Pisanie terapeutyczne

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

Pisanie terapeutyczne

przez refren 29 gru 2014, 00:18
Pluszowa napisał(a):refren, ale że co, trolujesz temat?

Nie. Skończyłam studia podyplomowe, gdzie m.in. uczyłam się o biblioterapii i terapii twórczością, tam mieliśmy m.in. właśnie takie ćwiczenie, napisałam że to zabawa, bo nie powiem przecież, że napisanie 5-wersowego wiersza ma moc uzdrawiającą, bo tylko to zrodzi nieporozumienia, ale nawet taka zabawa rozwija myślenie twórcze i refleksyjne, co może mieć znaczenie terapeutyczne.

Żeby pisać, nie trzeba pisać o pisaniu, tylko zacząć.

Pisanie terapeutyczne

przez wel2 29 gru 2014, 00:20
refren, dla mnie wszystkie przykłady-propozycje są cenne i bardzo ciekawe.

jestem ciekawa czy jest jakaś książka na ten temat.
jeśli patrzysz na zachowanie drugiego człowieka i nie widzisz w nim piękna jego niezaspokojonych potrzeb, które stara się zaspokoić, to nieuważnie patrzysz.

jeśli mam ochotę krytykować, oceniać, jeśli czuję złość, to jest duża szansa, że patrzę tylko po wierzchu.

Pisanie terapeutyczne

przez refren 29 gru 2014, 00:24
Mój ostatni pięciowersowiec:

Pies je w okamgnieniu
Mors nie płacze nad obiadem
Usypiam nad kartką papieru
Niech myśli za mnie długopis
I tak cytryny nie będą latać.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Pisanie terapeutyczne

przez Rumi_nacja 30 gru 2014, 19:46
A co sądzicie o pisaniu boga? Ktoś próbował?

Pisanie terapeutyczne

przez refren 30 gru 2014, 21:22
Tak, ja, fajna zabawa, zwłaszcza jak znajdzie się ktoś znajomy, kto będzie to czytał.
Kolega też pisał, z naszego forum (dawniej), potem się przeniósł na portal literacki i odnosi sukcesy.
Czy to działa terapeutycznie? Moim zdaniem tak, przez pisanie nadaję kształt jakimś historiom, sens, mają początek i zamknięcie i czuję się po napisaniu spełniona - że to wszystko w moim życiu nie działo się tak zupełnie na marne, bo przynajmniej mam materiał do pisania i myślenia.
Miałam też w swoim życiu osoby, które "uciekły" bez pożegnania, więc pisałam na blogu to, czego nie mogłam im powiedzieć.
All men will be sailors, then, Until the sea shall free them...

Pisanie terapeutyczne

przez wel2 05 sty 2015, 20:20
znalazłam coś ciekawego odnośnie sztuki w psychoterapii:

taki wpis pojawił się a tej stronie facebooka
https://www.facebook.com/SztukaiPsychoterapia?fref=nf
"Czasem wydaje się, że wszystkie fajne artykuły są tylko po angielsku! 9 pomysłów na Nowy Rok z technik art terapeutycznych też po angielsku, ale można zastosować mój sposób "wystarczający dobry". Czytam tylko punkty a reszty się domyślam z obrazków albo obmyślam własną koncepcję. Tak więc:

1. Spraw aby twoje niewidoczne postanowienia noworoczne stały się widocznymi (i pięknymi).
    2. Stwórz dzbanek pamięci.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    3. Codziennie stwórz jeden "bazgroł"
    Obrazek
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    4. Zrzuć swoją starą skórę i zrób z niej rzeźbę
    5. Użyj swojej "niedominującej" ( leworęczny- prawy, praworęczny-prawej) ręki do stworzenia czegoś artystycznego
    Obrazek
    6. Stwórz patyk intencji, który da ci siłę.
    7. Zrób sobie szablon (jeśli zawsze czułeś, że "nie jesteś zbyt dobry w rysowaniu")
    8. Rysuj w ciemności albo z zamkniętymi oczami.
    Obrazek
    9. Zmień swój strach w potwora (dosłownie)
    Obrazek.

"

więcej obrazków w artykule
http://www.huffingtonpost.com/2015/01/0 ... 93198.html (artykuł po ang)
jeśli patrzysz na zachowanie drugiego człowieka i nie widzisz w nim piękna jego niezaspokojonych potrzeb, które stara się zaspokoić, to nieuważnie patrzysz.

jeśli mam ochotę krytykować, oceniać, jeśli czuję złość, to jest duża szansa, że patrzę tylko po wierzchu.

Pisanie terapeutyczne

przez kosmostrada 05 sty 2015, 21:14
wel2, super artykuł, dzięki za linka. Już się zainspirowałam i znalazłam sobie pomysł na 2015 rok! :smile:
Absolutnie jestem za próbowaniem każdej formy terapii, która może pomóc, a tworzenie daje zajęcie mózgowi, zaspokaja potrzebę rozwoju, daje satysfakcję.
Ever tried? Ever failed? No matter. Try again. Fail again. Fail better.
S. Beckett

Sortuj wg