Skocz do zawartości
Nerwica.com

Nowe przepisy odnośnie erecept psychotr.


Stefan-

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, acherontia styx napisał(a):

Nic o tym nie słyszałam. Jedyne co chcą zmienić to to, że lekarz już tego typu leków nie będzie mógł wystawić  na telewizycie, a tylko i wyłącznie po osobistym zbadaniu pacjenta.

No właśnie okazuje się że nie. Looknij " Przed wystawieniem recepty na lek psychotropowy lekarz będzie musiał zweryfikować w IKP jakie leki pacjent stosował wcześniej"

https://mgr.farm/aktualnosci/wazne-zmiany-w-receptach-na-leki-psychotropowe-minister-wprowadza-ograniczenia/

 

Wychodzi na to że każdy lekarz który przepisze lek np nasenny będzie mógł bezczelnie sprawdzić IKP każdego pacjenta który chce jakieś benzo. Totalny odjazd... To jest inwigilacja, ustawa się zaraz uprawomocni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli to dla mnie ta zmiana nic nie zmienia. Ogólnie martwić się będą tylko uzależnieni 🙃 i leczący się samodzielnie 🙃

mi jeśli ktoś wystawia benzo, to tylko moja lekarka i robi to może 1x w roku. 

Jak ktoś się leczy "zgodnie z zasadami" to nie widzę powodu do przeżywania tych zmian, bo one tak na prawdę nic nie zmienią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, acherontia styx napisał(a):

Nawet jeśli to dla mnie ta zmiana nic nie zmienia. Ogólnie martwić się będą tylko uzależnieni 🙃 i leczący się samodzielnie 🙃

mi jeśli ktoś wystawia benzo, to tylko moja lekarka i robi to może 1x w roku. 

Jak ktoś się leczy "zgodnie z zasadami" to nie widzę powodu do przeżywania tych zmian, bo one tak na prawdę nic nie zmienią.

No wyczuwam lekką pogardę z twojej strony. Jesteśmy tylko ludźmi, na niektórych działają na sen tylko benzo.. A więc jesteś w komfortowej sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Stefan- napisał(a):

No wyczuwam lekką pogardę z twojej strony. Jesteśmy tylko ludźmi, na niektórych działają na sen tylko benzo.. A więc jesteś w komfortowej sytuacji.

2 lata leczyłam bezsenność, w tym też lekami z grupy P. Nawet jeśli nadal miałabym się tym leczyć to i tak nic by mi ta zmiana nie zmieniła. Lekarz może wystawić zapas benzodiazepin na 90 dni, jeśli się chodzi do jednego lekarza, a nie skacze z kwiatka na kwiatek lub kombinuje na boku, to ta zmiana zasad nic nie zmienia. Lekarz nadal te benzo będzie mógł przepisywać. MZ chodzi o ukrócenie receptomatów i innych tego typu g*wnoportali. Owszem, założenie ich było fajne, ale poszło to w złą stronę i nic dziwnego, że się dobrali do nich. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, acherontia styx napisał(a):

2 lata leczyłam bezsenność, w tym też lekami z grupy P. Nawet jeśli nadal miałabym się tym leczyć to i tak nic by mi ta zmiana nie zmieniła. Lekarz może wystawić zapas benzodiazepin na 90 dni, jeśli się chodzi do jednego lekarza, a nie skacze z kwiatka na kwiatek lub kombinuje na boku, to ta zmiana zasad nic nie zmienia. Lekarz nadal te benzo będzie mógł przepisywać. MZ chodzi o ukrócenie receptomatów i innych tego typu g*wnoportali. Owszem, założenie ich było fajne, ale poszło to w złą stronę i nic dziwnego, że się dobrali do nich. 

To nie chodzi wcale o dobro pacjenta. Psychiatria jest tak nisko zbadaną gałęzią medycyny że opiera się głównie na wywiadzie. Teraz np gdy będę chciał od np rodzinnego opakowanie senzopu to mój paychiatra to zobaczy. Ani mi to nie pomoże tylko uttudni...Ta ustawa to forma inwigilacji, ale jasne problem nie dotyczy ciebie- to problemu nie ma. Żałosne...

Edytowane przez Stefan-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Stefan- napisał(a):

To nie chodzi wcale o dobro pacjenta. Psychiatria jest tak nisko zbadaną gałęzią medycyny że opiera się głównie na wywiadzie. Teraz np gdy będę chciał od np rodzinnego opakowanie senzopu to mój paychiatra to zobaczy. Ani mi to nie pomoże tylko uttudni...Ta ustawa to forma inwigilacji, ale jasne problem nie dotyczy ciebie- to problemu nie ma. Żałosne...

Mi bez problemu rodzinny wystawia recepty na psychotropy bo wzięłam zaświadczenie od psychiatry. Ostatnio sam z siebie zapisał mi afobam. Z tego co mi mówił to on widzi tylko recepty które on mi wystawia, nie widzi innych w systemie🤨 nie wiem na ile to jest prawdy ale tak mi mówił, bo jeszcze szukałam przy nim na swoim tel na koncie pacjenta odnośnie leku który zapisał mi psychiatra. Z tego co wiem to te zmiany teraz mają być przede wszystkim po to by ludzie nie leczyli się sami. a jak wiemy sporo osób to robi na własną rękę, między innymi przez e recepty. A te leki to nie cukierki nie oszukujmy się. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Stefan- napisał(a):

To nie chodzi wcale o dobro pacjenta. Psychiatria jest tak nisko zbadaną gałęzią medycyny że opiera się głównie na wywiadzie. Teraz np gdy będę chciał od np rodzinnego opakowanie senzopu to mój paychiatra to zobaczy. Ani mi to nie pomoże tylko uttudni...Ta ustawa to forma inwigilacji, ale jasne problem nie dotyczy ciebie- to problemu nie ma. Żałosne...

Za komuny nie można było nic, a i tak wszyscy wszystko robili. W demokracji można wszystko, ale nic nie można zrobić (w teorii:)). Niedługo będą wszczepiać chipy jak psom i będą wiedzieli gdzie jesteśmy i co robimy. Limity jedzenia, podatek od oddychania i oglądanie jednego kanału gdzie będą gadać jak mamy żyć. Dlatego trzeba ich yebać i omijać system. Nie receptomat, to zawsze znajdzie się lekarz który jest pazerny na chajs i przepisze to co mu się wręcz karze, a jak go sprawdzą to uzasadni, że miał podstawy i heya, karuzela się kręci, a koni mnóstwo:) 

Edytowane przez DEPERS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Stefan- napisał(a):

To nie chodzi wcale o dobro pacjenta. Psychiatria jest tak nisko zbadaną gałęzią medycyny że opiera się głównie na wywiadzie. Teraz np gdy będę chciał od np rodzinnego opakowanie senzopu to mój paychiatra to zobaczy. Ani mi to nie pomoże tylko uttudni...Ta ustawa to forma inwigilacji, ale jasne problem nie dotyczy ciebie- to problemu nie ma. Żałosne...

No to powiem więcej. Zmierza wszystko do tego, że każdy lekarz będzie miał dostęp do Twojej historii choroby  i tego u jakich specjalistów się leczysz, nie tylko recepty 🙃 pójdziesz do chirurga, a on będzie widział, że leczysz się u psychiatry. To już akurat wiadomo od dawna i z tego co wiem do 2027 roku najpóźniej ma wejść.

 

2 godziny temu, DEPERS napisał(a):

zawsze znajdzie się lekarz który jest pazerny na chajs i przepisze to co mu się wręcz karze, a jak go sprawdzą to uzasadni, że miał podstawy i heya, karuzela się kręci, a koni mnóstwo:) 

No tak, ale to już znacząco zwiększa koszty zdobycia benzo ;) receptomat - 50zł i masz. Wizyta u psychiatry, tym bardziej pierwszorazowa to koszt minimum 300zł 😎a jak ktoś na głodzie, to nie będzie czekał pół roku na NFZ 🙃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Szczebiotka napisał(a):

Mi bez problemu rodzinny wystawia recepty na psychotropy bo wzięłam zaświadczenie od psychiatry. Ostatnio sam z siebie zapisał mi afobam. Z tego co mi mówił to on widzi tylko recepty które on mi wystawia, nie widzi innych w systemie🤨 nie wiem na ile to jest prawdy ale tak mi mówił, bo jeszcze szukałam przy nim na swoim tel na koncie pacjenta odnośnie leku który zapisał mi psychiatra. Z tego co wiem to te zmiany teraz mają być przede wszystkim po to by ludzie nie leczyli się sami. a jak wiemy sporo osób to robi na własną rękę, między innymi przez e recepty. A te leki to nie cukierki nie oszukujmy się. 

Rozumiem ale to się zmieni, tak jak wyżej napisałem. Nie chodzi o to czy to cukierki czy nie tylko o formę inwigilacji, według tych przepisów za każdym razem jak lekarz będzie CI wypisywał receptę na jakiś lek nasenny z tej grupy N lub P, będzie mógł podejrzeć twoje IKP...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, nobody66 napisał(a):

Rozumiem ale to się zmieni, tak jak wyżej napisałem. Nie chodzi o to czy to cukierki czy nie tylko o formę inwigilacji, według tych przepisów za każdym razem jak lekarz będzie CI wypisywał receptę na jakiś lek nasenny z tej grupy N lub P, będzie mógł podejrzeć twoje IKP...

Co Wy za bzdury gadacie, jaka inwigilacja. Za granicą lekarze od dawna mają dostęp do historii leczenia pacjenta, nieważne od jakiego specjalisty. Zresztą na przykładzie lekarza rodzinnego - zmieniasz przychodnie to Twoja dokumentacja cała jest z automatu przesyłana do nowej przychodni i tak jest od dawna. Lekarz rodzinny ma dostęp do Twojej historii choroby od dziecka. A że chcą to rozszerzyć na wszystkich specjalistów, to jakby nie patrzeć po części sami ludzie do tego doprowadzili kombinując na własną rękę i kłamiąc.

 

A dwa, że lekarz już dzisiaj może to zobaczyć jeśli udostępnisz tę opcję w IKP.

Edytowane przez acherontia styx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, acherontia styx napisał(a):

No to powiem więcej. Zmierza wszystko do tego, że każdy lekarz będzie miał dostęp do Twojej historii choroby  i tego u jakich specjalistów się leczysz, nie tylko recepty 🙃 pójdziesz do chirurga, a on będzie widział, że leczysz się u psychiatry. To już akurat wiadomo od dawna i z tego co wiem do 2027 roku najpóźniej ma wejść.

 

No tak, ale to już znacząco zwiększa koszty zdobycia benzo ;) receptomat - 50zł i masz. Wizyta u psychiatry, tym bardziej pierwszorazowa to koszt minimum 300zł 😎a jak ktoś na głodzie, to nie będzie czekał pół roku na NFZ 🙃

No większe, ale cel uświęca środki:) dobrze, że ja po benzo dostaje szału, więc nie muszę nic kołować🤪 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.06.2023 o 09:42, nobody66 napisał(a):

Rozumiem ale to się zmieni, tak jak wyżej napisałem. Nie chodzi o to czy to cukierki czy nie tylko o formę inwigilacji, według tych przepisów za każdym razem jak lekarz będzie CI wypisywał receptę na jakiś lek nasenny z tej grupy N lub P, będzie mógł podejrzeć twoje IKP...

A ja uważam że to bardzo dobry pomysł jest. Np trafię do szpitala nieprzytomna i nikt nie będzie wiedział jakie leki biorę bądź na co jestem uczulona ( nie wiem czy akurat to jest wpisane tam🤔) ale zostańmy przy lekach. Dzięki temu lekarz który się mną zajmie będzie wiedział jakie leki biorę i na co się leczę. Ja tutaj nie widzę żadnego problemu, dla mnie to akurat na plus jest. Tym bardziej że na nie mam nic do ukrycia w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2023 o 19:35, Szczebiotka napisał(a):

A ja uważam że to bardzo dobry pomysł jest. Np trafię do szpitala nieprzytomna i nikt nie będzie wiedział jakie leki biorę bądź na co jestem uczulona ( nie wiem czy akurat to jest wpisane tam🤔) ale zostańmy przy lekach. Dzięki temu lekarz który się mną zajmie będzie wiedział jakie leki biorę i na co się leczę. Ja tutaj nie widzę żadnego problemu, dla mnie to akurat na plus jest. Tym bardziej że na nie mam nic do ukrycia w tym temacie.

Ale czy ty rozumiesz że do ma się tyczyć tylko leków psychotropowych? Właśnie to jest bez sensu ta ustawa, ponieważ nie dotyczy innych leków czy leczenia, to możesz zrobić już dzisiaj, udostępniając dane w IKP...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.06.2023 o 10:46, DEPERS napisał(a):

No większe, ale cel uświęca środki:) dobrze, że ja po benzo dostaje szału, więc nie muszę nic kołować🤪 

 

W dniu 3.06.2023 o 09:41, acherontia styx napisał(a):

No to powiem więcej. Zmierza wszystko do tego, że każdy lekarz będzie miał dostęp do Twojej historii choroby  i tego u jakich specjalistów się leczysz, nie tylko recepty 🙃 pójdziesz do chirurga, a on będzie widział, że leczysz się u psychiatry. To już akurat wiadomo od dawna i z tego co wiem do 2027 roku najpóźniej ma wejść.

 

No tak, ale to już znacząco zwiększa koszty zdobycia benzo ;) receptomat - 50zł i masz. Wizyta u psychiatry, tym bardziej pierwszorazowa to koszt minimum 300zł 😎a jak ktoś na głodzie, to nie będzie czekał pół roku na NFZ 🙃

Żaden receptomat już od dawna nie wystawi Ci leku na benzo. Tzn gdzieś od 2 lat... No to właśnie mogli to wprowadzić już teraz, a nie odnosić się tylko do leków psychotropowych, co dokładnie ukazuje po co ta ustawa weszła...Polakom nawet robi się trudności żeby zażyć medyczną marihuanę, więc o czym my tu wogole dyskutujemy...😂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Stefan- napisał(a):

To się ma tyczyć TYLKO leków psychotropowych. 

Zapewne chodzi o nadużycia, branie rekreacyjne i własne kombinacje. Tyle, że jak ktoś kombinuje to i tak sobie skołuje. Ja znam lekarzy którzy leki zapisują sobie w karcie i tylko taką mają dokumentacje, nigdzie tego co przepisują nie zapisują, prócz wpisania w kartę. Chyba, że w aptece to przypiszą do nr pesel, ale i to można obejść i to bez problemowo, tyle, że więcej osób musi być zaangażowanych:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DEPERS napisał(a):

Zapewne chodzi o nadużycia, branie rekreacyjne i własne kombinacje. Tyle, że jak ktoś kombinuje to i tak sobie skołuje. Ja znam lekarzy którzy leki zapisują sobie w karcie i tylko taką mają dokumentacje, nigdzie tego co przepisują nie zapisują, prócz wpisania w kartę. Chyba, że w aptece to przypiszą do nr pesel, ale i to można obejść i to bez problemowo, tyle, że więcej osób musi być zaangażowanych:) 

Recepty papierowe już nie są honorowane, także każdy lekarz będzie miał wgląd, chociażby przez gabinet.gov.pl bo jakoś receptę będzie musiał wystawić ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, acherontia styx napisał(a):

Recepty papierowe już nie są honorowane, także każdy lekarz będzie miał wgląd, chociażby przez gabinet.gov.pl bo jakoś receptę będzie musiał wystawić ;) 

Ja mam receptę pisaną długopisem na papierze z trzema kodami kreskowymi i lekarka nigdzie tego w kompie nie wprowadza i w aptece normalnie przyjmują 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, DEPERS napisał(a):

Ja mam receptę pisaną długopisem na papierze z trzema kodami kreskowymi i lekarka nigdzie tego w kompie nie wprowadza i w aptece normalnie przyjmują 

No to może ma jeszcze stare druczki, ale jak się skończą to będzie musiała przejść na e-recepty bo druczki są już niemożliwe do zamówienia. A wprowadzać apteka wprowadza, że wykupiłeś bo kody skanują z recept ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, acherontia styx napisał(a):

No to może ma jeszcze stare druczki, ale jak się skończą to będzie musiała przejść na e-recepty bo druczki są już niemożliwe do zamówienia. A wprowadzać apteka wprowadza, że wykupiłeś bo kody skanują z recept ;) 

To ją chyba wykończy, bo e receptę to mi godzine wystawiała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×