Skocz do zawartości
Nerwica.com

KARBAMAZEPINA (Amizepin, Finlepsin, Neurotop retard, Tegretol, Tegratol CR)


Michal78

Czy karbamazepina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

37 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy karbamazepina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      27
    • Nie
      9
    • Zaszkodziła
      5


Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, iles napisał:

Dolegliwości mam nadal, nastrój kiepski.

No to powiedz neurologowi, że to nie działa. U mnie zadziałało od razu, dodatkowo podobno karbamazepina podbija działanie escitalopramu (tak mi mówiła psychiatra) więc powinnaś się czuć lepiej też psychicznie. Skoro nie czujesz się tak, to chyba lek chybiony...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Neurolog kazał mi tydzień temu zwiększyc dawkę do 2x 300, mówiąc, że trzeba się "wysycić" karbamazepiną...a może odstawić i pojść w Mozarin? Dał mi do zrozumienia, że Neurotop zaczyna działać po wejściu na konkretną dawkę. Co do stbilizacji nastroju to kiepsko, kurde. Boje sie skutków ubocznych przy połączeniu tych 2 leków. Jak brałam escilo 3 lata temu to pierwsze 2 tyg to była trauma, tzn nasilenie wszystkich objawów depresyjno lękowych. Jak odstawiełam również. Nadal licze, że sobie poradzę bez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, picziklaki napisał:

Ten lek w żadnym wypadku nie wzmacnia działania leków antydepresyjnych...

Mi tak powiedziała lekarka. 

 

2 godziny temu, iles napisał:

Jak brałam escilo 3 lata temu to pierwsze 2 tyg to była trauma, tzn nasilenie wszystkich objawów depresyjno lękowych.

Początek brania SSRI tak wygląda, odstawianie również, to akurat powszechne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

, a mi mówił ordynator szpitala psychiatrycznego zgoła co innego... I bądź tu mądry ale wystarczy wejść w jakąkolwiek interakcje karbamazepiny z innymi lekami antydepresyjnym to obniża ich stężenie we krwi tym samym osłabiając działanie. Jest napisane to nawet w ulotce. 

Edytowane przez picziklaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię stary temat :P 

Dostałam od lekarki Tegretol CR na huśtawki nastrojów. Wszystko pięknie, huśtawek brak tylko, że odkąd go biorę chodzę wiecznie wkurzona 🙄 i ten nastrój raczej utrzymuje się ciut pod kreską, niż na kresce, albo nad. Nie jest źle, bo bywało o wiele gorzej, ale wolałabym mimo wszystko, żeby poszło chociaż ciut w górę. 

Lekarka powiedziała, że jak nie będzie efektu to mam zwiększyć dawkę do 400mg/dobę tylko właśnie z racji tego, że ten lek jak wiadomo wchodzi ze wszystkim w interakcje obawiam się, że zwiększenie dawki jeszcze bardziej osłabi działanie sertraliny i lamotryginy, które biorę i które bez karbamazepiny działały super ( zwiększenie dawki lamotryginy już nie wchodzi w grę, bo i tak mam jej "aż nadto" jak to ujęła moja lekarka). No i pośrednio efekt o który chodziło jest osiągnięty na 200mg Tegretolu. Jakieś pomysły co zrobić? Zwiększać/przeczekać? Karbamazepina na pewno została włączona tymczasowo, nie ma opcji żeby została na stałe, bo to zapowiedziała już moja lekarka, że jak jest to stary, dobry lek, tak przez swoje zdolności do wchodzenia w interakcje będzie dążyć do szybkiego odstawienia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle jest napisane o wielu interakcjach w które ten lek wchodzi, na przykład osłabia działanie sertraliny którą biorę, ale zastanawiam się jak duże znaczenie ma tutaj dawka karbamazepiny. O wiele więcej bierze jej się przy padaczce niż jako stabilizator, być może biorąc 2x200 lub 2x300 mg nie miałoby to aż takiego znaczenia. Bardziej martwi mnie osłabianie alprazolamu który niekiedy bywa niestety niezbędny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zburzony napisał:

Tyle jest napisane o wielu interakcjach w które ten lek wchodzi, na przykład osłabia działanie sertraliny którą biorę, ale zastanawiam się jak duże znaczenie ma tutaj dawka karbamazepiny. O wiele więcej bierze jej się przy padaczce niż jako stabilizator, być może biorąc 2x200 lub 2x300 mg nie miałoby to aż takiego znaczenia. Bardziej martwi mnie osłabianie alprazolamu który niekiedy bywa niestety niezbędny.

Ja brałam ją w połączeniu z sertraliną i nie zauważyłam osłabienia działania, ale ja brałam może z 2 tyg. i wyżej niż na 200mg nie weszłam. Każdy stabilizator jakoś wpływa na inne leki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja po pierwszej dawce karbamazepiny, w dawce medycznej naturalnie, to bylo w zakresie 200-400 mg bodajze, czułem się jak po wypiciu 0,7 litra wódki duszkiem heheh, w dodatatku miałem jeszcze umówioną wtedy wizyte do lekarza - to nie pytajcie jak ja tam doszedłem ^^ Ale generalnie to była pierwsza reakcja, oceniam ten lek jako dobry.

 

 i generalnie polecam karbamazepine w syropie, działa o wiele lepiej jak dla mnie, w szczególności na sen.

Edytowane przez Hooded Spirit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również doświadczałem stanu podobnego do upojenia alkoholowego po 600 mg Amizepinu, czyli karbamazepiny w postaci o natychmiastowym uwalnianiu. Nie robił jakiejś dużej różnicy, ale jednak na swój sposób, trochę pomagał przy zaburzeniach lękowych. Chciałem zapytać, czy Tegretol CR 400, czyli wersja o przedłużonym uwalnianiu, brany na sen, będzie wykazywał to działanie psychotropowe jeszcze przez następny dzień? Czy nie będzie większej różnicy w porównaniu do np. Amizepinu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2022 o 20:21, Fobic napisał:

Również doświadczałem stanu podobnego do upojenia alkoholowego po 600 mg Amizepinu, czyli karbamazepiny w postaci o natychmiastowym uwalnianiu. Nie robił jakiejś dużej różnicy, ale jednak na swój sposób, trochę pomagał przy zaburzeniach lękowych. Chciałem zapytać, czy Tegretol CR 400, czyli wersja o przedłużonym uwalnianiu, brany na sen, będzie wykazywał to działanie psychotropowe jeszcze przez następny dzień? Czy nie będzie większej różnicy w porównaniu do np. Amizepinu?

tmax wersji CR wynosi ok. 24h z tym, że ona osiąga niższe stężenia maksymalne od wersji o normalnym uwalnianiu. Nie wiem czy nie sensowniej byłoby to 400mg rozłożyć na 2 dawki po 200mg. Pytanie przede wszystkim, co chcesz osiągnąć dołączając tę karbamazepinę?

Edytowane przez acherontia styx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, acherontia styx napisał:

Pytanie przede wszystkim, co chcesz osiągnąć dołączając tę karbamazepinę?

Planuję wyprzeć na kilka miesięcy benzodiazepiny z mojego jadłospisu, pomimo doraźnego używania, a to wszystko w celu zmniejszenia tolerancji. Ma to chyba sens? Karbamazepina działa głównie poprzez blokadę kanałów sodowych i z tego co wiem, nie ma nic wspólnego z układem GABA, nie wspominając już o receptorach benzo. Teoretycznie więc, powinna nastąpić w tym czasie, częściowa przynajmniej stabilizacja/regeneracja tego systemu, czy sensytyzacja receptorów. Popraw mnie, jeśli się mylę.

 

Karbamazepinę chciałbym zażywać wieczorem, jako dodatkowy oręż w walce z bezsennością, a jednocześnie zależałoby mi na jej działaniu psychotropowym następnego dnia. Skoro jest wersja o przedłużonym i zmodyfikowanym uwalnianiu, wolałbym to załatwić pojedynczą dawką, dlatego pytam o doświadczenia z tą wersją leku, jeśli ktoś ma.

 

PS  Udało mi się wczoraj namówić rodzinnego na Tegretol CR 200 i wziąłem dwie tabletki, jako docelową dawkę Tegretolu CR 400. Zdecydowanie lepiej spałem i do tej pory w pewnym stopniu odczuwam wyciszenie, spokój w porównaniu do stanu bez leku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fobic może to zadziałać, tylko nie jestem pewna czy popołudniami jej działanie nie będzie słabnąć skoro dowalisz jednorazowo taką dawkę. Nie spotkałam się, żeby ktokolwiek brał to 1x dziennie, niezależnie od powodu -  z zasady nawet dawkę dobową 400mg się dzieli na 2x. Zresztą sama tak brałam, a moja lekarka wie, że ja nie jestem fanką brania "50" leków rano i wieczorem, też wolę 1x dziennie brać, ale no często się nie da, bo to działanie już jest nie takie przez zmiany stężenia.

 

I raczej ostrzegam, że taka dawka na dzień dobry jednorazowo zwiększa ryzyko wysypki. Na początek chociaż bym to rozdzieliła na 2, później ewentualnie przeszła na próbę na 1x dziennie. Tym bardziej że nie wiem czy zmienili coś w składzie Tegretolu CR (chodzi o subst. pomocnicze) ale lekarka mi mówiła że u 80% pacjentów, którym w ostatnim czasie dała Tegretol, skończyło się odstawką z powodu wysypki, nawet u takich co brali go juz jakiś czas- u mnie było to samo, tylko że u mnie to na 90% była reakcja z lamotryginą, którą biorę. Gdzie wcześniej to wysypka po tym leku to był raczej "mit", wpisany w działania niepożądane, ale bardzo rzadko spotykana.  Niestety taki urok tego leku przez to, że wchodzi w interakcje ze wszystkim. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, acherontia styx napisał:

ostrzegam, że taka dawka na dzień dobry jednorazowo zwiększa ryzyko wysypki

Wysypkę, a raczej takie małe bąbelki wypełnione ropą miałem po duloksetynie. Karbamazepiny przerobiłem 150 tabletek (lek Amizepin) w różnych dawkach, ale średnio było to 600 mg i nie zauważyłem żadnych zmian skórnych, więc chyba nie mam się o co martwić.

 

Zastanawiam się jedynie pomiędzy lekami Tegretol CR 400, a Neurotop retard 600 mg, bo tam są dwa odmienne mechanizmy uwalniania substancji. Tegretol ma zmodyfikowane uwalnianie, które odbywa się fazowo i prawdopodobnie (wiem to z przykładu mst continus) w pierwszej fazie uwalniana jest większa część dawki a w drugiej pozostała przez bliżej nieokreślony czas, bo producent nie podaje czasu działania leku. Neurotop natomiast ma przedłużone uwalnianie, gdzie w sposób jednostajny uwalniana jest stopniowo stała ilość leku, więc myślę, że może działać dłużej.

 

Nie wiem jak to jest, a chciałbym się zorientować, zanim zaopatrzę się w którąś z tych opcji na dłuższy czas. W każdym razie dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Fobic napisał:

Wysypkę, a raczej takie małe bąbelki wypełnione ropą miałem po duloksetynie. Karbamazepiny przerobiłem 150 tabletek (lek Amizepin) w różnych dawkach, ale średnio było to 600 mg i nie zauważyłem żadnych zmian skórnych, więc chyba nie mam się o co martwić.

Ja też kilka lat temu brałam Tegretol i nic mi nie było, za to teraz 🤡  wysypka alergiczna może wyjść nawet po leku, który wcześniej stosowałeś 1000 razy i nic Ci nie było, a za 1001 wyjdzie, np. słynna pod tym względem Pyralgina, która lubi po czasie uczulać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok pani doktor, na pewno wezmę to pod uwagę, chociaż nie zamierzam korzystać z tego leku wiecznie. Osobiście częściej widziałem narzekanie na efekt uboczny polegający na rozmiękaniu kości, który można dość łatwo skontrować zażywając równocześnie witaminę D3, ale mało osób o tym wie. Na coś takiego trzeba też zapracować i mam tutaj na myśli wieloletnie stosowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fobic Na kanały sodowe działa również lamotrygina, która ma też dodatkowe działanie hamujące uwalnianie glutaminianu, no i też lekko działa na receptory sigma-1 i chyba też 5-HT3. Dzięki temu może lekko aktywizować. Do tego wszystkiego nie miesza w układzie GABA. 

 

Karbamazepina wymaga już większej kontroli z tego, co widzę po ulotce, wchodzi w rozliczne interakcje i może wymagać kontroli stężenia we krwi. Szczerze to unikałbym jej jak ognia, gdybym nie musiał brać. Ale skoro ma Tobie pomóc to próbuj. Ale tylko mówię, że jest lek dużo bezpieczniejszy o podobnym mechanizmie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×