''Nie wydawać zamienników'' - nowa moda na receptach.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez Michuj 28 lut 2012, 17:42
Czy to jest legalne? Pomijając fakt, że jest to zwykłe kurestwo, czy jest to legalne? Ostatnio często się zdarza, że lekarze zapisują taką adnotację na recepcie.
Loża szyderców

przez shinobi 28 lut 2012, 19:09
Nie spotkałem się z tym jeszcze, ale jest to nieladne.

przez Maciej farmaceuta 28 lut 2012, 21:18
Jest legalne.Jeżeli lekarz napisze na recepcie i podkreśli-nie zamieniać,lub nie wydawać zamienników to dupa zimna.Kilku znajomych psychiatrów czasem to robi np w stosunku do Zypraxy(w tym przypadku jeszcze się zgodzę,Zypraxa ma strukturę amorficzną i najlepiej się wchłania dając mało skutków ubocznych,np w porównaniu do Zolafrenu) lub Nootropilu(ponoć o wiele lepszy niż Memotropil,Lucetam)Generyk żeby być dopuszczony do obrotu musi przejść tzw.badania biorównoważności.Wiem jak wyglądają takie badania,nie zawsze jest tak idealnie,uczciwie i rzetelnie.Do tego dochodzi tzw.postać leku-wypełniacze,sposób modyfikacji uwalniania,czy to jest pojedynczy enancjomer,czy mieszanina racemiczna,itp.W ogromnej większości przypadków "nie zamieniać"nie ma sensu,w grę wchodzi podejrzane sponsorowanie,marketing,itp.Ale wg.mnie nie zawsze-jeżeli psych.jest doświadczony i uczciwy(jest sporo takich) to wie,że np.jeżeli pacjent ma uszkodzoną wątrobę i musi brać jak najniższe dawki leków,to lepiej,żeby wziął escitalopram(droższy,ale najbardziej czynny farmakologicznie enancjomer citalopramu) niż citalopram- obciążenie wątroby przy 20 mg takie samo,a efekt o wiele lepszy.Może to nie do końca dokładny przykład- escitalopram i citalopram to 2 różne leki,ale escitalopram odkryto o wiele później niż citalopram.Tak samo enancjomery fluoksetyny różnie działają.Kwestia doświadczenia lekarza i jego uczciwości-jeżeli od 100 pacjentów słyszał,że Stilnox działa lepiej niż Zomiren(ta sama subst) to będzie zapisywał Stilnox.ALE powinien pacjentowi o tym powiedzieć,i jeżeli pisze "nie zamieniać"to wytłumaczyć dlaczego tak pisze i zapytać o zgodę-inaczej sam się naraża na podejrzenia(czasem niestety słuszne). Psychiatrów znam wielu(mam pisać doktorat na psychiatrii)i są różni.Większość pyta się pacjenta ile kasy może przeznaczyć na leki,daje wybór,a "nie zamieniać"pisze bardzo rzadko,gdy np.pacjent typowo ma duży problem(ograniczenie percepcji w schizofrenii i uszkodzenie wątroby-wtedy warto zapłacić parę zł więcej i kupić Zypraxę) ,ale zawsze mówi dlaczego.Z drugiej strony pierwsze słyszę,żeby pisanie "nie zamieniać" stało się takie częste.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez QueenForever 28 lut 2012, 21:20
Jest jedna zaleta takiego działania ze strony psychiatrów-mozna sie dowiedziec jaka firma farmaceutyczna ich lobbuje 8)
QueenForever

przez Michuj 28 lut 2012, 21:34
Stilnox to zolpidem. Zomiren to alprazolam.
Loża szyderców

przez Maciej farmaceuta 28 lut 2012, 21:49
Sorki,moje przejęzyczenie,chodziło mi o Onirex.

przez tahela 28 lut 2012, 21:56
Michał od tego roku zmianie listy leków refundowanych weszło cos takiego ,z ejak lekarz np. przepisze Arketis, który jest tanszy to nie mozna go zaminic na drozszy np. Parogen, ale jak lekarrz w3yapisye najdroysyz lek na recepcie to mona go zamienic wtedy na tanszy zamiennik. Najlepiej prosic lekarza by wypisywal najdrozszy lek bo wtedy mozna je zamieniac na tansze z refundacja a odwrotnie, jest sie upowaznionym do wykupu recepty , ale juz nie do refundacji.Moye lekarze tak pisya zebz sie zyabezpieczyc.
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

przez Michuj 28 lut 2012, 21:59
Tak już było, ale specjalnie się nie stosowano do tego.
Jak pisałem w temacie o zolpidemie. Nie polecam Onirexu. Znacznie słabszy od taniego Polsenu ;)
Loża szyderców

przez Maciej farmaceuta 28 lut 2012, 22:02
QueenForever napisał(a):Jest jedna zaleta takiego działania ze strony psychiatrów-mozna sie dowiedziec jaka firma farmaceutyczna ich lobbuje 8)

Niestety masz rację,często się tak dzieje.Terapie depresji i psychoz są na trzecim miejscu na świecie pod względem najbardziej dochodowych terapii,a przemysł farmaceutyczny jest na drugim miejscu na świecie(po informatyce) pod względem dochodowości i szybkości rozwoju.Do tego dochodzi fakt,że psychiatria jest najbardziej empiryczną spośród nauk medycznych-tu nie da się stwierdzić,że bakterie zginęły,albo pacjentowi spadł cukier lub ciśnienie.Samopoczucie jest bardzo trudno zmierzalne .To niestety rodzi wypaczenia.Ale na szczęście są wyjątki,tym się pocieszam.

przez Michuj 28 lut 2012, 22:03
A czy jak lekarz napisze, że nie mogę wykupić leku w żółtej czapce na głowie, to ma to też moc prawną?
Loża szyderców

przez Maciej farmaceuta 28 lut 2012, 22:11
tahela napisał(a):Michał od tego roku zmianie listy leków refundowanych weszło cos takiego ,z ejak lekarz np. przepisze Arketis, który jest tanszy to nie mozna go zaminic na drozszy np. Parogen, ale jak lekarrz w3yapisye najdroysyz lek na recepcie to mona go zamienic wtedy na tanszy zamiennik. Najlepiej prosic lekarza by wypisywal najdrozszy lek bo wtedy mozna je zamieniac na tansze z refundacja a odwrotnie, jest sie upowaznionym do wykupu recepty , ale juz nie do refundacji.Moye lekarze tak pisya zebz sie zyabezpieczyc.

Po reformie są takie cyry,że np.aptekarz przyjmie niewyraźną receptę,którą on sam odczyta,a urzędnik z NFZ już nie,to apteka płaci kilkukrotną wartość(już nie pamiętam czy trzy,czy pięć)refundacji.Masz rację,o czym piszesz.Przed reformą nie było problemów,a teraz NFZ pilnuje aptek i lekarzy gorzej niż Żydów w Aushwitz,paranoja.Gdzie jest czas na pomoc pacjentowi,rozmowę,gdy lekarze i farmaceuci tylko myślą,do czego tym razem przypier..li się NFZ?!K..a,znowu sobie podniosłem ciśnienie :evil:

przez Michuj 28 lut 2012, 22:14
Maciej farmaceuta, A właśnie. Załóżmy, że nie zostanie wydany lek, bo np. PESEL na recepcie jest nieczytelny. Natomiast jest to lek niezbędny do życia. Załóżmy, że coś się stanie pacjentowi. Czy nie jest to KK i nie udzielenie pomocy?
Ostatnio edytowano 28 lut 2012, 22:17 przez Michuj, łącznie edytowano 1 raz
Loża szyderców

przez Maciej farmaceuta 28 lut 2012, 22:17
wujekEgonDaCiKlapsa napisał(a):A czy jak lekarz napisze, że nie mogę wykupić leku w żółtej czapce na głowie, to ma to też moc prawną?

Co do "nie zamieniać" tak było od dawna.Co do żółtej czapki itp,-farmaceuta ma prawo nie wydać leku,jeżeli podejrzewa,że może zostać nieprawidłowo użyty lub zaszkodzi pacjentowi.Serio.Tyczy się to np.gówniarzy kupujących pewien lek dla kobiet(nie piszę jaki)żeby się naćpać.

przez intel 28 lut 2012, 22:18
Gdyby mi lekarz takie coś napisał na recepcie to:
-w przypadku lekarza prywatnego-NIE PŁACĘ ZA WIZYTE, wychodze i zmieniam lekarza.
-w przypadku lekarza NFZ-składam skargę do rzecznika odpowiedzialności zawodowej.
i oczywiście zmieniam lekarza.

Ostatnio za bardzo obrastają w piórka.Ciągłe protesty, strajki, groźby itd.
Skoro mają tak źle , to dlaczego ich dzieci zostają również lekarzami, często tej samej specjalności?
Pokażcie mi lekarza , ktory jeździ samochodem za 20-30 tysiaków.
Lekarze często mają samochody takie jak właściciele prywatnych, dobrze prosperujących firm.
Młody lekarz psychiatra do szpitala w ktorym byłem, podjeżdżał nową Insignią....źle ???
Achhhhh, przecież to na kredyt....
Tylko ktoś ten kredyt spłaca.. A wysokośc raty większa niż dochód niejednego pracującego Polaka.
Mam coraz mniej szacunku dla tej grupy zawodowej.
Aptekarze tak samo.
Skoro tak mają źle, to dlaczego w centrum co 100 metrów jest apteka?
Wszystko pada na ryj-apteki rosną jak grzyby po deszczu.
Niech zarabiają.I lekarze i aptekarze. Nie bronię. Ale niech skończą już jęczeć.Bo na tle innych pracujących w tym kraju już teraz są krezusami.
Chcą dochodów na poziomie lekarzy UE. OK. Lecz dlaczego lekarz ma zarabiać tyle, ile np we francji a kierowca tyle ile na białorusi?
intel

Sortuj wg