Skocz do zawartości
Nerwica.com

Lunatyzm - po czym ?


eutymik

Rekomendowane odpowiedzi

Makabra !

Karamba !

Biorę od lat Aafranil SR75 w dużej dawce 1-0-1, do tego Hydroxyzynka VP25 w dawce 1-1-1/2. Diagnoza (moja własna): fobia społeczna ze skłonnością do okresowych depresji i atakami lęku panicznego. Lęki czasem, czyli doraźnie, tłumię tabletką Lorafenu 1mg lub 2,5mg. Ostatnio wziąłem o 22.00 Lorafen 1mg i połozyłem się spać. Przespałem smacznie noc - i o zgrozo, rano zauważyłem, że obraz wiszący nad moim tapczanem jest zdjęty i stoi oparty o stolik RTV. Musiałem w nocy lunatykować ! Nigdy wcześniej nie miałem takich epizodów. Śpię słabo, płytko, często się wybudzam i znów zasypiam. Co mogło być przyczyną - mieszanka leków czy jeden z nich ? Czy to będzie się powtarzać ?

:hide: , :nono: , :105: .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eutymik, Myślę, że takiej sytuacji należałoby z tym pytaniem zwrócić się do lekarza, który Tobie przepisał w/w leki.

Może obraz zdjąłeś zanim się położyłeś?

 

Somnambulizm, sennowłóctwo (potocznie lunatyzm) to zjawisko chodzenia w czasie snu, które wiąże się z niedojrzałością centralnego układu nerwowego. Dosyć często występuje u dzieci i w takiej formie uznawane jest za niegroźne. Występujące regularnie u dorosłych jest już chorobą. Szacuje się, że skłonności do chodzenia we śnie posiada 18% populacji.

Niedawne badania wykazały, że osoby, u których występuje somnambulizm, często cierpią także na różnego rodzaju, czasem subtelne, zaburzenia oddychania w czasie snu (np. przerost migdałków, zespół bezdechu śródsennego). W badanej grupie u wszystkich osób, u których wyleczono zaburzenia oddychania, ustąpiły również epizody somnambulizmu. Aktualnie przypuszcza się, że utrudnione oddychanie w czasie snu prowadzi do wzrostu zakwaszenia krwi, na co reagują neurony układu serotoninergicznego w mózgu. Neurony te biorą jednocześnie udział w regulowaniu procesów zapadania w sen i wybudzania z niego. Aktywowane neurony serotoninergiczne mogą "próbować" wybudzić osobę ze snu, jednakże ich aktywacja jest zbyt słaba, by nastąpiło pełne wybudzenie. Stąd też dochodzi do obserwowanych w somnambulizmie zachowań ruchowych bez jednoczesnego pełnego wybudzenia. Wyjaśnienie to ma na razie charakter hipotezy i wymaga pełnego potwierdzenia w dalszych badaniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moniko, dźięki za obszerną definicję.

WujekE. - rzeczywiście silnie reaguję na benzo, ale pozytywnie ! Biorę je wyłącznie doraźnie, zawsze z dobrym skutkiem.

Pamiętam, że za dnia popatrzyłem na obraz i pomyślałem, że trzeba go zdjąć i odkurzyć.

Z nocy nic nie pamiętam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×