Depresja a egoizm?

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

Depresja a egoizm?

przez Lux24 17 kwi 2013, 17:52
Witam.

Nie znalazłam podobnego tematu, więc pozwalam sobie założyć. Zastanawiam się jak często osoba, która ma depresję, posądzana jest o egoizm.

Nie da się ukryć, że jak się ma kogoś (czy partnera, czy znajomego, wszystko jedno), to z powodu depresji, wszystko zaczyna się kręcić wokół niego. Taka osoba ma problemy, trzeba słuchać, taka osoba skupia się na tych swoich problemach, nie zauważa niczego dookoła, skutek depresji, trzeba znosić, pouczanie i krytykowanie - nie ma mowy, ostrzejsze podejście do problematycznego tematu - nie ma mowy. Żądać czegokolwiek nie można, właściwie nic nie można, czy to naprawdę musi tak wyglądać, że wspiera się osobę chorą na depresję i ogólnie obchodzi się z nią jak z jajkiem w zamian nie otrzymując nic?

Oczywiście piszę w sporym uproszczeniu, bo "trzeba słuchać", wiadomo, że nie trzeba, zawsze można urwać znajomość, ale przy założeniu, że zależy nam i chcemy ją kontynuować. Tak samo "nie otrzymując nic", mam tu na myśli moment, kiedy my, wspierający, sami potrzebujemy wsparcia i tego, by uwaga skupiła się przez chwilę na nas.

Nie twierdzę, że ludzie chorzy na depresję są egoistami, ale czy to nie jest tak odbierane i czy inni nie zarzucają Wam tego? I czy Wy sami czujecie się czasem egoistami?
Offline
Posty
202
Dołączył(a)
14 kwi 2013, 15:28

Depresja a egoizm?

przez KonradGorak 17 kwi 2013, 22:53
Poruszyłaś świetny temat. To ciekawe, że społeczeństwo tak reaguje i myśli o ludziach z depresją jako o egoistach. Jest to kompletne mijanie się z prawdą i niezrozumienie tematu. Depresja jest procesem, który właśnie ma za zadanie "odczepić" ego od naszego wnętrza.

Kiedy rozmawiam z ludźmi podczas spotkań, to większość z nich czuje się w jakimś stopniu egoistami, jednak po kilku minutach są w stanie wyrzucić to fałszywe odczucie. De-presja jak sama nazwa wskazuje służy zdjęciu presji z danej osoby. Środowisko zarzuca osobom cierpiącym egoizm ale to właśnie środowisko wywiera na nich właśnie tą presję. To przez opinie otoczenia i brak odpowiedniej wiedzy ludzie tkwią w tym procesie przez miesiące lub lata. Nie taki jest cel depresji.
Konrad Gorak
Podróżnik, Trener, Terapeuta, Tata,
Dawacz, Słuchacz, Mąż, Człowiek, Psycholog,
Odkrywca, Poszukiwacz, Rewolucjonista

Trener Sukcesu i Inteligencji Emocjonalnej
www.sukcescoach.pl
Offline
Posty
60
Dołączył(a)
05 mar 2013, 02:38
Lokalizacja
Warszawa

Depresja a egoizm?

przez Lux24 04 maja 2013, 23:55
Dziękuję za wypowiedź, przedstawił Pan sprawę z punktu widzenia osoby chorej na depresję, a czy mógłby się wypowiedzieć ktoś jeszcze? Ktoś, kto ma partnera/przyjaciela chorego na depresję? I jak ta relacja wygląda?
Offline
Posty
202
Dołączył(a)
14 kwi 2013, 15:28

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości

Przeskocz do