Skocz do zawartości
Nerwica.com

wypowiadanie się.


667kasia667

Rekomendowane odpowiedzi

Hejj ;))

 

Postanowiłam napisac, bo moze ktos wie, gdzie leży problem. :?:

 

Otóż mam problem z wypowiadaniem się. Nie jest on w kazdej sytuacji, ale dość często się zdarza np. gdy znajduję się w grupce ludzi, to nie potrafię sie dobrze wypowiadac, mam wrazenie, ze nie umiem przekazac swoich mysli, mam problemy logiczne i gdy chce cos dluzej opowiadac, to sie gubie i sama juz nie wiem, co chce mowic i inni czesto nie moga mnie zrozumieć. Poprzez to, ze wiem, ze tak mam, zwykle nie opowiadam zadnych historii w grupie, bo najzwyczajniej - nie potrafie. na lekcjach np. zglaszam sie jesli chodzi o zadania dotyczace lekcji, ale gdy jest jakas rozmowa na inny temat toczona, to nie mowie nic. otoz jesli chodzi o problemy logiczne, to pojawiaja sie one wlasnie w codziennych rozmowach ale np. w szkole na sprawdzianach itp zawsze mam dobre wyniki.

 

to śmieszne, ale mam wrażenie, ze gdzieś w mózgu mam jakas dziurke dotyczaca wlasnie przemiany mysli w wypowiadanie slow;p :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na typowe działanie nieświadomości, która w pewnym momentach "przeszkadza" w obawie przed zranieniem, u Ciebie to jest problem z wypowiadaniem się, inni zaś mogą w podobnych przypadkach mogą mieć od nieświadomosci inne "prezenty" jak choroby somatyczne (czyli dolegliwości niewytłumaczalne diagnostycznie np. ból głowy w odpowiednich sytuacjach).

 

Przyczyny bym szukał w Twoich głębokich obawach, być może zostałaś kiedyś zraniona "oceną społeczną", lub zaobserwowałaś sytuacje w której ktoś doznał jakiegoś "emocjonalnego" bólu podczas wypowiadania się.

 

Psychologia w tym przypadku może podziałać w dwóch kierunkach, mogą cię na siłe "nauczyć wypowiadania się" np. w terapii grupowej, czy poprzez odpowiednie ćwiczenia (po takiej terapii nie wiadomo czy objawy nie przesuną sie w inne miejsce) lub w drugim kierunku w psychoterapii psychodynamicznej psycholog szukałby doświadczenia które siedzi w nieświadomości i które blokuje Twoją wolność, by to doświadczenie uleczyć.

 

Jak wygląda Twoja sytuacja rodzinna, jak wygladała? Czy w domu w rodzinie sytuacja ta też sie powtarza, powtarzała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×