Skocz do zawartości
Nerwica.com

BUPROPION/AMFEBUTAMON (Bupropion Neuraxpharm, Oribion, Welbox, Wellbutrin, Zyban)


nella31

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku (ok 2 tygodnie) była zauważalna aktywizacja i od początku nerwowość, bezsennoś. Dodane anksjolityki. Dłuższy czas na 300 mg, prawie całkowite odstawienie anksjolitykow- duża poprawa.

Z powodu sennosci i zmęczenia próba podbicia na 450 + na nowo anksjolityki. wytrzymalem 3 tygodnie. Skrajne rozdraznienie i nerwowość + bóle głowy. Redukcja do 300 mg i powolne odstawianie anksjolitykow. Powrót do stanu sprzed zwiększenia dawki, już z mniejszą sennością i zmęczeniem. Czekam na stabilizację bez benzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok

Wieczorem miansec 30 mg escitalopram 5 mg

rano well 150 mg

o 14 kwetiapina 50 mg

Będę obserwował ,boje się tylko nasilenia lęków,wtedy będe miał ochotę dzwignąć kwetiapine która mnie zamuli.Z drugiej strony miansec biorę w większej dawce więc też będzie inaczej w tej kwesti.Ile mogę wziąść maksymalnie mianseryny ? Mirtazapiny 45 to wiem ;) Escitalopram według ulotki maksymalnie 20 mg ,ale po ile biorą hamerykance ? Narazie wszystko zostawiam tak jak jest ,ale będe zmieniał dawki jak nie będzie efektów .Well po jakim czasie się wkręca kiedy będę mógł w pelni ocenić działanie ,tylko nie piszcie 12 tygodni.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się odstawić anksjolityki, które moim zdaniem psują działanie wella.
Ja też mam takie wrażenie! Czasami, b rzadko zdarza mi się wziąć xanax sr i kiedyś był to mój ulubiony lek (chć wiem, że to okropnie brzmi), a od kiedy biorę bupropion mam wrażenie, że po x mam zjazd następnego dnia, dół i takie rozdrażnienie, czego nigdy nie miałam wcześniej. Ciekawe...

Ale może to i lepiej, bo przynajmniej nie będę już sięgać po benzo. Tylko jak sobie radzić w skrajnym stresie? Np przed rozmową o pracę? Tak mi się trzęsą dłonie, że sama bym siebie nie zatrudniła, a benzo jednak to niwelują. A mianserynę można tak doraźnie wziąć na lęk? Czy zetnie i otumani? Kiedyś ją brałam, z bardzo pozytywnym skutkiem, ale na sen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Well po jakim czasie się wkręca kiedy będę mógł w pelni ocenić działanie ,tylko nie piszcie 12 tygodni.
Ponoć długo się wkręca, ale na mnie zaczął działać niemalże od razu, biorę już drugi miesiąc i jest ok. Oczywiście nie ma co się oszukiwać- żaden lek nie naprawi mojej zjebanej osobowości, ale już nie jestem zombiakiem ;)

Tylko mi jeszcze bardzo pomaga lamotrygina, dla mnie to idealne zestawienie.

Nie mam w ogóle zmęczenia i osłabienia (mam nadzieję, że to nie przyjdzie z czasem), zaczęłam znów mnóstwo ćwiczyć, jak przed chorobą, nawet jak siedzę w domu to zawsze się czymś zajmuję, załatwiam rożne sprawy, a wcześniej naprawdę byłam takim zombie, potrafiłam leżeć i patrzeć w sufit na 225 wenlofaksyny.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Escitalopram według ulotki maksymalnie 20 mg ,ale po ile biorą hamerykance ? Narazie wszystko zostawiam tak jak jest ,ale będe zmieniał dawki jak nie będzie efektów .Well po jakim czasie się wkręca kiedy będę mógł w pelni ocenić działanie ,tylko nie piszcie 12 tygodni.

Weź pod uwagę że może nastąpić wzrost stężenia escitalopramu. Wellbutrin w badaniach zwiększał stężenie citalopramu o 30-40%, nie wiem jak jest z escitalopramem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mianseryna cie zmuli ,tego leku nie radzę brać doraznie przed rozmową o prace ,bo wyjdziesz na narkomankę ,albo samotną kobietę mająca trójke krzykliwych dzieci nie pozwalających spać.Możesz spróbować wziąć w dzień sama zobaczysz ,ale raczej będzie tak jak napisałem.

Lulu na dołączam się do poprzednika w jakiej dawce ,na co dokladnie bierzesz i czy masz jeszcze jakiś dodatkowy lek ?

 

Ooo lunatic tego nie wiedziałem.To może dlatego lekarz kazał odstawić escitalopram,bo bał się zespołu serotoninowego.Dziwne well zwiększa dopamine ,a zarazem wzmacnia SSRI ktory wychwytuje antagonistyczną serotonine.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O nie to co mogę wziąć, żeby się tak nie trzęść? Co radzicie? Pozostaje mi tylko ten przeklęty xanax? Mam jeszcze kwetiapinę w domu, ale po niej to zasypiam, dosłownie głowa mi opada po 20 min. Co robić?

 

Jeśli chodzi o bupropion- biorę 150, ale psychiatra zastanawia się czy go nie zwiększyć z czasem- może przewiduje to osłabienie efektu, o jakim mówiliście? Dostałam go głównie z powodu obniżonego napędu i anhedonii, na co nie pomagały żadne inne leki. Na te dwie rzeczy b. pomógl, choć nadal miewam doły, ale w przeciętnych granicach. Lekarka powiedziała żebym najpierw doszła do 100 lamotryginy, na razie jestem na 75, za tydz dojdę do setki. Też jakoś szybko odpowiedziałam na ten lek w sumie, biorę go już chyba dwa miesiące, ale prawie od razu widziałam różnicę, jeśli chodzi o impulsywność i zalewanie emocji. Może dlatego nie mam uboków po bupro? Żadnego rozdrażnienia, którego się obawiałam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo lunatic tego nie wiedziałem.To może dlatego lekarz kazał odstawić escitalopram,bo bał się zespołu serotoninowego.Dziwne well zwiększa dopamine ,a zarazem wzmacnia SSRI ktory wychwytuje antagonistyczną serotonine.

Problem jest w metaboliźmie tych leków. Po prostu Wellbutrin blokuje pewien enzym przez który metabolizowanych jest wiele SSRI, co powoduje ze przy jednoczesnym stosowaniu stezenie SSRI jest wieksze, niektóre SSRI mogą również zwiększać stężenie Wellbutrinu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic dzięki za wytłumaczenie :smile:

 

 

lulu masz stresa objawiającego się lękiem czy jak ?

Na mnie doraznie fajnie działa Gabapentinum mechanizm podobny do benzo ,ale nie uzależnie ,a zarazem nie daje takiego fajnego narkotycznego stanu jak xanax ,ale uspokoja.Ten lek teoretycznie bierze się każdego dnia ma on właściwości stabilizujące ,uspokajające ,ale wiele osób stosuje doraznie z powodzeniem.Możesz jeszcze spróbować z pramolanem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu Wellbutrin blokuje pewien enzym przez który metabolizowanych jest wiele SSRI, co powoduje ze przy jednoczesnym stosowaniu stezenie SSRI jest wieksze, niektóre SSRI mogą również zwiększać stężenie Wellbutrinu.

sory, poprawka, stężenie SSRI może być większe, w jednych badaniach piszą ze się zwiększa w innych ze nie, nic pewnego z tym mixem chyba na chwile obecną, lekarz stwierdził ze moze sie zwiekszas TROCHE, i tyle, nic konkrentego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, a pramolan można tak jednorazowo?

Stres przeradza mi się w taką ala aurę przednapadową, robię się przez to rozdygotana i strasznie bezmyślna, otumaniona. Dla mnie do zniesienia, jakoś wytrzymuje takie stany w innych sytuacjach, ale gdy mam być oceniana, to wiadomo, że wypadnę fatalnie. A jak się wyluzuje to jest dobrze. Przed deprechą umiałam się po prostu wyluzować, wmowić sobie, że to nie takie wazne, nie koniec świata, teraz średnio mi idzie :?

 

-- 17 gru 2013, 00:54 --

 

JużTuByłem, a na co bierzesz kwetiapinę akurat o 14?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co się tak dziwicie, nasilenie depresji po benzodiazepinach nie jest wcale czymś dziwnym, większość z tych leków kopie nastrój. Poprawia go u nieznacznej liczny osób u których nastrój jest głównie zepsuty przez lęk (poprawa w lęku - poprawa nastroju).

 

Wellbutrin to bardzo dobry lek jest, dziwię się, że na tym forum jakoś ludziom nie pasuje (w tym wątku większość to negatywne opinie). Wellbutrin to najwyżej oceniany lek na tzn. drug ratings gdzie oceniają leki ludzie z zagranicy (głównie USA) - są tam tysiące opinii (jak np. na ask a patient). Wellbutrin wygrywa bezkonkurencyjnie (wśród leków które mają też masę opinii, a nie 1 czy 2 dobre oceny).

 

Wellbutrin ma ogromną przewagę nad SSRI - nie spłyca emocji, nie powoduje braku motywacji, nie pogarsza anhedonii. A wręcz wszystkie te rzeczy może poprawić. W dodatku jest na nim energia i nie ma senności. O libido nie będę wspominał bo to jasne.

 

Jedyną wadą wella jest nasilanie lęku u niektórych osób. Czasami dobrze jest go więc brać z czymś co uspokoi i ukoi - jak mirtazapina/mianseryna, może być pramolan lub doxepin, ew. amitryptylina, dobra jest też do tego leku tianeptyna (brałem takie kombo dość długo pare lat temu i pamiętam że było super).

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Well ma ogromną przewagę nad SSRI - nie spłyca emocji, nie powoduje braku motywacji, nie pogarsza anhedonii. A wręcz wszystkie te rzeczy może poprawić. W dodatku jest na nim energia i nie ma senności. O libido nie będę wspominał bo to jasne.

W teorii, w praktyce i senność się zdarza i totalne wyczerpanie, co jest przeciwieństwem posiadania energii

 

-- 17 gru 2013, 10:24 --

 

Wellbutrin to bardzo dobry lek jest, dziwię się, że na tym forum jakoś ludziom nie pasuje (w tym wątku większość to negatywne opinie). Wellbutrin to najwyżej oceniany lek na tzn. drug ratings gdzie oceniają leki ludzie z zagranicy (głównie USA) - są tam tysiące opinii (jak np. na ask a patient). Wellbutrin wygrywa bezkonkurencyjnie (wśród leków które mają też masę opinii, a nie 1 czy 2 dobre oceny).

Rzeczywiście ma znaczną przewagę bardzo dobrych opinii, ale nie wiadmomo po jakim czasie od zaczęcia leczenia one są pisane, tak jak już ktoś wczoraj tu pisał, że po kilku miesiącach powodował senność i zmęczenie, czyli zupełnie odwrotny efekt niż początkowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to nie wiedziałam, że się stosuje bupro w połączeniu z ssri'ami? A to nie działa jakoś przeciwstawnie właśnie? Mi jedna lekarka powiedziała że nie można z wenlą, ale to snri, więc nie to samo. Raczej się dodaje do ssri'a bupro czy odwrotnie? Nie to zebym zamierzala coś kombinować z ciekawości pytam, jak na razie bupro z lamotryginą daje radę, choć to moje zdanie, bo myślę że na osobowość leki nie pomogą, ale okazuje się, że mój terapeuta myśli chyba inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to nie wiedziałam, że się stosuje bupro w połączeniu z ssri'ami? A to nie działa jakoś przeciwstawnie właśnie? Mi jedna lekarka powiedziała że nie można z wenlą, ale to snri, więc nie to samo. Raczej się dodaje do ssri'a bupro czy odwrotnie? Nie to zebym zamierzala coś kombinować z ciekawości pytam, jak na razie bupro z lamotryginą daje radę, choć to moje zdanie, bo myślę że na osobowość leki nie pomogą, ale okazuje się, że mój terapeuta myśli chyba inaczej.

teoretycznie SSRI maja zapobiegać ewentualnym stanom lękowym które bupropion może wywoływać, ja tam widzialem ze z wenlafaksyną też łączą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmęczenie i senność pierwszych tygodniach, mogą być spowodowane samą depresją i wynikiem mocno zaburzonego i skroconego snu na początku leczenia.(w końcu trzeba poczekać kilka-kilkanaście tygodni na efekt przeciwdepresyjny). W moim przypadku senność i zmęczenie najwyraźniej powodowały na dalszym etapie alprazolam i zopiklon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmęczenie i senność pierwszych tygodniach, mogą być spowodowane samą depresją i wynikiem mocno zaburzonego i skroconego snu na początku leczenia.(w końcu trzeba poczekać kilka-kilkanaście tygodni na efekt przeciwdepresyjny). W moim przypadku senność i zmęczenie najwyraźniej powodowały na dalszym etapie alprazolam i zopiklon.

czyli po odstawieniu bezno senność przeszła?

Miko, ktoś gdzieś pisał że senność po Wellbutrinie, chyba początkowa, może wynikać z wpływu na acetylocholine, chyba nawet Ty to pisales tylko nie moge tego znaleźć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×