CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Widmo 04 lut 2013, 14:14
JOSE2
Nie strasz litem, prosze.
To bardzo skuteczny ale nie taki wygodny w uzyciu lek.
Na poczatku startuje sie od malej dawki i wtedy badania krwi co tydzien, pozniej dwa sa konieczne dla ustalenia odpowiedniego pulapu.
U mnie po pierwszych dwoch badaniach dawka zostala ustalona. Pozniej 2 lub 3 razy badalem krew co miesiac. Pozniej co 3 miesiace. A standardowo pozniej bada sie co pol roku.
Jak na faceta zastrzykow sie nie boje ;)
Lit zapewne nie jest obojetny. Gdzies na forum przeczytalem fajny tekst, ktory powiedzial do pacjentki lekarz: woli pani miec problemy z tarczyca czy zniszczona watrobe?

Wracajac do innych lekow.
Antydepresant tak ale podawany w fazie depresji i rownolegle ze stabilizatorem i przez krotki czas (sam tak bralem). Zreszta pewnie to indywidualna sprawa.
Ketrel na sen mala dawka 25-50mg z litem - idealne polaczenie dla mnie.
Teraz tylko lit ktory chwale.
A mialem stracha bo przy odwodnieniu jego poziom rosnie (wydala sie glownie z moczem). Oslabia tez sile miesniowa wiec nie wiem czy to ze czasami czuje sie bardziej znuzony to kwestia litu czy wieku i schodzenia na druga strone plateau ;) Ale nadal tylko co ktorys 20latek bylby w stanie dotrzymac mi kroku w gorach :)

Sertralina...bardzo chwale. (W ogole jestem chyba szczesciarzem albo mam dobrego lekarza bo to co dostalem na dzien dobry pomoglo i pomaga)
Bralem i chwale a bralem przez 2-3 miesiace zaraz po diagnozie + lit a pozniej Ketrel dolozony.
Podwojna dawka sertralina podbila mnie na granice hipo wiec zeszlismy do mniejszej a pozniej odstawilismy. Caly czas bylem w kontakcie z lekarzem i obserwowalem siebie.
Antydepresant w chad rozumiem jako pierwsze kolo ratunkowe w depresji ktore jednak nalezy polaczyc z uwazna obserwacja pacjeta.

przez maargooo 04 lut 2013, 15:39
relacja na świeżo, nawiązując do mojego ostatniego postu...
Po podwojeniu dawki Sertraliny z 25 do 50 mg musiałam po jakieś godzinie się położyć, bo tak mnie zamuliło. Spałam mocno jakieś 2 godziny. Teraz jest już całkiem fajnie, ale mam wrażenie, że duży wpływ na moje dobre samopoczucie ma delikatny stan hipo, w którym nieoczekiwanie się znalazłam. Jutro znów zaaplikuje sobie tą podwójną dawkę, zobaczymy...

Widmo dzięki za kilka słów o antydepach i sertralinie- uspokoiłeś mnie ;)

Zmykam dalej działać, bo wiem, że ten piękny stan skończy się szybciej niż bym tego chciała...

A tymczasem ~~Carpe diem~~
Choroba psychiczna~kiedy widzi się, czuje a czasem nawet robi więcej niż można znieść...

Inni nie mają Twojej tęczówki, nie widzą wad wyimaginowanych siłą Twojej psychiki!

przez girl anachronism 05 lut 2013, 13:57
maargooo, nie zachowujesz się odpowiedzialnie :?
wild hearts can't be broken.

F31

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez maargooo 05 lut 2013, 14:34
girl anachronism napisał(a):maargooo, nie zachowujesz się odpowiedzialnie :?

Nie wiem czy to kwestia odpowiedzialności, czy raczej wielomiesięcznych obserwacji jaki wpływ do tej pory miała na mnie niewielka dawka tego leku. Chyba żaden, a jeśli nawet to znikomy... Dlatego też postanowiłam zaryzykować, a tak jak pisałam w pierwszym wczorajszym poście- nie mam możliwości wybrać się teraz na wizytę.
Obserwuję siebie dokładnie, więc jak tylko zacznie się coś dziać to zmniejszę dawkę do pierwotnej.
Choroba psychiczna~kiedy widzi się, czuje a czasem nawet robi więcej niż można znieść...

Inni nie mają Twojej tęczówki, nie widzą wad wyimaginowanych siłą Twojej psychiki!

przez Widmo 05 lut 2013, 16:11
maargooo
Zgadzam sie z przedmowczynia, ze ryzykujesz. Jesli do tego Twoje hipomanie nacechowane byly wybrykami to tym bardziej.
Jezeli przez tak dlugi czas nie jest ok to lekarz powinien cos zmienic.
Ja tez z 25mg wskoczylem na 50mg ale zaraz po 2 miesiacach odstawilem antydepa.

A z innej beczki. Nienawidze w chad tego, ze kiedy jest obnizony nastroj to czlowieka dobijaja banalne niepowodzenia a raczej przeszkody. Caly hart ducha mozna sobie w sadzic gdzies.
Dlatego nie zycze sobie wcale abym musial rozwiazywac sprawy trudne bo z nimi sobie radze. Mnie dobijaja i zniechecaja do dzialania pierdoly!!! :/

przez JOSE 2 05 lut 2013, 22:41
Mnie antydepresanty nie potrafiły wyciągnąć z depresji, a tym bardziej wywindować w hipo.
Małgosiu po próbie s.... dostawałem tyle lekarstw, że byłem nieprzytomny. Mimo to w szpitalu dwukrotnie próbowałem się powiesić. Nie pamiętam już jakie lekarstwa zażywałem. I pomyśleć, że powodem depresji było przejście na emeryturę. Depresja mnie zmiotła po trzech miesiącach - była to ciągła zniżka nastroju, nie zażywałem żadnych lekarstw. Byłem głupi - zawsze udawało mi się bez lekarstw wyjść z depresji.
Dawniej Rambo.

przez malgosia7602 05 lut 2013, 23:32
Kochani, dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Dziś miałam wizytę u mojego lekarza. Rozłożył ręce i wypisał skierowanie do" Kukułczego Gniazda".
Nie wiem co robić. Jestem na max dawce fluo i nic- zero chęci do życia. Coś tam chwilami zaskakuje w stronę hipo, ale Ostatnio miałam myśli samobójcze, nigdy wcześniej mi się to nie zdarzało, tzn. myślałam o tym, że już dłużej nie wytrzymam tego piekła, że chciałabym zasnąć i się nie obudzić. Wiem jednak, że nie zrobiłabym tego, nie miałabym odwagi, bo mimo wszystko tak cholernie kocham życie. Z drugiej strony boję się, że kiedy to się nasili, nie będę potrafiła nad tym zapanować. Bo co wtedy robić? Dzwonić na pogotowie? Zgłosić się do szpitala?
Wiem, że trudno o tym pisać, ale kiedy powinnam reagować, czy sama myśl o śmierci jest poważnym zagrożeniem? Czy szpital tutaj coś pomoże?
Chciałabym dostać się do Kliniki w Gdańsku. Tam ordynatorem jest wybitny specjalista od chad, ale to nie takie proste, czeka się miesiącami na miejsce.
Z kolei wybierając pierwszy lepszy szpital, a co za tym idzie pierwszego lepszego lekarza nie widzę sensu.
Pozdrawiam
Małgosia
F31
"Za każdą chwilę ekstazy musimy płacić drżący twardą walutą cierpienia."- Emily Dickinson

Lamotrygina 200 mg
remisja

przez JBrown 06 lut 2013, 12:59
Dzień dobry :) chciałam się przywitać a znalazlam się w tym temacie na zaproszenie koleżanki. Mam na imię Asia :)
Skupiona, staram się uciec choćby na chwilę przed smagającymi przeszłością biczami z piasku.Chowam się pod puchową niepamięć , zaciągam zasłony własnej świadomości. Nie udaje się wymknąć żmijowatym zygzakiem chociaż na chwile, jad z mrocznej podświadomości sączy się na ciepłą od łez poduszkę.

przez amelia83 06 lut 2013, 13:00
JBrown, cześć Asia
'Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodz. Jeśli nie umiesz chodzić czołgaj się. Ale bez względu na wszystko- Posuwaj się naprzód '
M. Luther King

'jak o mnie ktoś zapyta powiedzcie mu że znikam, za równoległym światem, gdzie liczby nie są ważne'

przez JBrown 06 lut 2013, 13:05
Czesc Amelio :) Jak ci sie dzień zaczął ? :)
Skupiona, staram się uciec choćby na chwilę przed smagającymi przeszłością biczami z piasku.Chowam się pod puchową niepamięć , zaciągam zasłony własnej świadomości. Nie udaje się wymknąć żmijowatym zygzakiem chociaż na chwile, jad z mrocznej podświadomości sączy się na ciepłą od łez poduszkę.

przez amelia83 06 lut 2013, 13:19
JBrown, a leniwie, mam dzisiaj wolne i siedzę w piżamie, poczytam książkę , zrobię obiad nic nadzwyczajnego a jak Twój dzień?
'Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodz. Jeśli nie umiesz chodzić czołgaj się. Ale bez względu na wszystko- Posuwaj się naprzód '
M. Luther King

'jak o mnie ktoś zapyta powiedzcie mu że znikam, za równoległym światem, gdzie liczby nie są ważne'

przez JBrown 06 lut 2013, 13:22
Po tygodniu zwijania sie w klebek z placzemu w lozku dzisiaj czuje sie lekka i szczesliwa bez wyraznego powodu, mam tylko nadzieje ze znowu jakis glupot nie narobie :))) zastanawiam sie ile ten stan tym razem potrwa, dzien, kilka godzin czy moze dluzej, poki co sie odprezam :))

przez malgosia7602 06 lut 2013, 16:08
JBrown napisał(a):Po tygodniu zwijania sie w klebek z placzemu w lozku dzisiaj czuje sie lekka i szczesliwa bez wyraznego powodu, mam tylko nadzieje ze znowu jakis glupot nie narobie :))) zastanawiam sie ile ten stan tym razem potrwa, dzien, kilka godzin czy moze dluzej, poki co sie odprezam :))

Witaj Asiu :)

Dziś mam dokładnie to samo, bez powodu, nagły przełom :yeah:
Jeszcze wczoraj wyszłam z płaczem od lekarza ze skierowaniem do Kukułczego Gniazda.
Obecnie czuję się rewelacyjnie, tylko jak długo?
Wolne terminy w Klinice to koniec kwietnia. Niech żyje nasza polska zasrana służba zdrowia :x
Umówiłam się na prywatną wizytę w Gdańsku u ordynatora w tejże Klinice, który jest specjalistą w leczeniu chad i który postawił mi diagnozę.
Mam nadzieję, że będzie wiedział co zrobić z tym fantem, bo mój lekarz bezradnie rozkłąda ręce :bezradny:
F31
"Za każdą chwilę ekstazy musimy płacić drżący twardą walutą cierpienia."- Emily Dickinson

Lamotrygina 200 mg
remisja

przez JBrown 06 lut 2013, 17:23
Hej malgosia7602, tak to juz jest, ja z reguly nigdy nie wiem ile czasu dana faza potrwa, staram sie tylko obserwować symptomy, ale zdecydowanie wolę tę ( póki nie przejdzie w hipomanię, a tego staram się unikać i ratować się lekami) niż depresyjną bo z tą zupełnie sobie nie radzę. Trzymam kciuki za Ciebie :)

Sortuj wg