Skocz do zawartości
Nerwica.com

Fiksacja oralna


ajajaj89

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć . Dziś doszedłem do wniosku, ze w moim zachowaniu dość mocno wyraża się fiksacja oralna

 

Czyli, cały czas zerkam do lodówki, oglądam filmy, pochłaniam ksiązki, gdy sie uczę to również pożeram wiedzę, itd

Może ktoś mi doradzić z czego to możę wynikać, i jak można ten problem przepracowac\\

 

Czy w książce Ericha Fromma : " mieć czy być" coś pisze o tym?

 

-- 03 maja 2012, 19:12 --

 

Natarczywie też sciągam pliki z netu

 

-- 04 maja 2012, 12:08 --

 

Ktoś coś tu napisze?

 

Jeszcze zauwazylem ze gryzę sobie wargi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ajajaj89, fiksacja oralna w dorosłym życiu wynika z problemów, jakie pojawiły się w tym stadium, kiedy człowiek był małym dzieckiem. Stadium oralne, według stadiów rozwoju psychoseksualnego Freuda, przypada na pierwszy rok życia, kiedy stymulacja oralna niemowlęcia przybiera formę ssania, jedzenia, gaworzenia, płakania. Według Freuda, zadaniem na ten okres rozwojowy jest przezwyciężenie zależności. Do późniejszych oznak problemów rozpoczynających się w tym stadium można zaliczyć palenie papierosów, obgryzanie paznokci, żucie gumy, obżarstwo, otyłość, gadatliwość, zależność i łatwowierność. Nie pamiętam, czy w książce "Mieć czy być" Fromma było coś na temat fiksacji oralnej. Być może coś było, chociaż nie wiem, czy nie pisał o tym przypadkiem w "Ucieczce od wolności". Obie książki czytałam dość dawno i po prostu już nie pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele teorii wyjaśnialo przyczyny związku pomiędzy libidinalna fiksacji a charakterem. Najbardziej znana była teoria Freuda i teoria klasycznej psychoanalizy. Freud założył, że fiksacja analna jest powodowana szczególnymi przeżyciami z okresu dzieciństwa, związanymi z procesami eliminacji i ze sferą analna. Ponadto, postrzegał on takie cechy, jak skłonność do porządku, skapstwo i upór, jako wysublimowane rezultaty analnych pragnień erotycznych. Chociaż teoria ta jest starannie opracowana i wydaje się opierać na zaobserwowanym fakcie, że skąpe osoby często ujawniają szczególne zainteresowanie ekstrementami, spotkała się ona z zarzutem, że można znaleźć wielu przedstawicieli analnego charakteru, których dzieciństwo nie było nadto zdyscyplinowane i higieniczne. (To samo zastrzeżenie dotyczy genezy charakteru oralnego, w której wyjasnianiu powołuje się na fakt, że obserwacje poczynione zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach dostarczyły dowodów na to, że ich rozwój niewiele ma wspólnego z procesem karmienia w okresie wczesnego dzieciństwa).

ERICH FROMM

"Rewizja psychoanalizy" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami w okresie dojrzewania następuje tak silny sprzeciw wobec popędu, że daleko wykracza on poza to, do czego przyzwyczajeni jesteśmy w pracy z pacjentami nerwicowymi. Zwykle pojawia się on na przemian z brakiem umiaru w zaspokajaniu potrzeb. Sposobem przejawia się oraz rozmiarem mniej przypomina objawy neurotyczne, a bardziej ascetyzm i fanatyzm religijny. W nerwicy zawsze odnajdujemy związek między wyparciem a naturą lub rodzajem wypartego popędu. I tak oto, histerycy wypierają impulsy genitalne związane z pragnieniami właściwymi dla kompleksu edypalnego, ale w stosunku do innych popędowych chęci (analnych lub agresywnych) są mniej lub bardziej tolerancyjni, a nawet obojętni. Pacjenci z nerwicą obsesyjną wypierają pragnienia analno - sadystyczne, które na skutek regresji stały się "narzędziem" ich seksualności, jednak tolerują zaspokojenie oralne, a także nie mają szczególnych obiekcji wobec impulsów ekshibicjonistycznych, dopóki nie mają one bezpośredniego związku z głównym problemem ich nerwicy. Z kolei w przypadku melancholii szczególnie odrzucane są skłonności oralne, podczas gdy pacjenci cierpiący z powodu fobii wypierają impulsy związane z kompleksem kastracyjnym

 

Anna Freud

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×