Skocz do zawartości
Nerwica.com

Pobawmy sie w lekarzy


milano3

Rekomendowane odpowiedzi

Dodam jeszcze:

Poczucie własnego "ja" nie było zaburzone, pacjentka dobrze orientowała się w miejscu i czasie. Nie zaobserwowano rozkojarzenia, wypowiadała się spójnie i składnie.

 

-- 02 kwi 2011, 17:20 --

 

Panna_Modliszka, wymyślone na potrzeby zajęć

 

-- 02 kwi 2011, 17:23 --

 

Przypominam o pisaniu dalszego postępowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

milano3, przypadek drugi:

zaburzenia odżywania

schizofrenia paranoidalna

zaburzenia osobowości

 

neuroleptyk + stabilizatory

terapia w leczeniu zaburzeń odżywiania i z.o.

na lekach aż tak się nie znam, ale walnęłabym jej perazyne :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tylko, że na razie jeżeli chodzi o późniejszą punktacje mogę uwzględnić jedynie odpowiedź paradoksy, gdyż podała ona diagnoze i ewentualne leczenie. reszta podała co najwyżej diagnoze. Więc jeżeli chcecie walczyć to do roboty. Dodam, że dodatkową nagrodą dla osoby która wykaże sie wysokim poziomem wiedzy z zakresu psychiatrii jest świetna książka :

[b]Moi wariaci

Wspomnienia psychiatry

Autor

Vittorino Andreoli[/b]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej napisałem. Żeby była nagroda musicie się postarać. Osoba która najszybciej postawi 5 prawidłowych rozpoznań otrzyma wcześniej opisane książki. Naprawdę warto o nie walczyć. Paradoksy napisałem że twoją odpowiedź mogę uwzględnić w konkursie, ale moją podpowiedzią dla ciebie jest abyś bardziej sprecyzowała diagnozę zaburzenia osobowości.

 

Za pół godziny wynik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przypadek 1:

chad z epizodem hipomanii

 

hospitalizacja na oddziale otwartym, terapia grupowa + początkowo w epizodzie hipo Zolafren (neuroleptyk), potem stopniowe włączanie litu.

 

-- 02 kwi 2011, 20:28 --

 

Tak jak wcześniej napisałem. Żeby była nagroda musicie się postarać. Osoba która najszybciej postawi 5 prawidłowych rozpoznań otrzyma wcześniej opisane książki. Naprawdę warto o nie walczyć. Paradoksy napisałem że twoją odpowiedź mogę uwzględnić w konkursie, ale moją podpowiedzią dla ciebie jest abyś bardziej sprecyzowała diagnozę zaburzenia osobowości.

 

Za pół godziny wynik

 

przypadek drugi:

 

to co napisałam, a sprecyzowanie zaburzeń osobowości brzmi:

osobowość histrioniczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adamo, przepraszam twoja wypowiedź będzie uwzględniona.

 

Paradoksy w konkursie rozpatrywany jest drugi przypadek, gdyż do pierwszego podałem szybko odpowiedź chcąc pokazać wam jakich mniej więcej odpowiedzi oczekuje.

 

Macie jeszcze 15 minut na dodanie swoich odpowiedzi. Czekamy !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde, nie widze opowiedzi na pierwszy przypadek :mrgreen: ale zaraz poszukam.

 

-- 02 kwi 2011, 20:49 --

 

ok, znalazlam :mrgreen:

 

muszę jeszcze pomyśleć, co pani nr 2 dodać jeśli chodzi o farmakologię.

 

-- 02 kwi 2011, 20:52 --

 

lerivon (ed) + perazyna (z.o.) dla pani nr 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PRZYPADEK 2

Przyjęta pacjentka niewątpliwie zdradza liczne cechy pogranicznego zaburzenia osobowości. Wskazywać mogą na to problemy z ludźmi, ambiwalencja uczuć, częste lecz krótkie stany depresyjne oraz zachowania autodestrukcyjne. Do tych ostatnich zaliczyć możemy samookaleczenia na rękach oraz nadmierne kontrolowanie wagi poprzez prowokowanie wymiotów. Warto zwrócić uwagę na opisywane przez pacjentkę napady „obżarstwa” i stosowanie ścisłej diety co jednoznacznie wskazuje na bulimie psychiczną. Stan który kobieta opisała lekarzowi dzwoniąc do poradni, ewidentnie wskazuje na zaburzenia dysocjacyjne pod postacią stuporu. Niepokojące są także paranoiczne podejrzenia pacjentki, związane z rzekomo zamontowanymi kamerami w jej mieszkaniu. Ten zaś objaw mógłby wskazywać na paranoje prawdziwą czy zespół paranoidalny.

Widzimy zatem, iż opisany przypadek trudno sklasyfikować jako jedną jednostkę chorobową.

Po dłużej obserwacji na oddziale psychiatrycznym pacjentka otrzymała zróżnicowaną diagnoze:

F50.3 Atypowa żarłoczność psychiczna

F61 Mieszane zaburzenia osobowości z cechami osobowości borderline i histrionicznej

F22.0 Zaburzenia urojeniowe

Pacjentka po przyjęciu na oddział zaczęła regularnie przyjmować Lamictal oraz doraźnie Estazolam 2 mg w przypadku problemów ze snem. Po 2 tygodniach do terapii farmakologicznej włączono Perazin i Chlorprothixen. Po podaniu tej kombinacji leków uzyskano remisje objawów psychotycznych. Po 35 dniach stacjonarnej hospitalizacji pacjentka została wypisana do domu w stanie stabilnym z zaleceniem intensywnej terapii psychoterapeutycznej.

 

Oczywiście, jeżeli chodzi o ten jeden przypadek zwycięzcą jest użytkowniczka paradoksy, Opinie na temat pacjentki były stosunkowo trafne, zastosowana farmakoterapia także. Zastrzeżenia budzi jednak brak silnego leku przeciwpsychotycznego oraz stwierdzenie u pacjentki schizofrenii. Chorobę tą możemy stwierdzić jeżeli wystąpią przynajmniej 3 epizody psychotyczne, tutaj zauważamy tylko jeden.

GRATULACJE !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 PRZYPADEk

34 letnia pracownica sklepu spożywczego zgłosiła się do poradni psychiatrycznej celem przerpowadzenia diagnostyki. Do gabinetu przybyła z 20 minutowym opóźnieniem, natychmiast przepraszając za swoje roztrzepanie. Poinformowała lekarza że jej problemy rozpoczęły się w dziecistwie. Już w szkole podstawowej miała problemy w szkole związane z koncentracją uwagi. Nigdy nie doprowadzała wyznaczonych celów do końca. Stwierdziła także że cały czas ma niepokój w głowie w wyniku którego nie potrafi np. usiedzieć nad książką dlużej niż pół godziny. Z wstydem przyznała się także, że w dzieciństwie często onanizowała się oraz wybuchała ze złością w kierunku rodziców. Przypomniała sobie nawet sytuację, kiedy rzuciła w matkę kubkiem. W wieku młodzieńczym ujawnily się u niej liczne epizody depresyjne oraz problemy ze snem. Z wywiadu można wywnioskować iż jej 9 letni syn ma bardzo podobne problemy.

 

A co sądzicie o tym przypadku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wyżej opisywanym przypadku mamy do czynienia z Attention Deficit Hyperactivity Disorder, czyli z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Pacjentka po wykonaniu testów psychologicznych, spełniała większość kryteriów tego zaburzenia. Lekarz początkowo włączył lek o nazwie Wellbutrin w dawce 250 mg, w późniejszym okresie włączono także Piracetam w dawkach minimalnych. Po kilku tygodniach pacjentka ustabilizowała się, a także poddała się psychoterapii grupowej oraz ćwiczeniom poprawiającym koncentracje. Ciekawostką jest iż w wyniku prawidłowego zdiagnozowania pacjentki, także jej syn mógł zostać poddany szybkiemu leczeniu w kierunku ADHD.

 

Myślę, że i w tym wypadku punkt zdobywa paradoksy, ale także wiola173,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypadek 4 - ostatni dzisiaj

 

Na izbę przyjęć około godziny 23 przywieziono 50 letnią pacjentkę w towarzystwie jej męża i dwóch pielęgniarzy. Od dwóch dni u pacjentki utrzymywały się nasilone zawroty głowy i nudności. Późnym popołudniem jej chód stał się niepewny, zaczęła bełkotać i występowały u niej drżenia mięśniowe. Właśnie dlatego mąż wezwał pogotowie. Pierwsze badanie wykazało u pacjentki silny rigor obu ramion a także nieznaczne wygórowanie odruchów kończyn górnych i dolnych. Mąż pacjentki poinformował, że ta od 10 lat cierpi na nawracające zaburzenia depresyjne, a od 2 lat jest leczona lekiem o nazwie Quilonum retard oraz Mirtagenem. Od 3 tygodni zaczęła przyjmować diklofenak z powodu bólu mięśni ramion w dawce 75 mg/d . Przed tygodniem lekarz stwierdził u niej łagodne osłabienie funkcji nerek, których przyczyna pozostała nieznana. Podczas wizyty pacjentka dwukrotnie wychodziła do toalety w celu wymiotów.

 

Co sądzicie o tym przypadku ? Tutaj jest sporo trudniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wygląda to na reumatologiczne zapalenie stawów, ale mam parę pytań w związku z tym,że to jednak jakaś choroba psychiczna:

 

czy pacjentka nie mogła mówić (bełkotanie) czy mówiła od rzeczy?

czy te dziwne odruchy kończyn kończyły się na dziwnych, sztywnych pozycjach?

czy pacjentka wychodziła podczas jednej wizyty 2 razy żeby wymiotować?

czy pacjentka w ogóle cokolwiek MÓWIŁA?

czy pacjentka przejawiała objawy lęku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pacjentka nie przejawiała objawów lękowych. W czasie jednej wizyty dwukrotnie wymiotowała, wyglądała na zmęczoną. Odruchy kończyn przejawialy się wzmożonym napięciem mięśniowym rigor. Pacjentka miała trudności z mową, aczkolwiek mowiła składnie.

 

-- 02 kwi 2011, 21:29 --

 

Zaznaczam że to zadanie jest bardzo trudne i trzeba logicznie pomyśleć. jedyna potpowiedź jest taka, że warto zwrocić uwagę na przyjmowane przez pacjentke leki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×