Skocz do zawartości
Nerwica.com

krzywdzenie bliskich


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam ze sobą problem, przez który cierpią najbliższe mi osoby. Otóż jestem osobą nerwową i w dodatku wykonuję stresujące zajęcia(ciężkie studia, dużo nauki), co mnie bardzo frustruje. Cała tą frustracje przelewam na bliskich- siostrę, mamę, dziewczynę. Często wszystkie swoje niepowodzenia zwalam na nich, wyżywam się emocjonalnie na nich. Ostatnio stało się częstsze szczególnie w stosunku do mojej dziewczyny. Widzę, że jest to dla niej przykre, ale czasem to jest po prostu niekontrolowane i potrafię powiedzieć coś przykrego, czego bardzo żałuję. Zacząłem bać się, że odwróci sie ode mnie jak nie zacznę nad soba panować. Poprosiłem ją, żeby dała mi trochę czasu na izolację od niej i żebym zaczął pracować nad sobą. I właśnie tu mam problem bo nie wiem jak. Próbuję od ludzi, z którymi żyję na co dzień, czyli z mamą i siostrą. Staram sie jak mogę, żeby nie mówić nic przykrego, ale nie umiem tego kontrolować i czasami po prostu wybucham. Bardzo mi zależy, żeby jakoś to zmienić, bo nie chcę stracić swoich najbliższych. Może ktoś z was przeżywał coś podobnego i udało mu się to przezwyciężyć. Może ktoś wie jak można panować nad swoją agresją i swoimi nerwami. Proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :D

 

Najprawdopodobniej zrzucasz własne niepowodzenia na innych, bo obawiasz się przyznania do porażki. To może sugerować Twoje niskie poczucie wartości. Ponadto nie wiem, czy celowo bierzesz na siebie trudne, wymagające zadania (np. wybór trudnych studiów), by udowadniać cokolwiek sobie lub innym ?

Napisałeś, ze żyjesz na co dzień z mamą i siostrą. Czy ojciec był (i jest) w jakimś sensie nieobecny (albo np. nieprzystępny ze względu na to, że jest bardzo wymagający... a może sam jest agresywny) w Twoim, Waszym życiu ? Jeśli tak, to stąd może wynikają Twoje problemy z negatywnymi emocjami, które narastają w Tobie aż do poziomu agresji ? :roll:

 

Dobrze, że sam dostrzegasz ten problem. Najlepiej byłoby, gdybyś skorzystał z pomocy psychologa, byś wspólnie z nim wypracował inne sposoby radzenia sobie z emocjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Dlaczego wybrałeś takie studia? Czy to był twój samodzielny wybór czy może presja ze strony rodziny? Jeżeli to drugie to zastanów się poważnie nad nimi.

Czy masz jakiś uraz do twojej rodziny? Napisałeś, że żałujesz kiedy powiesz coś przykrego dziewczynie. Natomiast jak to wygląda z twoją mamą i siostrą. Czy również jest ci przykro, czy czujesz ulgę?

Może twoje negatywne emocje skierowane do nich mają jakieś uzasadnienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×