Skocz do zawartości
Nerwica.com

Psychoterapia dziala!Czekam na każdego posta z wasza opinia


maura

Rekomendowane odpowiedzi

Niebyła to psychoanaliza ani psychoterapia dynamiczna,zreszta to w jakim nurcie była prowadzona jest drugorzedne,ważniejsza jest osoba która to prowadzi.Niczego waznego czego bym niewiedział przed terapia,nie dowiedziałem sie tez po,gra nie warta była świeczki.Drugi raz juz bedzie ciezko sie przelamac i w kryzysowej sytuacji pójsc do jakiegos terapeuty

 

Bardzo ważne jest w jakim nurcie jest prowadzona spychoterapia, gdyż ona MUSI być dopasowana pod to co ma pacjent, jakie konkretne zaburzenia, jakie ma objawy - jakie są ich konkretne przyczyny. Dlatego też, podczas diagnozowania MUSI BYĆ zachowana pełna szczerość wypowiedzi między pacjentem a spychologiem. A sam pacjent NIE MOŻE być pod wpływem innych osób...

 

Co zaś do Twojego postanowienia - wcale się jemu nie dziwię. Ja również spotkałem w ostatnim okresie życia pewne osoby, które swoimi niby neutralnymi działaniami doprowadziły mnie do pewnej rezygnacji z dalszego szukania u podobnych osób jakiejkolwiek pomocy. Po prostu utraciłem zaufanie do spychologów i spychiatrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największym problemem jest to, że każdy terapeuta uważa swoją szkołę psychoterapii za najlepszą i chciałby ją do wszystkiego stosować. Nie słyszałem jeszcze o terapeucie, który odesłał pacjenta do kogoś innego, bo uznał, że inny nurt lepiej sobie ze sprawą poradzi. A pikne by to było. Dlatego myślę, że warto samemu poczytać o różnych szkołach psychoterapii, jakie są dowody na ich skuteczność itp; najlepiej po angielsku, bo zachod jest daleko, daleko przed nami w tej materii . Wtedy wybrać się do jakiegoś doświadczonego terapeuty tego nurtu i spytać się, czy uważa, że jest w stanie nam pomóc. W takim przypadku sami będziemy też mocniej przekonani do terapii, a co za tym idzie, bardziej zaangażowani. Ja poszedłem tą drogą i udało się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Góral: powoli dochodze do takiego o to wniosku że lepiej życ tak jak sie żyje z wszystkimi problemami jakie sie ma niz chodzic do takich ludzi,dla których jest sie obcym,nie są z nami zwiazani emocjonalnie wiec te nasze problemy niemaja dla nich wiekszej wagi
LucidMan -> Stary Góral, co Cię tak bardzo boli, że straciłeś 5 miesięcy życia bo chodziłeś na terapię? Mówisz o tym jakbyś został zesłany do kamieniołomów na kilka lat pracy.Oceniasz psychoterapię po 5 miesiącach? To tak jakby oceniać książkę po kilku przeczytanych stronach. Ba, nawet nie stronach tylko po samej okładce.

 

Jeszcze raz się wtrącę: sporo osób myli psychoterapię z masażem. Na psychoterapii nikt nas nie uleczy, to nie ten gabinet. Na psychoterapii leczymy się sami. Czas ma tu chyba mniejsze znaczenie niż zaangażowanie i zaufanie terapeucie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największym problemem jest to, że każdy terapeuta uważa swoją szkołę psychoterapii za najlepszą i chciałby ją do wszystkiego stosować. Nie słyszałem jeszcze o terapeucie, który odesłał pacjenta do kogoś innego, bo uznał, że inny nurt lepiej sobie ze sprawą poradzi.

 

No to ja jestem tego typu przypadkiem...... (odesłanego z kwitkiem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LucidMan:tu już nie chodzi o to że straciłem pięc miesiecy na tą terapie,bo moze jednak cos pozytywnego z niej wyniosłem,mam jakies nowe przemyslenia,wnioski,wiem ze mozna myslec inaczej,duzo zalezy od podswiadomosci,motywacji,schematów myslowych ale ciezko to przekuc w praktyke,spodziewałem sie ze psychoterapia mnie jakos natchnie,poczuje sie silniejszy,zmotywowany zeby zmieniac to zycie.Samą teorią sie nic nie zdziała,kluczem do wszystkiego jest motywacja własnie.Ja akurat uwazam ze mozna dobrą ksiązke od złej ocenic po kilku stronach,ważne jak sie zaczyna;)

 

[Dodane po edycji:]

 

polo:też tak słyszałem że terapia poznawczo behawioralna daje najszybsze efekty i jest najabrdziej skuteczna,sprawdzona,zachwalana i jak będe juz musiał i przede wszystkim mógł to własnie na taką pójde

 

[Dodane po edycji:]

 

thbthb:ja sie aż tak bardzo nie interesowałem nigdy żadnymi nurtami w psychoterapii,zjadło mnie zaufanie,nie miałem wczesniej zadnego doswiadczenia z psychoterapeutami,nieznałem nikogo kto by wczesniej z takich usług korzystał,nie wiedziałem za bardzo na czym to polega,niewiedziałem jakimi kryteriami sie kierowac,no to wybrałem na chybił trafił.

 

[Dodane po edycji:]

 

Już nie pamietam czym sie sugerowałem przy wyborze,może akurat ta do której chodziłem byla bardzo dobra a ja takim ciezkim przypadkiem,nie mam pojęcia

 

[Dodane po edycji:]

 

Alter-Super-Ego no własnie tak sie zastanawiam czy nie lepiej zamiast na psychoterapie pójść do salonu masażu:)gdzies słyszałem ze masazystki potrafią sprawiac cuda;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

analityczna polega przede wszystkim na tym, ze ty mówisz;terapeuta czesto nawet nie zadaje pytan; rzeczywiscie-moze jak sie ma jakas traume, to wtedy niektorym pomoze,ze to z siebie wyrzuca;ale raczej nie sadze zeby na nerwice lekowa pomagala jakos skutecznie analityczna; na nerwice lekowa-poznawczo-behawioralna przede wszystkim (podczas ktorej tez oczywiscie musisz powiedziec, jesli podejrzewasz ze mozesz jakies traumy miec zaszle)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na terapii doznałem czegoś jakby katharsis. Skontaktowałem się z emocjami, które od dawna tłumiłem w sobie i je wyraziłem. Niedługo po tym 90% mojego wewnętrznego napięcia/lęku zniknęło jak ręką odjoł. Życzę wszystkim takich widocznych efektów psychoterapii. Mi jednak zajęło to dużo czasu zanim otworzyłem się i dałem się poznać.

 

A ci co mówią, że psychoterapia to ściema są po prostu nieracjonalni. Jest wiele badań, które potwierdzają jej skuteczność. Największym dowodem na jej skuteczność jest to, że refunduje ją NFZ :lol: Nie no to akurat żart ale sam mogę poświadczyć, że psychoterapia działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Radek - to, że NFZ refunduje, to znaczy tylko jak wysoko zaszli spychoterapeuci ze swoimi gadkami i jak dobrze umieją przekonywać innych do swoich metod zdobywania pieniedzy dla siebie :P Ale i tak im to nie wyszło do końca, bo np taka spychoterapia spychodynamiczna nie jest refundowana :PPPPP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie:)

pozwolilam sobie dolaczyc do watku. to moj pierwszy post na forum:)

 

na terapie chodze od pazdziernika ubieglego roku. mam za soba 43 spotkania. Uczeszczam na terapie w nurcie psychodynamicznym (takie mam przynajmniej wrazenie :D ). spotkania mam raz w tygodniu. Systematycznosc jest niesamowicie wazna (dzien, godzina itd).

 

Czuje sie roznie. Raz lepiej, raz gorzej. Mialam momenty kiedy odkrywalam w sobie wielkie zmiany w czasie terapii. Mialam tez chwile kiedy wydawalo mi sie, ze tymczasem nic sie we mnie nie dzieje.

 

Co smieszne, ze po tak wielu spotkaniach dopiero uswiadamiam sobie jak wazna jest szczerosc w mojej terapii. Jak czesto manipulowam zachowaniem, slowami, nawet mimika, zeby terapeutka pomyslala ze jestem idealna.

 

Ciezko mi sie przelamywac i mowic mi o rzeczach wstydliwcyh, ktore nawte robie na codzien, ale postanowilam sobie, ze juz nie bede ukrywac mysli ani zachowan, bo wiem, ze to wazne dla pozytywnego rezultatu terapii.

 

Monika1974 widzialam, ze i Ty masz terapie psychodynamiczna:)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aerith, witaj. Trzeba czasu żeby dostrzec pewne rzeczy w sobie. Relacja z terapeutą odzwierciedla w pewnym stopniu nasze relacje z innymi ludźmi. Jeżeli na terapii udajesz żeby pokazać że jesteś idealna to zastanów sią czy tak nie funkcjonujesz na co dzień. Mi to wygląda na perfekcjonizm. Wiedz, że nikt nie jest idealny i wcale taka nie musisz być. Szczerość jest ważna ale masz też prawo do swoich sekretów i na terapii mów tyle ile uważasz, że możesz na ten moment.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz:) no wlasnie - moja terapeutka wyjasnila mi, ze jest wszystko ok kiedy np nie chce o czyms powiedziec 'tu i teraz', bo np nie jestem gotowa, nie czuje sie wystarczajaco bezpiecznie i czekam, az do tego 'dojrzeje'. ale inna sytuacja, kiedy swiadomie postanawiam sobie podczas sesji, ze tego i tego nie powiem, mimo, ze to bedzie kluczowe dla terapii. Wiec czuje sie troszke jakbym zaczynala od zera, od nowa.

Mam tez problem z emocjami i uczuciami... poniewaz czesto zupelnie nic nie czuje. Najltawiej przychodzi mi odczuwanie zlosci (nawet smutek przeksztlacam w zlosc). Co za tym idzie nie zawsze wiem, ze powiedzenie o pewniej sprawie bedzie wazne, bo ja czuje wylacznie wstyd albo zlosc.

 

Dzis mam kolejne spotkanie o 15. Chcialabym sprobowac szczerze porozmawiac o pewnych rzeczach, ale mam ogromne obawy, ze np terapeutka pomysli sobie, ze jestem leniwa, ze wyszukuje na sile problemy, ze bedzie pouczac.... - mimo, ze rozum podpowiada mi, ze napewno sie tak nie stanie, ale obawy robia swoje.

 

Pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli terapeutka będzie Cię kategorycznie oceniać lub pouczać to znaczy, że to jakaś lipa a nie terapia i trzeba z tamtąd wiać :D A tak całkiem poważnie to zawsze możesz zapytać co o Tobie myśli. Ja powiedziałem o swoich obawach i jestem teraz dużo bardziej swobodny, bo nie potwierdziły się. U mnie to działa tak, że jak sam czegoś w sobie nie lubię lub nie akceptuję to od razu projektuje to na innych. To znaczy, że jestem przekonany że inni myślą o mnie tak samo źle jak ja. Ale przekonałem się, że nikt inny nie potrafi mnie bardziej surowo oceniać niż ja sam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psychoterapia to zwykła bujda, kłamstwo.

Dobre kłamstwo jest jak magiczne zaklęcie. A im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą, A i tak pewnego dnia wszelkie kłamstwa zawalą się pod własnym ciężarem, a prawda powstanie.

Prawda o największej obłudzie w psychiatrii, jakiej jest psychoterapia. A nad ludźmi, którzy w to uwierzyli nie uronię jednej łzy, bo nie zasłużyli na nic lepszego.

 

b]KrzysztofT[/b], Nie pisz tutaj o takich spostrzeżeniach. Załóż proszę osobny wątek "Psychoterapia nie działa. Czekam na każdego posta z waszą opinią".

 

A jak już piszesz takie rzeczy to porzyj je faktami,że np. chodzileś na nia parę lat,że zmieniałeś terapeutów,że pracowałeś nad sobą i swoimi słabościami. Cokolwiek. Bo do mnie to nie dociera,że to bujda i kłamstwo.

Chyba,że jesteś przekorny i chciałeś poddenerwować niektóre osoby np. mnie.

 

[Dodane po edycji:]

 

*to poprzyj

 

 

Już nieraz pisałem w tym wątku o swoich odczuciach, przeżyciach związanych z psycho. To wszystko na nic się zdało. Może tylko jakaś mała poprawa i nic więcej. Nie chce mi się tego ponownie szukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psychoterapia działa i to zapewne skutecznie tylko na niektóre nasze schorzenia...

Na inne nie. Wrzucanie wszystkich chorych do wora z psychoterapią jako panaceum jest nie na miejscu. Często po prostu nie działa.A wmawianie chorym , że terapia nie działa bo "źle terapie przepracowali" lub " nie otworzyli sie dostatecznie" czy też " tak na prawde nie chca wyzdrowieć"to juz chamstwo.

To tak jakby jeden antybiotyk był na wszystkie szczepy bakterii.....bzdura.

Moje zdanie

Nigdy nie wiadomo co pomoże. Trzeba spróbować wszystkiego. Jak nie działa-olać.

Na mnie niestety nie zadziałało.Groch o ścianę.Trudno.

Nie będę jednak na terapie pluł, ale tym bardziej nie będę jej wychwalał.

Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×