Skocz do zawartości
Nerwica.com

Test EPQ-R


Ann.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :)

Jestem nowa na forum, to jest mój pierwszy post, zatem jeśli uznacie, że został on umieszczony w niewłaściwym miejscu to z góry przepraszam, nie mam jeszcze rozeznania...

 

Moje pytanie:

Czy któryś z użytkowników wykonywał test osobowości EPQ-R i uzyskał dla podskali psychotyzmu wyniki plasujące się w stenie 7 lub wyższym? Jeżeli są tutaj takie osoby, to uprzejmie proszę o kontakt :)

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Ania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Nie wiem, Ann., w jakim celu wykonywałaś test EPQ-R, ale służy on przede wszystkim do badań naukowych oraz do porównania i charakterystyki osób, ale nie do celów diagnostycznych czy stawiania prognoz. Osoby uzyskujące wysokie wyniki w skali psychotyzmu określa się jako zimne, bezosobowe, nie potrafiące współczuć, nieprzyjazne, nieufne, dziwaczne, nieskore do wzruszeń, nieszczęśliwe, antyspołeczne, bez wglądu w siebie, z urojeniami prześladowczymi. Autor testu, Eysenck, nie precyzuje dokładnie terminu "psychotyzm". Twierdzi, że psychotyzm może świadczyć o skłonności do psychoz, głównie do schizofrenii i dwubiegunowych zaburzeń afektywnych. Skalę psychotyzmu używa się czasem do różnicowania "osób normalnych" od psychotyków, ale trzeba pamiętać, ze jest to najsłabsza skala pośród wszystkich zawartych w teście EOQ-R (ekstrawersja-introwersja, neurotyzm, skala kłamstwa).

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testem EPQ-R mogą posługiwać się wyłącznie psychologowie, którzy wiedzą, jak go stosować, jakie warunki standaryzacji muszą zostać zachowane, jak liczyć i interpretować poszczególne wyniki. Test nie jest dostępny w Internecie. Psycholog, chcąc posługiwać się takim testem, musi wykupić sobie licencję od PTP - Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, co kosztuje niemałe pieniądze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, jest wiele stron internetowych, które po wpisaniu EPQ-R się wyświetlą, oferując różnego rodzaju testy do badania osobowości. Nie są to jednak oryginalne narzędzia do badania. Nawet Personality Test z 46 itemami w języku angielskim z wyświetlającą się "diagnozą" po wypełnieniu całego testu nie jest oryginalnym narzędziem EPQ-R Hansa Eysencka. Oryginalny test EPQ-R w polskiej adaptacji Piotra Brzozowskiego i Radosława Drwala można znaleźć w pracowniach psychologicznych, a cały test składa się ze stu pytań, na które odpowiada się albo TAK, albo NIE. Obecnie jest też nowa wersja narzędzia EPQ-R, składająca się z 106 itemów. To, co jest dostępne w Internecie, nie zawiera norm, kluczy diagnostycznych czy opisu procedury badania i wielu innych istotnych rzeczy podczas badania. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AgaII, może i są, ale nie mogą stosować tych narzędzi osoby, które nie mają odpowiednich kwalifikacji i nie wiedzą, jak przeprowadzać badania tym testem. Wielokrotnie widziałam, jak osoby "badały" testem z Internetu, niby kompletnym, niby z wszystkimi wyjaśnieniami, a potem okazuje się, że wyniki są źle przeliczone, źle odniesione do norm, źle wykonana interpretacja nieformalna. Nie mam zaufania do testów "internetowych" i autodiagnoz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami takie testy przeprowadzone "dla samych siebie" są bardziej wiarygodne niż te wykonane w tzw. "warunkach laboratoryjnych". Szczerze powiedziawszy, pytania są banalne i średnio inteligentny człowiek jest w stanie oszukać nawet najbardziej doświadczonego psychologa odpowiadając tak, by nie wyjść na człowieka z jakimikolwiek zaburzeniami.

 

Nie wydaje mi się również, aby wyniki były aż tak trudne do interpretacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AgaII, mi w testach internetowych zwykle wychodzą niestworzone rzeczy i mnóstwo chorób i zaburzeń, których nie mam.

Mam czasem wrażenie, że one mają wykazywać nawet najmniejszy sygnał jakiegoś zaburzenia po to, żeby osoba z podejrzeniem czegokolwiek poszła do specjalisty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy, pytania są banalne i średnio inteligentny człowiek jest w stanie oszukać nawet najbardziej doświadczonego psychologa odpowiadając tak, by nie wyjść na człowieka z jakimikolwiek zaburzeniami. Nie wydaje mi się również, aby wyniki były aż tak trudne do interpretacji.

AgaII, z całym szacunkiem dla Twojej osoby, chyba mało wiesz o testach psychologicznych. Nie każdy test to kwestionariusz z itemami jak EPQ-R. EPQ-R nie jest skomplikowanym testem, ale zapewniem, że jest wiele testów klinicznych (Test Bentona, Graham-Kendall, Test Rorschacha, WISKAD) bardzo trudnych w interpretacji. Nierzadko interpretacji tego testu uczy się na studiach przez pół roku albo trzeba skonczyć specjalny kurs organizowany np. przez PTP. Dla mnie wiele testów zamieszczonych w Internecie, szumnie nazywanych testami psychologicznymi, jest zwykłymi psycho-zabawami czy quizami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×