Skocz do zawartości
Nerwica.com

WORTIOKSETYNA (Brintellix)


zaqzax-0

Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

76 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      30
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      19


Rekomendowane odpowiedzi

@Samniewiem jeśli nie brałeś leku przez kilka dni, to masz prawo się tak czuć teraz. Okres półtrwania wortioksetyny wynosi niewiele ponad 2 doby, po tym czasie lek nawet jeśli jeszcze jest w organizmie, to nie ma już żadnego działania terapeutycznego. Jak się wyrówna stężenie to powinno być ok, ale musisz teraz brać regularnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to mnie trochę martwi, że nie brałem jedynie 2 dni w sumie, nie powinienem aż w taki dół zjechać i aż takie lęki. No chyba, ze ten alkohol namieszał.

Dzięki za Wasze odpowiedzi, to serio pomaga. I sorki, ze się powtarzam w kółko z niektórymi tematami. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spamuje tu ostatnio, ale mam dramat i spróbuje się skonsultować. Po krótkiej przerwie w braniu brint przestał działać (w wielkim skrócie), wróciłem do brania od razu na 10mg i mam mega mega lęki. Czy myślicie, że warto zejść do 5? Biorę to 10 już tydzień i ledwo zipie od tych lęków. Innych uboków brak, no może serce mocniej bije. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Samniewiem Wortioksetyna jest lekiem SSRI z dodatkowym działaniem receptorowym. Trochę nietypowy antydepresant, ale z racji, że dość mocno hamuje wychwyt zwrotny serotoniny ma pewne prawo wzmagać lęki, szczególnie na początku leczenia (pierwsze 3-12 tygodni). Tu nie ma rady, trzeba czekać aż lek w pełni się rozkręci.

 

My ci nie powiemy, co masz z tym zrobić, ale absolutnie nie kombinuj nic na własną rękę!!! Jeżeli lęki aż tak bardzo cię prześladują, możesz próbować doraźnie hydroksyzyny, by troszkę te lęki przygłuszyć na pewien czas. Najlepiej idź z tym do lekarza psychiatry, jeśli masz jakieś obawy, wątpliwości, ale od razu mówię, że i tak lekarz ci pewnie powie, że jeszcze musisz poczekać, cóż... Takie są uroki leczenia lekami psychiatrycznymi, bo to mózg ma się do tego leku przyzwyczaić, a nie lek do mózgu, stąd te nasilenie lęków, bo mózg potrzebuje sam się do tego dostosować, im bardziej lek będzie walił w te wszystkie receptory, tym bardziej mózg będzie musiał się z tym oswoić... Też nie wiemy jak długo bierzesz ten lek.

 

A po tą hydroksyzynę to możesz nawet poprosić lekarza internistę, nie musisz iść do psychiatry, to od razu mówię. Zdrowia! 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do lekarza, zobaczymy co odpisze. Swoją drogą, mam nadzieję, że to co czuje teraz to jest nasilenie lęków przez wjazd leków od nowa, a nie to, jakbym się czuł w ogóle bez leków chcąc je kiedyś odstawić...
Marek, masz doświadczenie z Brintem? Wiesz moze jak on i OCD współgrają?
Swoją drogą ciągle się nie mogę nadziwić. Brałem go pół roku (po zmianie z wenli), było ok. 2-3 dni nie brania, po drodzę alkohol i aż tak by to zepsuło całe leczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Saminiewiem-za dużo myślisz i analizujesz,sam się nakręcasz,daj sobie czas.

 

 

Ja biorę ten lek (10mg)już z 10 dzień i nie mam żadnych skutków ubocznych.

Czekam spokojnie aż będzie działać,powoli jakieś pozytywy widzę zobaczymy jak dalej. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Samniewiem napisał:

Marek, masz doświadczenie z Brintem? Wiesz moze jak on i OCD współgrają?

Nie, nigdy nie brałem Brintellixu. U mnie dominantą są lęki i zaburzenia myślenia. Natręctw jako takich nie mam. Ale jedna moja znajoma z oddziału brała Brintellix i mówi, że miała straszne swędzenia ciała po nim i musiała go odstawić, bo drapała się dosłownie do czerwoności. Słyszałem, że na lęki to on w ogóle nie działa, ogółem jest to taki raczej aktywizujący lek. Niestety nie wiem jak działa na OCD. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Samniewiem napisał:

Napisałem do lekarza, zobaczymy co odpisze. Swoją drogą, mam nadzieję, że to co czuje teraz to jest nasilenie lęków przez wjazd leków od nowa, a nie to, jakbym się czuł w ogóle bez leków chcąc je kiedyś odstawić...
Marek, masz doświadczenie z Brintem? Wiesz moze jak on i OCD współgrają?
Swoją drogą ciągle się nie mogę nadziwić. Brałem go pół roku (po zmianie z wenli), było ok. 2-3 dni nie brania, po drodzę alkohol i aż tak by to zepsuło całe leczenie?

Jeśli chodzi o OCD to brintellix nie zaszkodzi, jak stymulanty ale jeśli przepisany typowo na OCD, jest nietypowym albo raczej nie pierwszym wyborem. Najskuteczniejsze leki typowo na OCD to SSRI i klomipramina, a wortioksetyna jest słabszym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny niż tradycyjne SSRI/SNRI/klomipramina. Nigdy się jeszcze nie spotkałem z tym, żeby ktoś dostał wortioksetynę (jako jedyny lek) na OCD.

Edytowane przez ProstyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Samniewiem napisał:

W sumie OCD to nie pierwszy wybór u mnie (ale jeden z kilku niestety).
Aktualnie jednak mam takie lęki, że dramat. Stąd milion postów, pytań etc. Próbuje się jakoś ratować, a benzo działa tylko na chwilę. 

Niestety na początku nowych antydepresantów zawsze jest trudniej. Mi w tym okresie bardzo pomagało odwracanie uwagi od lęków. Układanie pasjansa, oglądanie czegoś bardzo interesującego np. sportu albo głośne słuchanie muzyki. Spróbuj znaleźć coś co cię tak pochłania że prawie tylko na tym się skupiasz. Wiem że to bardzo trudne, bo znam to z doświadczenia, ale mi bardzo pomogło.

Edytowane przez ProstyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ProstyUser napisał:

Niestety na początku nowych antydepresantów zawsze jest trudniej. Mi w tym okresie bardzo pomagało odwracanie uwagi od lęków. Układanie pasjansa, oglądanie czegoś bardzo interesującego np. sportu albo głośne słuchanie muzyki. Spróbuj znaleźć coś co cię tak pochłania że prawie tylko na tym się skupiasz. Wiem że to bardzo trudne, bo znam to z doświadczenia, ale mi bardzo pomogło.


Niestety, jak Was czytam to na teraz niestety brintellix może nie byc lekiem dla mnie, ale skoro już się tydzień męczę, to szkoda mi zmieniać. Boje się tylko, że teraz się zmęczę 3 tygodnie, potem nie wiadomo ile na nowym leku zanim zadziałą :(

A co do benzo, to racja, dziś już hydro głównie, ale ono mnie głównie usypia. Z dzisiejszego dnia przeżyłem może 4h, reszta to sen 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Samniewiem napisał:


Niestety, jak Was czytam to na teraz niestety brintellix może nie byc lekiem dla mnie, ale skoro już się tydzień męczę, to szkoda mi zmieniać. Boje się tylko, że teraz się zmęczę 3 tygodnie, potem nie wiadomo ile na nowym leku zanim zadziałą :(

A co do benzo, to racja, dziś już hydro głównie, ale ono mnie głównie usypia. Z dzisiejszego dnia przeżyłem może 4h, reszta to sen 🙂

Niestety sen cały dzień to klasyka przy nowych lekach. W zaburzeniach lękowych wątpliwości co do leków to też klasyka. Znam to - boisz się że nie pomoże, boisz się że zaszkodzi, a nawet boisz się że ekstremalnie zaszkodzi. Tak to już jest ale jak nie sprawdzisz to nie przekonasz się, czy działa. Dlatego najlepiej mieć jednego zaufanego lekarza który dobierze leki pomimo wątpliwości pacjenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dużo racji. Trochę to u mnie wynika z faktu, że aż takich lęków to nie miałem od nie wiem kiedy jednak. Dlatego jestem spanikowany. Plus jestem na innym leku niż zawsze, więc to dokłada swoje.
Dzięki za Wasze wpisy, to pomaga. 
Jeśli uda mi się znów z tego poddźwignąć, to mam dużo postanowień co do tego, żeby teraz już leczenie potraktować dużo bardziej odpowiedzialnie, za często mi to wraca jednak.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×