CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Depakiniarz 20 sty 2014, 11:15
Czy istnieje takie pojęcie jak "negatywne zaskoczenie" jeśli nawet nie istnieje w słowniku języka polskiego? Tak, przekonałem się o tym dzisiaj odwiedzając oddział dzienny szpitala psychiatrycznego.

Psycholog który mnie badał zadawał jakieś dziwne pytania, albo miałem wrażenie że mnie nie rozumie, albo to ze mną jest źle i nie rozumiem treści które chciał mi przekazać. Po pierwsze zniesmaczyło mnie to, że używał terminu " psychoza" zamiast "zaburzenia afektywne dwubiegunowe" albo "choroba afektywna dwubiegunowa". Po drugie , zadał mi następujące pytanie:

- Czy jeśli pan się spotyka z dziewczyną, to zaprasza ją pan do swojego mieszkania, czy idzie pan do niej?

- Do niej, mam w domu taki syf że wstydzę się kogokolwiek zapraszać do siebie- odpowiedziałem

- To może warto posprzątać?- dodał ze śmiechem.

Nie wiem czy w tym momencie chciał w jakiś sposób zabłysnąć, z całym szacunkiem dla jego kompetencji, ale chyba jego żart nie był zupełnie na miejscu.

przez guernone 20 sty 2014, 11:52
marwil napisał(a):guernone, Uważałbym na Twoim miejscu. Z daty i godz. Twoich kilku ostatnich postów wynika, że chyba wcale nie spałeś. Zmniejszona potrzeba snu to chyba najbardziej charakterystyczny objaw wzlotu. Jeśli to górka, to nie jest to pożądana remisja tylko hipomaniaczy błogostan, po którym najczęściej następuje bolesna gleba, a wtedy muzyczka i pozytywne czytanki nic nie pomogą. Także zbytnia emocjonalność (płacz - za chwilę b. dobre amopoczucie) bywają objawami hipomanii.
Jak wspominałem wcześniej, właśnie paroksetyna wywołała u mnie manię i pomimo jej odstawienia trwała ona pół roku.

Masz dużo racji, natomiast nie w pełni zrozumiałeś moje ostatnie wypowiedzi. Ja nigdzie nie napisałem, że mam w tej chwili remisję, wręcz przeciwnie. Niedawno wyszedłem z niezłej mani i trudno byłoby mówić, że jestem zdrowy. Po prostu mam przejaśnienia lepszych momentów, gdzie wszystko jest ok, mam też nawroty. I zdaję sobie z tego sprawę. Dlatego często sam siebie uspokajam, bo robi się gorąco.
Stale uczę się z tym radzić, o tym pisałem w powyższych postach. U mnie objawami hipo są nadaktywność, robienie wszystkiego w pośpiechu, gonitwa myśli.
Owszem, są doby, w których mało śpię. Ale co mam na to poradzić? Przynajmniej jestem w stanie nadrobić zaległości, popracować nad projektami, gdy nie mogę zasnąć.
F31.3 F60.3
lamotrygina 200 mg
paroksetyna 40 mg

przez zmerfetka 20 sty 2014, 11:52
Nawet jeśli to miał być tylko żart, to i tak świadczy to o kompletnym nierozumieniu choroby...

Współczuję, że trafiłeś na takiego "psychologa" :(
Czekanie na diagnozę. Zapis w lipcu 2013. W październiku 36 w kolejce. W styczniu JUŻ 17... Ileż można żyć w niepewności?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez marwil 20 sty 2014, 12:31
guernone, "nieleczona hipomania może przerodzić się w ciężką manię lub przejść w poważny epizod depresji"
Przypuszczam, że wskazany byłby neuroleptyk + normotymik na tym etapie. Masz kontakt z lekarzem?

-- 20 sty 2014, 11:49 --

Depakiniarz napisał(a):Po pierwsze zniesmaczyło mnie to, że używał terminu " psychoza" zamiast "zaburzenia afektywne dwubiegunowe" albo "choroba afektywna dwubiegunowa".

Jest tendencja do łagodzenia nazewnictwa, chyba tylko po to, żeby pacjentowi wydawało się, że jest mniej chory lub jego choroba jest mniej poważna.

Było:
• cyklofrenia
• psychoza maniakalno depresyjna
• choroba afektywna dwubiegunowa
• haha - "zaburzenia" afektywne dwubiegunowe
• odbiegająca od normy zmienność humorku?

Kiedyś w psychiatrii normą były określenia: debil, kretyn, matoł, idiota - proste, krótkie i celne ;)
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez Depakiniarz 20 sty 2014, 12:53
No ale debil i kretyn chyba dalej istnieją, choćby kretynizm cechujący się zaniżonym IQ, ale mogę się mylić.

przez Lord Kapucyn 20 sty 2014, 12:56
Debil, imbecyl, idiota to określenia odpowiednio na upośledzenie umysłowe w stopniu ciężkim, średnim, lekkim, zaś kretyn/matoł to określenie na upośledzenie umysłowe spowodowane zespołem wrodzonej niedoczynności tarczycy związanej z niedoborem jodu. Określeń tych nie stosuje się od połowy ubiegłego wieku. :P No właśnie ChAD też "złagodzono" i cyklofrenii czy psychozy m-d się nie używa. Teraz są "zaburzenia" afektywne dwubiegunowe. Lol. :lol:

W niektórych wypadkach te złagodzenia może i są uzsadnione, bo się potocznie kojarzyły mocno pejoratywnie.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Depakiniarz 20 sty 2014, 13:01
Teraz już wiem czemu zawsze myślałem że powinienem się urodzić 50 lat wcześniej :)

przez khaleesi 20 sty 2014, 13:22
Depakiniarz napisał(a):Czy istnieje takie pojęcie jak "negatywne zaskoczenie" jeśli nawet nie istnieje w słowniku języka polskiego? Tak, przekonałem się o tym dzisiaj odwiedzając oddział dzienny szpitala psychiatrycznego.

Psycholog który mnie badał zadawał jakieś dziwne pytania, albo miałem wrażenie że mnie nie rozumie, albo to ze mną jest źle i nie rozumiem treści które chciał mi przekazać. Po pierwsze zniesmaczyło mnie to, że używał terminu " psychoza" zamiast "zaburzenia afektywne dwubiegunowe" albo "choroba afektywna dwubiegunowa". Po drugie , zadał mi następujące pytanie:

- Czy jeśli pan się spotyka z dziewczyną, to zaprasza ją pan do swojego mieszkania, czy idzie pan do niej?

- Do niej, mam w domu taki syf że wstydzę się kogokolwiek zapraszać do siebie- odpowiedziałem

- To może warto posprzątać?- dodał ze śmiechem.

Nie wiem czy w tym momencie chciał w jakiś sposób zabłysnąć, z całym szacunkiem dla jego kompetencji, ale chyba jego żart nie był zupełnie na miejscu.

Boże może zmień psychologa :hide: :silence:
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez guernone 20 sty 2014, 13:30
marwil napisał(a):guernone, "nieleczona hipomania może przerodzić się w ciężką manię lub przejść w poważny epizod depresji"
Przypuszczam, że wskazany byłby neuroleptyk + normotymik na tym etapie. Masz kontakt z lekarzem?

Tak jak pisałem wizytę mam dopiero w lutym, takie realia leczenia na NFZ. Niestety nie mam funduszy na leczenie prywatne.
Standardowo pewnie dostanę na klatę jakiś stabilizator nastroju + neuroleptyk. Tego drugiego się boję, będę starał się negocjować niskie dawki. Po doświadczeniach z paro muszę być bardziej uważny co łykam i jak to na mnie działa.
F31.3 F60.3
lamotrygina 200 mg
paroksetyna 40 mg

przez marwil 20 sty 2014, 13:47
guernone, To duży sukces, że kontrolujesz swój stan, masz świadomość, że nie wszystko być może jest ok.
Wielu chorych (w tym ja) uznaje/uznawało stan hipomanii - szczególnie po długiej depresji jako powrót do zdrowia i nareszcie naturalny stan.
W trakcie ostrej manii nie było mowy, żebym przyjął do wiadomości, że coś jest nie w porządku. Doświadczenie i wiedza na temat choroby wiele wnoszą.
Neurolepa nie obawiaj się za bardzo. Przypuszczam, że będzie to w niskiej dawce olanzapina albo rispolept i nie powinno Cię stłamsić.
Kto wie, jeśli nie masz diagnozy ChAD psychiatra zadecyduje inaczej o leczeniu.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez khaleesi 20 sty 2014, 13:52
marwil, a po neuroleptykach olanzapinie nie ma zbyt dużego przyrostu masy ciała?
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Mistrz Avatara

przez marwil 20 sty 2014, 13:57
khaleesi, Tyje się po olanzapinie, ale to raczej na wygaszenie hipomanii, co nie powinno zbyt długo trwać. Gorsze to, że powinno się brać długotrwale, nawet dożywotnio normotymiki a np. Depakine Chrono, który brałem dość długo tuczy niemiłosiernie.

przez khaleesi 20 sty 2014, 14:00
marwil, ja nie mam CHADu ale zazywałam Depakine Chrono na mysli samobójcze co miałam. teraz wiem, że to to było natrętne w NN ale nie tyłam w ogóle ;)
Mistrz Avatara

przez guernone 20 sty 2014, 15:03
marwil napisał(a):guernone, To duży sukces, że kontrolujesz swój stan, masz świadomość, że nie wszystko być może jest ok.
Wielu chorych (w tym ja) uznaje/uznawało stan hipomanii - szczególnie po długiej depresji jako powrót do zdrowia i nareszcie naturalny stan.
W trakcie ostrej manii nie było mowy, żebym przyjął do wiadomości, że coś jest nie w porządku. Doświadczenie i wiedza na temat choroby wiele wnoszą.
Neurolepa nie obawiaj się za bardzo. Przypuszczam, że będzie to w niskiej dawce olanzapina albo rispolept i nie powinno Cię stłamsić.
Kto wie, jeśli nie masz diagnozy ChAD psychiatra zadecyduje inaczej o leczeniu.

Podpisuje się rękoma pod Twoją wypowiedzią. Na szczęście mam teraz możliwość wglądu w swój stan. Dużo mi to daje.
PS Po odstawieniu paro mam wilczy apetyt. Jestem szczupły i moje BMI balansuje na granicy niedowagi, a potrafię dziennie zjeść niezłe ilości pożywienia :twisted:
Chyba muszę zacząć się okresowo ważyć oraz zrobić ponowne badania krwi (+TSH).
F31.3 F60.3
lamotrygina 200 mg
paroksetyna 40 mg

Sortuj wg