Skocz do zawartości
Nerwica.com

PAROKSETYNA (Arketis, ParoGen, Paroxetine Aurovitas, Paroxinor, Paxtin, Rexetin, Seroxat, Xetanor)


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

też się nad tym zastanawiam. Jakiś czas temu, zanim zwiększyłam dawkę paroksetyny do 30mg, narzekałam na mega senność więc lekarz zaproponował mi dołączenie 37.5mg wenlafaksyny albo zwiększenie paroksetyny do 30mg. Wybrałam to drugie (z dwóch leków jest ciężej zejść) i jest ok.

 

Jakim to cudem zwiększenie dawki paroksetyny miałoby wyeliminować senność? Przeciez im większa dawka tym większa senność przy tym leku a nie na odwrót

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LATEK1962 stare nie znaczy złe. Jakby te stare leki (doxepina, amitryptylina, klomipramina) były takie złe i mało skuteczne to już dawno by były wycofane i zastąpione przez nowe (np. SSRI/SNRI).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też się nad tym zastanawiam. Jakiś czas temu, zanim zwiększyłam dawkę paroksetyny do 30mg, narzekałam na mega senność więc lekarz zaproponował mi dołączenie 37.5mg wenlafaksyny albo zwiększenie paroksetyny do 30mg. Wybrałam to drugie (z dwóch leków jest ciężej zejść) i jest ok.

 

Jakim to cudem zwiększenie dawki paroksetyny miałoby wyeliminować senność? Przeciez im większa dawka tym większa senność przy tym leku a nie na odwrót

 

to wcale nie jest regułą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paroksetyna jest przede wszystkim najsilniejszym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny i wydłuża jej czas działania.

Po zwiększeniu dawki czasem mam nadmiar energii :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paroksetyna jest przede wszystkim najsilniejszym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny i wydłuża jej czas działania.

Po zwiększeniu dawki czasem mam nadmiar energii :D

 

ale chodzi o senność, na 20 mg była a na 30 już nie ma?

działanie na serotonine nie ma nic wspolnego z sennością

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie u każdego powoduje senność. Napisałam o silnym działaniu na serotoninę, co tłumaczy lepszy efekt terapeutyczny

 

Ale ja pytam wyłącznie o senność jako efekt uboczny a nie o dzialanie terapeutyczne, napisalas ze byla przy 20 a przy 30 juz nie ma, no chyba ze przyczyna sennosci nie byl efekt uboczny leku a depresja, wtedy byloby to bardziej logiczne dlaczego sie zmniejszyla po zwiekszeniu dawki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic na jakie receptory histaminowe? Jak już to blokada receptorów acetylocholiny - działanie antycholinergiczne paro. To jest odpowiedzialne za senność i zmułę u niektórych. To działanie wzrasta wraz z dawką, ale nie u każdego powoduje senność i zmułę, u niektórych reakcją będzie pobudzenie lub nerwowość, bo paro to także mega silny lek serotoninowy. Nie ma żadnej reguły w lekach, każdy ma inny organizm.

 

Tak jak silne działanie na serotoninę może powodować pobudzenie u jednych, może też powodować senność u innych. Jest tylko jeden sposób by sprawdzić - spróbowanie leku i danej dawki na sobie. To że ktoś ma senność, ktoś pobudzenie a ktoś będzie widział białe myszki na 30 mg paro to może być reakcja danego pacjenta na dany lek.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic na jakie receptory histaminowe? Jak już to blokada receptorów acetylocholiny - działanie antycholinergiczne paro. To jest odpowiedzialne za senność i zmułę u niektórych. To działanie wzrasta wraz z dawką, ale nie u każdego powoduje senność i zmułę, u niektórych reakcją będzie pobudzenie lub nerwowość, bo paro to także mega silny lek serotoninowy. Nie ma żadnej reguły w lekach, każdy ma inny organizm.

 

Paroksetyna w stopniu nieistotnym klinicznie działa tez na receptory histaminowe, u 10% osob ktorzy maja te receptory nadwrazliwe występuje przez to senność po tym leku, to nie jest moj wymysl, zadałem wprost takie pytanie lekarzowi "co jest przyczyną występowanie senności przy paroksetynie", to co napisałem to jego odpowiedź, jezeli twierdzicie ze jest inaczej podajcie jakies zrodło gdzie to mozna zweryfikowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic masz głupiego lekarza i tyle. Poczytaj o działaniu paroksetyny, nie ma ona żadnego działania na histaminę, za to antycholinergiczne już tak. Lekarz niedouczony i tyle.

 

Działanie antycholinergiczne paroksetyny: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12421645

 

Definicja antycholinergicznego działania: http://en.wikipedia.org/wiki/Anticholinergic

 

Masz możliwe skutki uboczne antycholinergika (wybierz sobie co pasuje do Ciebie): CNS: Dizziness, drowsiness, nervousness, disorientation, headache, weakness, insomnia, fever (especially in children). Large doses may produce CNS stimulation including tremor and restlessness. Anticholinergic psychoses: ataxia, euphoria, confusion, disorientation, loss of shortterm memory, decreased anxiety, fatigue, insomnia, hallucinations, dysarthria, agitation.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam depresji. Brak senności po zwiększeniu dawki tłumaczę zwiększonym działaniem na serotoninę.

 

-- 6 gru 2013, o 12:20 --

 

szukam właśnie jakichkolwiek informacji o działaniu paroksetyny na receptory histaminowe i znaleźć nie mogę :bezradny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic masz głupiego lekarza i tyle. Poczytaj o działaniu paroksetyny, nie ma ona żadnego działania na histaminę, za to antycholinergiczne już tak. Lekarz niedouczony i tyle.

 

Raczej nie jest głupi, jestem już w tym temacie jakiś czas, odwiedziłem sporo lekarzy, ten którego cytuje ma najwieksza wiedze na temat dzialania lekow sposrod wszystkich u ktorych bylem, kolejki do niego sa bardzo duze, dodatkowo zajmuje sie praca naukową, wykłada te tematy w klinice akademii medycznej, raczej to co mowi potwierdzone jest badaniami z którymi jest na bieżąco

 

-- 06 gru 2013, 12:24 --

 

Nie mam depresji. Brak senności po zwiększeniu dawki tłumaczę zwiększonym działaniem na serotoninę.

 

-- 6 gru 2013, o 12:20 --

 

szukam właśnie jakichkolwiek informacji o działaniu paroksetyny na receptory histaminowe i znaleźć nie mogę :bezradny:

 

gdyby wszystko byłoby dostepne na internecie to w ogole zadne szkoły, zadne ksiazki i zadni wykładowcy nie byliby potrzebni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat w tym wypadku się myli, poczytaj trochę, dałem linki, to są fakty, czy on ma jakieś na poparcie działania paro na histaminę poza tym, że tak mu się wydaje?

 

Na pewno ma duże doświadczenie, ale nie jest omnibusem, z tą histaminą to się machnął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paroksetyna:

 

Silny i wybiórczy inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) o działaniu przeciwdepresyjnym. Pod względem struktury chemicznej nie można jej zaklasyfikować do tradycyjnych leków trój- i czteropierścieniowych. Wykazuje niewielkie powinowactwo do receptorów muskarynowych, adrenergicznych a1, a2, β, dopaminergicznych D2, serotoninergicznych 5-HT1 i 5-HT2 i histaminowych H1

 

http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=645

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego powinowactwa, podaj link do badania a nie taki opis. Antagonizm M3 (działanie antycholinergiczne) paroksetyny to ok 80 nm, a histaminowe? 1000 nm? Link...

 

Paroksetyna jest w literaturze fachowej uznawana jako lek antycholinergiczny i to jest fakt. To właśnie to działanie paro jest odpowiedzialne za senność wzrastającą wraz z dawką, a nie działanie antyhistaminowe. Poza tym, że reakcja każdego na lek jest sprawą indywidualną i u jednego to będzie senność a u drugiego pobudzenie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale nawet gdyby było powinowactwo, to nie znaczy, że każdego łapie senność, tak jak nie każdy ma uboki, czy też nie na każdego działa paroksetyna. O czym my w ogóle mówimy. Napisałam o swoim przypadku i tyle. Nie będę też komuś wmawiać, że senność po paroksetynie to bzdura.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×