni tendencja spadkowa:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Nova:-)

TRAZODON i Kwiatiapina w małych dawkach,czyli takich jak te moje,działają ładnie nasennie.Wielu psychiatrów przepisuje te leki na wieczór osobą,które mają problem ze spaniem,tak jak ja właśnie. Ponadto wspomagają działanie głównego antydepresanta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katarzynka, wiesz... mysle, ze kazde swieta så dla wiekszosci osob okresem tzw. przedswiåtecznego stresu, poza tym jak piszesz, pieklas ciasta, odwiedzalas rodzine, przebieglas przez kilka galerii handlowych - jednym slowem dalas z siebie wszystko ! To jak dziewczyna z turbodoladowaniem a dopiero co czulas sie przygnebiona i dopadaly Cie ataki. Wiec ten przedswiåteczny i swiåteczny okres mogl spowodowac, ze ponownie czujesz sie wypalona. Moze za szybko zwiekszylas swoje obroty i "akumulator pelen energii wyczerpal sie".

 

A kiedy spotkasz sie ze swoim lekarzem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nova_2013,

może wypalona nie, ja po prostu czuję się lepiej jak cos się dzieje:) teraz się troszkę nudziłam, więc moje myśli krążyły ponownie wokół mnie i skupiałam się na sobie... może to bardziej wina tego samopoczucia...

 

Do dr mam dzwonić jak podejmę decyzje o zmianie to pojadę do niego w przyszłym tygodniu...pewnie koło czwartku/piątku... tyle jeszcze daję esci czasu...

nie ukrywam, że boję się ponownego wchodzenia w lek...

 

-- 01 sty 2014, 23:15 --

 

Wiktoria87,

Wiki cześć, a Ty jesteś jeszcze na esci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz Wiktoria

 

juz rozumiem dlaczego ja biore tylko cital. Ze snem w ogole nie mam problemow, ani zawrotow glowy.

Jakas dziwna ta moja depresja no ale kazdy lekarz u ktorego sie pojawilam szukajåc groznych chorob piep.rzyl, ze cierpie na depreche.

No a te ataki paniki to jakas totalna abstrakcja ! Medycyna jeszcze nie ustalila skåd i dlaczego sie bierze to swinstwo.

To jak nieprzewidziany atak spadochroniarzy ! Budzisz sie, blekitne niebo za oknem, piekne slonce i masz ! Nagle pojawia sie chmara szaranczy, ktora Cie atakuje.

Niezle te naloty, co ? I im czesciej lådujå tym bardziej så agresywni. Nieprawdaz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zamiast dodawania do SSRI kolejnego to może też czasem warto zmienić na taki, który działa na jedno i na drugie... o szerszym spektrum oddziaływania, bo im więcej leków tym opcja większej liczby uboków:(

niestety z nowszych leków które by działały na te wszystkie neuroprzekaźniki jest tylko jeden lek, dlatego często stosuje się SSRI+antydepresant aktywizujący

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×