Skocz do zawartości
Nerwica.com

Szachy!!


Gość atic

Rekomendowane odpowiedzi

Mówicie, że elo też gra? :D

Jeśli o mnie chodzi, to nie grałem od lat i nie chce mi się do tego wracać, szachy dawno przestały cieszyć i sprawiać przyjemność. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

monia112,

 

przez neta z ludźmi lepiej pograć, np. na kurniku.

 

w szachy łatwo się nauczyć grać, w sensie samych zasad, trochę czasu wymaga by nauczyć się grać na poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oznaczam szachownice: dolna linia od lewej a b c d e f g h

lewy bok od dołu 1 2 3 4 5 6 7 8

 

Powietrzny Kowal,

 

koń na e5 za dużo nie zrobi bo zbije go goniec d7, wtedy białe zbiją królową i wyjdzie goniec za konika, czyli równorzędna wymiana.

 

Michella chciałabyś oddać królową za gońca? gdy królowa zbije gońca to czarny król zbije białą królową.

 

a czemu akurat tego puzzla szachowego wrzuciłem? Willy Hendriks uznany trener szachowy powiedział, że jak ktoś dostrzega taki ruch to już jest całkiem silnym graczem, w każdym razie ma potencjał.

 

Oj wiem... pijany byłem (i zresztą dziś też jestem - ja ostatnio nigdy tu trzeźwy nie włażę).. Przepraszam, że Ci namieszałem - choć swego czasu bardzo lubiłem tą grę i mam do niej wielki respekt :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem wam, że od pewnego poziomu siły gry zdarzają się takie partię z których jest się na serio zadowolonym.

człowiek się zastanawia "jak ja na to kurva wpadłem, żeby tak błyskotliwie to rozegrać"

 

podam przykład oto jedna z moich ostatnich partii gdzie w 27 ruchu zmatowałem przeciwnika:

 

1. d4 e6 2. f4 d5 3. e3 Nf6 4. Nf3 c5 5. c3 Nc6 6. Bb5 Be7 7. Ne5 Bd7 8. Qa4

Nxe5 9. fxe5 Bxb5 10. Qxb5+ Nd7 11. Qxb7 O-O 12. Qa6 Nb6 13. O-O Nc4 14. b3 Nb6

15. Qe2 c4 16. b4 Na4 17. Qd1 Qd7 18. a3 a6 19. Bd2 Nb2 20. Qc2 Nd3 21. a4 f6

22. a5 fxe5 23. Rxf8+ Rxf8 24. Na3 Bh4 25. g3 Qe8 26. gxh4 Qg6+ 27. Kh1 Nf2#

0-1

 

 

skopiujcie ten pogrubiony tekst i wklejcie na tej stronie http://pl.chesstempo.com/pgn-viewer.html pod szachownicą w białym polu tekstowym i kliknijcie przycisk "wczytaj pgn" pod tym białym polem tekstowym.

 

wyświetli wam się cała partia na szachownicy i będziecie mogli sobie ją przewinąć ruch po ruchu.

 

ja grałem czarnymi.

przeciwnik najpierw zaatakował bezpośrednio gońcem szachował i dołączył konika i hetmana do ataku, ale bez problemu to wybroniłem choć straciłem przy tym pionka.

później przeciwnik próbował ordynarnie przyblokować mnie pionkami, odebrać przestrzeń i pole manewru moim figurom.

 

jednak ja się nie dałem, zwróćcie uwagę jak finezyjnie manewrowałem konikiem na lewym skrzydle aby go tamtędy wstawić za linię wroga, by wesprzeć później nim atak z prawego skrzydła to był moj pomysł na tą partię, który się powiodł - ten konik dał na końcu mata.

 

zwróćcie też uwagę jak specjalnie poświęciłem gońca na prawym skrzydle by otworzyć obronę pionkową jego króla na atak mojego hetmana :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakim prawem rozpuszczacie plotki, ze nie robie progresu szachowego?

w programie chessmaster dwa miesiące temu miałem duży problem pokonać przeciwnika ustawionego na 1200 elo.

a dzisiaj gromie program ustawiony na 1800 elo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×