Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czynniki powodujące że o czymś zapomnimy, o czymś możemy zapomnieć


Merl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam taki problem że zastanawia mnie pewna kwestia, obawiam się jej. Chciałbym abyście odpowiedzieli mi na pewne pytanie.

Czy istnieją znane czynniki zewnętrzne, jakieś bodźce, czynności, wydarzenia, które gdy zaistnieją spowodują że zapomnimy o czymś o czym wcześniej pamiętaliśmy lub spowodują chociażby wzrost prawdopodobieństwa że o czymś zapomnimy?
Np. Zobaczę dziwną chmurę a wtedy zapomnę o czymś, uderzę sie w łokieć a wtedy rośnie prawdopodobienstwo zapomnienia o czymś.
Proszę was o wypowiedzi. Jeśli wyraziłem się niejasno to postaram się napisać jeszcze coś wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak o 23:24 w niedzielę 6 czerwca będziesz stać nagi na rondzie trzypasmowym i tańczyć walca możesz zapomnieć co się wydarzyło gdy miałeś 13 lat.

Albo gdy podejdziesz do dziewczyny która Ci się podoba i zaproponujesz że skolonizujesz jej brzuch możesz zapomnieć że masz język w gębie i umiesz mówić.

 Jak uderzysz się mocno w głowę ale tak bardzo mocno możesz nawet zapomnieć o wszystkim dosłownie o wszystkim ale tego nie próbuj bo może to być ostatnia rzecz jaką zrobisz w życiu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kocanka

Te czynniki prędzej mogą być wewnętrzne. Umysł może coś wyprzeć, np. jeśli dana rzecz sprawiłaby nam zbyt dużo bólu żeby normalnie funkcjonować. Taki mechanizm obronny. Nasza nieświadomość jest ogromna.

 

Nie paranojowałabym się jednak zbytnio takimi sprawami z zewnątrz, choć jest to technicznie możliwe. Ale to już kwestia prania mózgu i tym podobnych rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniała @Kocanka można wyprzeć z pamięci jakieś traumatyczne wydarzenia. To jest faktycznie mechanizm obronny organizmu, żeby móc dalej żyć.

Natomiast nigdy nie spotkałem się z czymś takim, że jak spojrzę o określonej godzinie na żółty kwiatek to zapomnę jak się nazywam. teoretycznie byłoby to chyba jednak możliwe np. w hipnozie, gdyby hipnotyzer nakazał danej osobie, żeby cos tam zapomniała jak zobaczy coś tam, ale to chyba dywagacje  z zakresu science fiction.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×