krzywdzenie bliskich

Metody rozwiązywania konfliktów w związkach. Problemy oraz sposoby radzenia sobie z "trudnymi" partnerami. Przemoc w rodzinie.

krzywdzenie bliskich

przez kacper 24 kwi 2010, 13:08
Witam.
Mam ze sobą problem, przez który cierpią najbliższe mi osoby. Otóż jestem osobą nerwową i w dodatku wykonuję stresujące zajęcia(ciężkie studia, dużo nauki), co mnie bardzo frustruje. Cała tą frustracje przelewam na bliskich- siostrę, mamę, dziewczynę. Często wszystkie swoje niepowodzenia zwalam na nich, wyżywam się emocjonalnie na nich. Ostatnio stało się częstsze szczególnie w stosunku do mojej dziewczyny. Widzę, że jest to dla niej przykre, ale czasem to jest po prostu niekontrolowane i potrafię powiedzieć coś przykrego, czego bardzo żałuję. Zacząłem bać się, że odwróci sie ode mnie jak nie zacznę nad soba panować. Poprosiłem ją, żeby dała mi trochę czasu na izolację od niej i żebym zaczął pracować nad sobą. I właśnie tu mam problem bo nie wiem jak. Próbuję od ludzi, z którymi żyję na co dzień, czyli z mamą i siostrą. Staram sie jak mogę, żeby nie mówić nic przykrego, ale nie umiem tego kontrolować i czasami po prostu wybucham. Bardzo mi zależy, żeby jakoś to zmienić, bo nie chcę stracić swoich najbliższych. Może ktoś z was przeżywał coś podobnego i udało mu się to przezwyciężyć. Może ktoś wie jak można panować nad swoją agresją i swoimi nerwami. Proszę o pomoc.
Offline
Posty
1
Dołączył(a)
24 kwi 2010, 11:58

Re: krzywdzenie bliskich

Avatar użytkownika
przez Gods Top 10 24 kwi 2010, 21:27
Witaj na forum :D

Najprawdopodobniej zrzucasz własne niepowodzenia na innych, bo obawiasz się przyznania do porażki. To może sugerować Twoje niskie poczucie wartości. Ponadto nie wiem, czy celowo bierzesz na siebie trudne, wymagające zadania (np. wybór trudnych studiów), by udowadniać cokolwiek sobie lub innym ?
Napisałeś, ze żyjesz na co dzień z mamą i siostrą. Czy ojciec był (i jest) w jakimś sensie nieobecny (albo np. nieprzystępny ze względu na to, że jest bardzo wymagający... a może sam jest agresywny) w Twoim, Waszym życiu ? Jeśli tak, to stąd może wynikają Twoje problemy z negatywnymi emocjami, które narastają w Tobie aż do poziomu agresji ? :roll:

Dobrze, że sam dostrzegasz ten problem. Najlepiej byłoby, gdybyś skorzystał z pomocy psychologa, byś wspólnie z nim wypracował inne sposoby radzenia sobie z emocjami.
"Każdy głupiec umie rozbić szybę, ale tylko niewielu potrafi ją wstawić."
W. Wharton "Stado"
Avatar użytkownika
Offline
Posty
3084
Dołączył(a)
01 paź 2006, 16:49

Re: krzywdzenie bliskich

przez rare 24 kwi 2010, 23:37
Witaj,
Dlaczego wybrałeś takie studia? Czy to był twój samodzielny wybór czy może presja ze strony rodziny? Jeżeli to drugie to zastanów się poważnie nad nimi.
Czy masz jakiś uraz do twojej rodziny? Napisałeś, że żałujesz kiedy powiesz coś przykrego dziewczynie. Natomiast jak to wygląda z twoją mamą i siostrą. Czy również jest ci przykro, czy czujesz ulgę?
Może twoje negatywne emocje skierowane do nich mają jakieś uzasadnienie?
Offline
Posty
5
Dołączył(a)
12 kwi 2010, 19:06

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

Przeskocz do