Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
aramina

Kołdra obciążeniowa - czy działa?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was może używa tego wynalazku? Trafiłam na ten produkt jak zaczęłam szukać kołdry, która będzie trochę cięższa niż te nowoczesne, gdzie nie czuje się, że jest się przykrytym. Nieswojo się wtedy czuję. Kusi mnie, żeby sobie taką zamówić, szczególnie że jest rozmiar 155/220 (lubię mieć kołdrę zawiniętą pod stopy), ale nie chcę wyrzucać kasy w błoto. Ciężko mi znaleźć jakieś opinie o stosowaniu takich kołder u osób dorosłych, chociaż widzę, że ludzie sobie zamawiają. Podzielcie się wiedzą i doświadczeniami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiałam. Także, jeśli ktoś miał/ma jakieś doświadczenie- będę wdzięczna za podzielenie się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na co taka koldra działa?  slyszalam ze stosuja z dobrym skutkiem u dzieci autystycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z  jednej ze stron:

Cytat

 

Do tej pory kołdry obciążeniowe były głównie stosowane w terapii integracji sensorycznej u dzieci. Stanowią świetne uzupełnienie rehabilitacji i fizjoterapii u pociech, które borykają się z różnego rodzaju problemami natury psychofizycznej – od  stosunkowo niewielkich problemów z utrzymaniem koncentracji czy równowagi, aż do poważnych i rzadkich chorób genetycznych. Skuteczność kołderek i ich terapeutyczna rola w leczeniu zaburzeń integracji sensorycznej spowodowały jednak, że zaczęli sięgać po nie także dorośli, aby zapewnić sobie właściwy komfort snu.

Integracja sensoryczna jest skomplikowanym procesem, podczas którego układ nerwowy odbiera informacje  zmysłowe (dotyk, węch, wzrok, smak, słuch) i przetwarza je w taki sposób, by organizm odpowiednio się zachowywał. Celem integracji sensorycznej jest celowe i efektywne działanie ciała w reakcji na to, co dzieje się na zewnątrz. Odpowiedzialny za nią jest układ proprioreceptywny, który znajduje się w mięśniach, stawach i więzadłach. Impulsy proprioreceptywne organizują prawidłową pracę organizmu, np. w tym momencie – podczas czytania tego tekstu – odpowiednio układają ciało w pozycji siedzącej lub leżącej. Zmysł propriorecepcji wpływa na świadomość ułożenia ciała, emocjonalne bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. U osób bez zaburzeń działa on automatycznie. Reagowanie odbywa się natychmiast i jest prawidłowe, czyli dostosowane do danej sytuacji. Jeżeli zaś zaburzenia występują, to mówi się o zaburzeniach integracji sensorycznej.

Zaburzenia te są złożonym problemem układu nerwowego, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie zarówno dzieci, jak i dorosłych. W przypadku tych drugich sprawa jest o tyle skomplikowana, że często zaburzenia takie mogą nieść ze sobą duże konsekwencje ogólnospołeczne. Dorośli muszą przecież pracować, budować swoją pozycję społeczną, zajmować się rodziną i utrzymywać sami siebie, a zaburzenia integracji sensorycznej mogą im to skutecznie utrudnić, lub nawet uniemożliwić.

Dorośli ludzie codziennie muszą stawiać czoła wyzwaniom, które wymagają od nich pełnej gotowości zarówno psychicznej, jak i fizycznej. W przypadku braku takiej gotowości, będącej często efektem zaburzeń integracji sensorycznej, mogą przejawiać zachowania takie same jak dzieci, u których zdiagnozowano problemy z układem proprioreceptywnym. Chodzi tu przede wszystkim o brak organizacji, problemy z nawiązywaniem kontaktów, zbyt duże (lub zbyt małe) zaangażowanie w relacje międzyludzkie, skoki nastrojów… Czynniki te mogą mieć bardzo zgubne konsekwencje; odrzucenie społeczne, niską samoocenę, brak satysfakcji z życia towarzyskiego itp.

Problemy z integracją sensoryczną mogą bezpośrednio wpływać na jakość pracy i wypełnianie zawodowych obowiązków. W zależności od rodzaju zaburzeń, może dojść do niekompatybilności pracy z charakterem człowieka. Charakterem, dodajmy, na który wpływ ma nieprawidłowa integracja sensoryczna. Chodzi o to, że osoby pracujące „za biurkiem”, których zaburzenia integracji sensorycznej przejawiają się w nadwrażliwości na bodźce i zbyt dużą aktywnością, będą czuły się w tej pracy tłamszone i niepotrzebne. Praca taka będzie więc dla nich męcząca i niesatysfakcjonująca. Działa to także w drugą stronę – osoby, których problemy z integracją sensoryczną przejawiają się w apatii i nadmiernym wyciszeniu, będą męczyły się w pracy, która wymaga aktywności i sprawności fizycznej. Konieczność rezygnacji z pracy, czy nawet zwykła jej zmiana, mogą być bardzo trudne, a czasami niemożliwe do wdrożenia. Mamy przecież obowiązki i zadania, które każdego dnia należy wypełniać.

Całe szczęście istnieją kołdry obciążeniowe dla dorosłych, które mogą z powodzeniem ograniczyć, a nawet całkowicie uwolnić dorosłych ludzi od problemów z integracją sensoryczną. Odpowiednio obciążając ludzki organizm podczas snu (i nie tylko) usprawniają proces przetwarzania informacji proprioceptywnych. W przypadku osób, które cierpią na nadwrażliwość sensoryczną – kołdry działają „tłumiąco” na układ proprioceptywny i uspokajają cały organizm. U dorosłych, którzy mają problemy ze zbyt niskim odbiorem bodźców zmysłowych, działają odwrotnie – pobudzają receptory do lepszego działania i wzmagają ich aktywność.

 

 

źródło: https://kolderka.net/koldry-obciazeniowe-dla-doroslych/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JERZY62 wiem, dlatego piszę skąd wzięłam- innych informacji nie mam. A wspominają tam o zastosowaniu u dzieci, więc teoretycznie może ziarnko prawdy w tym jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowałam się tematem, ponieważ przypomniało mi się jak jako dziecko spałam u moich dziadków na wsi i mieli oni ciężkie pierzyny, które moja babcia sama robiła. Uwielbiałam spać pod tymi pierzynami, bo nie dość że przesypiałam całą noc to jeszcze budziłam się na tyle wcześnie, że o 5 rano szłam z dziadkiem na pole (biorąc pod uwagę że uwielbiałam spać do 11 to był to niezły wyczyn). Właśnie dlatego jestem skłonna uwierzyć, że faktycznie to działa, ale fajnie byłoby gdyby ktoś to jeszcze potwierdził :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie terapeutycznie powinno to mieć sens tylko u osób z zaburzeniami sensorycznymi, aczkolwiek niektórzy niezależnie od jakichkolwiek zaburzeń preferują ciężkie kołdry zamiast tych lekkich i zwiewnych, może to wtedy być po prostu sposób na uzyskanie większego komfortu, bez doszukiwania się magicznych właściwości. Mi też taka kołdra chodzi po głowie od dłuższego czasu, jednak ceny niestety skutecznie mi plany przesuwają na dalszy plan :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kołdrę mam. To nie jest tak, że rozmiar dopasowujesz sobie jak lubisz. Prawidłowo bodajże powinna miec około 10 cm więcej niż twój wzrost a jej waga powinna wynosić 10-15% masy ciała. Ja ze swoją (6,5 kg) jak mam gorszy dzień to nawet do pracy się targami i przed komputerem narzucam na siebie jak pelerynę. Na każdy wyjazd również jest elementem obowiązkowym. Generalnie, podczas ataków paniki mnie uspokaja, ten ciężar działa dziwnie łagodząco. Masz wrażenie że tuli cię ktoś, kto nie pyta, tylko zwyczajnie jest i rozumie. 

Czy pomaga przy bezsenności? Mi osobiście nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam tą kołderkę, natomiast moja chyba jest za mała dla mnie. Ja mam 156 cm wzrostu i lubię duże kołdry, pod normalną jak śpię to ma 160 cm x 200 cm, a ta obciążnikowa moja ma 120 cm x 180 cm (jakoś tak). I faktycznie ta kołdra powinna mieć mniej więcej 10% masy Twojego ciała - więc moja ma 5 kg. Ogólnie jest fajna, natomiast dla mnie jest chyba za zimna. Ja lubię spać pod kołdrą i kocem jeszcze do tego. A zimami bywa nawet tak, że jeszcze coś nakładam na to wszystko. Więc zdecydowanie odradzam jak ktoś lubi też ciepełko - ta moja jest cienka i zimna. Zadanie jakie miała spełniać u mnie to pomoc mi w "zespole niespokojnych nóg". Ogólnie zdarza się tak, że nie śpię tylko przebieram całe noce nogami, a rano budzę się bardzo zmęczona. Ogolnie spinam mięśnie nocami. Czy u mnie się sprawdziła? Nie odpowiem dokładnie, ponieważ na nogi działa, ale ja pod samą taką kołdrą nie jestem w stanie przespać nocy, bo jest mi zwyczajnie za zimno, więc jak nakładam na to drugą kołdrę to ta ciężka się zwija...i tylko się denerwuje w nocy, że muszę wstawać i poprawiać. Ogólnie znam kilka osob, które tak po prostu śpią pod tymi kołdrami i są bardzo zadowolone. A ja osobiście chyba wykorzystam sposob, który przeczytałam wyżej, że kołderka na ataki..hmm ciekawe. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×