Skocz do zawartości
Nerwica.com

Brahmi, Mandukaparni, Ashvagandha


bedzielepiej

Rekomendowane odpowiedzi

Zioła indyjskie, które oddziaływują głównie na hipokamp. Pomagają w depresji i nerwicach lękowych, polepszą pamięć i odporność na stres. Opinie mają dobre. Ktoś może stosował?

 

-- 02 sty 2015, 16:58 --

 

Szok, serio nikt o tych ziołach nie słyszał? Wydawało mi się, że na forum jest dużo osób zainteresowanych nootropami.

 

Brahmi (Bacopa monieri) jest ziołem od wieków stosowanym w tradycyjnej medycynie ajurwejdyjskiej (Ajurveda). W Indiach znana jako Brahmi lub Jalanimba. Nazwa Brahmi wywodzi się od imienia Brahma, jednego z głównych bogów hinduizmu. Brahmi w Indiach jest wykorzystywana od 5 tysięcy lat w leczeniu padaczki, bezsenności oraz jako surowiec znoszący stany lękowe i uspokajający.

 

Działa przeciwstresowo i polepsza pamięć. Badania wykazały że Bacopa Monniera powoduje porównywalne skutki przeciwlękowe co lorazepam, którego częstym skutkiem ubocznym jest amnezja. Brahmi nie dość, że nie wywołuje takich niepożądanych działań to dodatkowo wykazuje właściwości polepszające pamięć. Oddziaływuje na hipokamp (układ limbiczny) i pobudza przewodzenie w tkance nerwowej, usprawnia proces zapamiętywania, kojarzenia i bacopa monniera trustnature_plodtwarzania informacji.jest klasycznym lekiem ziołowym działającym leczniczo na mózg i nerwy obwodowe i zaliczana jest do ziół kategorii „Brahmi”, które poprawiają zarówno psychikę, jak i funkcjonowanie mózgu zwiększając jego możliwości intelektualne.

 

Badania kliniczne:

 

Opublikowane badania kliniczne potwierdzają dobre efekty stosowania Bacopa w chorobach psychicznych np. w nerwicach lękowych, przy zaburzeniach pamięci, w odbudowie funkcji mentalnych u dzieci, w polepszeniu funkcji poznawczych u osób z wylewem krwi do mózgu, u dzieci cierpiących na ADHD ( zaburzenia uwagi i nadaktywność ruchowa dzieci ) oraz w padaczkach.

 

Wiele badań wykazało, że Bacopa polepsza działanie białek i zwiększa ich syntezę szczególnie w komórkach mózgowych. W efekcie tego działania zwiększa się inteligencja, witalność, pamięć a zwalniają się procesy starzenia. Oprócz zwiększania inteligencji i funkcji poznawczych Brahmi ma także działanie sedatywne (uspokajające). To sprawia, że Brahmi jest wyjątkowo użyteczna w pracy, w której konieczna jest umiejętność koncentracji i podejmowania decyzji w warunkach stresu.

 

Wielu ludzi ma wystarczającą inteligencję pozwalającą na realizowanie postawionych im zadań, ale brakuje im opanowania i pewności siebie. Brahmi pomaga przezwyciężyć i te problemy. Dodatkowo znosi napięcie i roztargnienie, które może powodować wzmożoną nerwowość. Brahmi jest idealna dla studentów i pracowników, którzy mają powyższe problemy. Jako środek działający na układ nerwowy Brahmi jest stosowana także w leczeniu wylewów do mózgu, nerwowych załamań, przemęczenia oraz chorób przebiegających z zaburzeniami uwagi.

 

 

Mandukaparni (Gotu-kola) jest stosowana w Indiach od tysięcy lat.

Udowodniono, że polepsza jasność umysłu i wspomaga mechanizmy relaksujące centralny układ nerwowy. Gotu kola uważane jest za najważniejszy lek ziołowy mający odmładzający wpływ na komórki nerwowe, dlatego w Ajurwedzie odgrywa olbrzymią rolę w leczeniu degeneracyjnych chorób mózgu u osób w podeszłym wieku.

 

Wiele badań wykazało, że Gotu kola polepsza działanie białek i zwiększa ich syntezę szczególnie w komórkach mózgowych. W efekcie tego działnia zwiększa się inteligencja, witalność, pamięć a zwalniają się procesy starzenia. Oprócz zwiększania inteligencji i funkcji poznawczych Gotu kola ma także działanie sedatywne (uspokajające). To sprawia, że jest wyjątkowo użyteczne w stresującej pracy, w której konieczna jest umiejętność koncentracji i podejmowania decyzji w warunkach stresowych. Wielu ludzi ma wystarczającą inteligencję pozwalającą na realizowanie postawionych im zadań, ale brakuje im opanowania i pewności siebie.

 

 

Ashvagandha (Withania somnifera)Jest najbardziej znana w Ajurwedzie ze swoich właściwości antydepresyjnych i uważana jest za doskonały stabilizator nastroju. Wzmacnia układ immunologiczny i podnosi wydolność organizmu na wysiłek fizyczny.W Indiach stosuje się ją jako środek uspokajający, wyciszający i przynoszący zdrowy sen.

 

Tak bogaty skład korzenia powoduje, że jego właściwości mają bardzo duże zastosowanie w Ajurwedzie: spowalnia procesy starzenia się, neutralizuje stres, wzmacnia funkcjonowanie wątroby i nerek, poprawia pamięć, znakomite zioła na koncentrację, sen, uspokojenie, reguluje układ hormonalny, poprawia sprawność seksualną i hamuje siwienie włosów. Ponadto zwiększa wydolność fizyczną, koordynację psychomotoryczną i zmniejsza czas reakcji - z tego powodu chętnie stosowana jest przez sportowców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Jako że zbliża się sesja, mam ochotę wypróbować ten suplement. Możesz powiedzieć mi jak on działa na ciebie, czy czujesz się po nim trochę mniej spięty?

 

Troszke tam działa lepiej jest z pamiecia i wlasnie mniej spiety ale ja i tak zamiast 12 tabletek biore 1 bo boje się pobudzenia i bezsenności w nocy .

 

-- 03 sty 2015, 23:51 --

 

Miało być zamiast 2 biore 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te zioła można w aptece dostać czy raczej z innych źródeł typu allegro?

i branie tego razem z antydepresantami jest bezpieczne?

Hej. W aptece ciezko dostac , predzej ebay. Z ssri zazwyczaj mozna, z maoi nie bardzo- wszystko zalezy co z czym chcesz laczyc, ale ogolnie nie warto sie zabierac za te suplementy, chyba ze nie mamy az tak duzego problemu i dziala na nas efekt placebo. Wiekszosc z tych ziolek trzeba brac regularnie, miesiac dwa zanim jakiekolwiek efekty beda zauwazalen.

Brahmi i gotu kola bym sobie odpuscil, ashwadgha natomiast dziala prawie natychmiastowo ( kup ekstrakt) a efekty rozne od rozluznienia do pobudzenia, to adaptogen.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×