Skocz do zawartości
Nerwica.com

AMITRYPTYLINA (Amitryptylinum VP)


es71

Rekomendowane odpowiedzi

nie byłeś pobudzony ?

 

niestety nie ;/ żaden lek mnie nie pobudzał a brałem potem już 10mg

 

-- 01 sie 2017, 22:33 --

 

wogole leki na mnie juz nie działają żadne pod kątem pobudzenia,poprawy nastroju itp nawet baclofen juz nie dziala , jedynie benzo działają . ale to lipa jest . jedynie paroksetyna na mnie działała pod kątem poprawy nastroju i pewności siebie .

 

ps: właśnei, jak bym przywalił taki zestaw jak ma dr psycho to napewno bym coś poczuł :)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dopiero 3 dzień na AMI.

Zwiększam dawkę do 105mg na noc.

Na razie nie ma spektakularnego działania, jeszcze się rozkręca, powoli.

Chociaż obawiam się, że sprawdzi się moja stara teoria, że jak coś od początku wyraźnie i mocno nie działa to nie zaskoczy nawet po 1-2 tygodniach.

No ale poczekam, daje 10 dni tej AMI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj jej szanse mi po 3 dniach też nie działała bo ostatnio ją brałem na sen bo nic innego nie miałem w dawce 75 mg , dopiero po 8-10 dniach poczułem zdecydowaną poprawę nastroju ale musiałem odstawić ze względu na to,że wdrożyłem do kuracji fluoksetyne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bliska mi osoba bierze w dawce 100 mg/2 i działa bardzo źle. Nastrój w dół,bardzo duża nerwowość ,i inne przykre skutki uboczne.Niestety na razie bierze dalej ,ponieważ jedynie ona pomaga na neuralgię nerwu potylicznego. Staramy się maskować działania niepożądane kwiatiapiną o przedłużonym uwalnianiu.Zobaczymy jakie będą efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wypada amitryptylina w porównaniu do klomipraminy?

Dla szerszej rzeszy odbiorców... Skuteczność przeciwdepresyjna obydwu leków jest niemal identyczna, aczkolwiek działanie amitryptyliny występuje szybciej:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/358754

According to a nurse's independent evaluation of 13 items the two drugs were equipotent in relieving depressive symptoms and no statistically significant differences between the treatment groups were found in the global evaluation by the investigator and the patient. A trend in favour of clomipramine was, however, seen in several parameters. The declines in the Hamilton Rating Scale scores and the nurse's evaluation scores were highly significant during the first 2 weeks of treatment (P less than 0.001) in both groups and the scores continued to decrease during the 2nd month of the study. The frequency of side effects was 51% in the clomipramine group and 43% in the amitriptyline group.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8190817

Comparative studies of the therapeutic activity of amitriptyline, imipramine, desipramine and chlorimipramine were studied in a group of 185 patients with endogenous depression. After standard 28-day treatment, the best results were obtained while using amitriptyline (improvement rate 67%, the greatest reduction in the Hamilton Depression Scale scored on 28-day of the treatment). The profile and characteristics of antidepressive action of all the drugs taken into consideration are comparable (including slightly more expressed sedative and deliberative effects of amitriptyline). Desinhibitive influence of desipramine and imipramine was not proved. Neither was tachythymoleptic activity of desipramine found. The study does not support the relation between the antidepressive action profile of tricyclic antidepressants and their influence on reuptake of monoamines (norepinephrine and serotonine).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7393822

Clomipramine and amitriptyline appeared to be equally effective, with clomipramine taking slightly longer to relieve depression.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amitryptylina działa słabiej serotoninowo od klomipraminy i też słabiej przeciwlękowo

Owszem, jest słabszym inhibitorem SERT i jest mniej skuteczna w leczeniu OCD, ale stwierdzenie, na tej podstawie, że jest tak w pozostałych zaburzeniach lękowych jest totalnie na wyrost, bo takich badań nie ma (a przynajmniej ja takich nie znalazłem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SERT:

Amitryptylina: Ki = 3,13nm

Fluwoksamina: Ki = 1,95nm

Wenlafaksyna: Ki = 7,7nm

A dla jakiego liganda wyznaczano te wartości Ki?

 

Wyznaczanie Ki polega na oznaczniu stężenia, przy którym zostaje wyparty ligand który połączył się z receptorem/transporterem, jest to metoda względna, mająca odniesienie tylko do użytego liganda. Porównywanie Ki dwóch leków, do wyznaczenia których użyto innych ligandów nie ma sensu, bo nie będzie to miarodajne.

Natomiast wyznaczanie IC50, czyli stężenia przy którym ligand zwiąże się połową danych receptorów/transporterów jest metodą bezwzględną i reprezentatywną.

Poniżej tabelka z wartościami IC50, dla poszczególnych SSRI:

 

http://www.preskorn.com/books/ssri_s3.html

bb80e82331713.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tej tabelki - im wyższy wynik tym lepiej?

 

Biorę Amitryptylinę od 5 dni, narazie dawka 50. Mam jeden fatalny skutek uboczny, mianowicie poczucie nierealności, uczucie jakby w głowie coś mi się "przestawiało", uczucie jakbym tracił czucie własnego ciała, ciężko to nazwać, ale jest to bardzo nie przyjemne. Sprawia to, że nie jestem za bardzo w stanie się na czymkolwiek skupić poza siedzeniem przed komputerem. Mam nadzieję, że minie. Jednak nie jestem pewien, czy ten skutek uboczny nie jest od: a) odstawienia wenlafaksyny dość nagłego (w kilka (3-4 dni) dni zejście z 225mg do 0, ponieważ lek zupełnie przestał na mnie działać i potrzebowałem szybkiego przejścia na coś co zacznie pomagać) b) od Arypiprazolu, którego biorę 15mg od ok 2 tygodni i nie specjalnie czuję, żeby w czymś pomagał na moje objawy, a może właśnie pogarsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Czy mógłbyś ktoś podpowiedzieć, który lek z trójpierścieniowców ma najmniejsze działanie cholinergiczne ? 

cierpie na jelito drazliwe i np. niska dawka amitryptyline mi utwardzała wszystko itp ale powodowała suchość w nosie krew itp

dlatego chce spróbować np. z doxepiną bo ma podobno mniejszy efekt? też niska dawka bo tylko 10 mg bym bral.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×