Kącik humanisty.

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

Kącik humanisty.

przez TruchłoBoga 11 wrz 2015, 13:49
Dlatego zaznaczyłem, że nie mówię o tobie. Zakładałem, że wchodził w grę jakiś inny czynnik niż "pójdę na studia bo i tak nie mam co robić". Jeśli jednak patrzeć na ogół, to naprawdę krzywdzące jest mówienie, że najlepiej szukać czegoś, co da zarobek. Gówno prawda, jeśli to się nie łączy z pasją, to będziemy się męczyć w trakcie edukacji i po niej i pewnie też ze sobą skończymy. Ja tak mam, bo słuchałem się cudzego pierd*lenia, a przy tym nie miałem pojęcia, co chcę w życiu robić.. No ale przecież ukończenie gimnazjum to idealny czas na to, by wybrać ścieżkę życiową. Tu już wyolbrzymiam, nie ma żadnego znaczenia to, jaką szkołę średnią wybrałem. Teraz pewnie wybrałbym jakiś kierunek humanistyczny, a potem studia: filozofia czy coś. Jeśli przeważająca część ludzi na tych kierunkach to zwykli kretyni, którzy znaleźli się tam, bo dali sobie wmówić, że trzeba mieć jakiekolwiek studia, to ja bym tam świecił jak perełka. A jeśli nie, to przynajmniej miałbym motywację do bycia najlepszym(edit, nie najlepszym, ale żebym po tej filozofii umiał coś ze sobą zrobić), bo byłbym (chyba nawet jestem) zdeterminowany i zmotywowany.
Przynajmniej mam co powiedzieć o złych wyborach.
TruchłoBoga

Kącik humanisty.

przez cheiloskopia 11 wrz 2015, 13:56
Dokładnie! Az zesztywniałam, kiedy na zajęciach z łaciny okazało się, że 3/4 studentów pierwszego roku filologii polskiej nie potrafi odmieniać przez przypadki (nie ściemniam, w tej kwestii byłam wręcz wybitna, bo jako z niewielu wiedziałam w ogóle, o co chodzi).
Albo tekst koleżanki: Ja to nie lubię czytać. Strasznie. Miałam iść na pedagogikę, ale tu koleżanka szła, to poszłam z nią - we dwójkę raźniej.

Bardzo skuteczne demotywatory dla kogoś, kto Dostojewskiego uważa niemal za boga, a gdy czytał Quo Vadis - płakał ze wzruszenia nad geniuszem autora.

Kącik humanisty.

przez wiejskifilozof 11 wrz 2015, 15:00
cheiloskopia napisał(a):Dokładnie! Az zesztywniałam, kiedy na zajęciach z łaciny okazało się, że 3/4 studentów pierwszego roku filologii polskiej nie potrafi odmieniać przez przypadki (nie ściemniam, w tej kwestii byłam wręcz wybitna, bo jako z niewielu wiedziałam w ogóle, o co chodzi).
Albo tekst koleżanki: Ja to nie lubię czytać. Strasznie. Miałam iść na pedagogikę, ale tu koleżanka szła, to poszłam z nią - we dwójkę raźniej.

Bardzo skuteczne demotywatory dla kogoś, kto Dostojewskiego uważa niemal za boga, a gdy czytał Quo Vadis - płakał ze wzruszenia nad geniuszem autora.

Nie lubi czytać,nie lubię czytać.Bo wielu się wydaje,że my humaniści to umiemy tylko czytać książki.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Kącik humanisty.

przez cheiloskopia 11 wrz 2015, 15:26
detektywmonk napisał(a):Nie lubi czytać,nie lubię czytać.Bo wielu się wydaje,że my humaniści to umiemy tylko czytać książki.

Chodziło mi o to, że "nie lubię czytac" a "studiuję filologię polską" to dwa przeciwległe bieguny; np. pierwszy semestr literatury staropolskiej to praktycznie tylko "Bogurodzica", gdzie na temat każdego niemal wersu trzeba przeczytać przynajmniej dwie książki. I ktoś, kto "nie lubi czytać" naprawdę w tym momencie mija się z celem/powołaniem/wszystkim.

Kącik humanisty.

przez Evia 11 wrz 2015, 18:32
TruchłoBoga napisał(a):a przy tym nie miałem pojęcia, co chcę w życiu robić..

Myślę, że to jest bardzo powszechny problem wielu ludzi
Stąd też wiele niesłusznych wyborów i rozczarowań własnym życiem
Jeśli chodzi o mnie to do tej pory do końca nie wiem co chciałabym w życiu robić
Może to i dobrze, bo jeśli bym to odkryła to na pewno byłoby już za późno na tego typu karierę

cheiloskopia napisał(a):Bardzo skuteczne demotywatory dla kogoś, kto Dostojewskiego uważa niemal za boga, a gdy czytał Quo Vadis - płakał ze wzruszenia nad geniuszem autora.

Kiedyś czytanie książek było moim ulubionym zajęciem, pochłaniałam je w ogromnych ilościach. Mimo to rzadko podobały mi się lektury szkolne, wiele z nich uważałam za totalnie bezsensowne, nie potrafiłam zgłębić ich fenomenu, sprzeciwiałam się co do ich "geniuszu". Teraz tak sobie myślę, że możliwą przyczyną był mój wrodzony nonkonformizm. Mimo to w przypadku Dostojewskiego szczerze podzielałam zdanie co do jego mistrzostwa, teraz jednak zaczęłam się zastanawiać czy może nie stało się tak dlatego, ponieważ spotkałam się z nim poza ramami szkolnymi...

Kącik humanisty.

przez carlosbueno 11 wrz 2015, 21:48
Ja nie jestem humanistą, chyba że za takiego mnie uznać bo byłem( jestem) głąbem z przedmiotów ścisłych a tak często się ich tytułuje bo lepiej brzmi humanista niż głupek czy ograniczony umysłowo. Ja jednak wole być głupkiem niż humanistą. :mrgreen:
Największy Forumowy Maruda

Kącik humanisty.

przez Evia 11 wrz 2015, 22:14
carlosbueno napisał(a):Ja nie jestem humanistą, chyba że za takiego mnie uznać bo byłem( jestem) głąbem z przedmiotów ścisłych a tak często się ich tytułuje bo lepiej brzmi humanista niż głupek czy ograniczony umysłowo.

Hah, co prawda to prawda, wiele osób zwyczajnie nadużywa słowa "humanista" przez co ma ono teraz wydźwięk pejoratywny, co nie powinno mieć miejsca.

Myślę, że tak naprawdę rzadko zdarzają się sztywne podziały na humanistów i ścisłowców, wiele też zależy od poziomu nauczania a nie wrodzonych zdolności.
Jeśli chodzi o mnie, to nie jestem ani umysłem ścisłym, ani humanistką. Ostatnio też widziałam jakiś test dotyczący przewodniego typu inteligencji i ze smutkiem doszłam do wniosku, że mój przypadek nie wybija się pod żadnym względem :?

carlosbueno napisał(a):Ja jednak wole być głupkiem niż humanistą. :mrgreen:

Sprytne. W ten oto sposób tak naprawdę zaprzeczasz głupocie, skoro humanista jest często określany tym niechlubnym mianem :lol:

Kącik humanisty.

przez wiejskifilozof 12 wrz 2015, 10:02
cheiloskopia napisał(a):
detektywmonk napisał(a):Nie lubi czytać,nie lubię czytać.Bo wielu się wydaje,że my humaniści to umiemy tylko czytać książki.

Chodziło mi o to, że "nie lubię czytac" a "studiuję filologię polską" to dwa przeciwległe bieguny; np. pierwszy semestr literatury staropolskiej to praktycznie tylko "Bogurodzica", gdzie na temat każdego niemal wersu trzeba przeczytać przynajmniej dwie książki. I ktoś, kto "nie lubi czytać" naprawdę w tym momencie mija się z celem/powołaniem/wszystkim.

Bogurodzicę czytałem w podstawówce i guzik z niej rozumiałem.Chyba byłem za mody i za durny.

Kącik humanisty.

przez wiejskifilozof 12 wrz 2015, 10:02
carlosbueno napisał(a):Ja nie jestem humanistą, chyba że za takiego mnie uznać bo byłem( jestem) głąbem z przedmiotów ścisłych a tak często się ich tytułuje bo lepiej brzmi humanista niż głupek czy ograniczony umysłowo. Ja jednak wole być głupkiem niż humanistą. :mrgreen:

Ja w szkole byłem noga z przedmiotów ścisłych i pracy techniki.

Kącik humanisty.

przez cheiloskopia 12 wrz 2015, 14:17
Evia ja również nie czytałam szkolnych lektur - ot, dla zasady :D po skończeniu szkoły nadrobiłam zaległości, przeczytałam prawie wszystkie, bo... Już nie musiałam ;)

detektywmonk nie przejmuj się, ja wałkowalam Bogurodzice pól roku i tez niewiele rozumiem :D

Kącik humanisty.

przez wiejskifilozof 13 wrz 2015, 09:09
Ja mam taki pogląd,że Bogurodzica w podstawówce,to jednak przesada :D

Kącik humanisty.

przez bonsai 13 wrz 2015, 09:21
cheiloskopia napisał(a):ja również nie czytałam szkolnych lektur - ot, dla zasady :D po skończeniu szkoły nadrobiłam zaległości, przeczytałam prawie wszystkie, bo... Już nie musiałam ;)

Ja również! Lektury szkolne to był jakiś koszmar, mnie najbardziej mierziły te z okresu pozytywizmu, fuj. Na szczęście byłem zwolniony z ustnej części egzaminu maturalnego z polskiego, inaczej zapewne poległbym niechybnie. :/

I rzeczywiście jest tak, że ludzie, którzy są na bakier z przedmiotami ścisłymi, lubią nazywać się humanistami. :D
bonsai

Kącik humanisty.

przez cheiloskopia 13 wrz 2015, 11:48
A ja mogę się pochwalić?
W ogóle na część ustną pracy nie napisałam ;) Byłam tak zajęta pisaniem prac innym ludziom (za pieniądze oczywiście), że na własną nie miałam już czasu ani ochoty.
Wiedziałam mniej/więcej jak ma ona wyglądać, bo przecież zrobiłam konspekt tak na "odwal się" - coś trzeba było oddać.
Trzy dni przed maturą rozpisałam na takiej małej białej karteluszce z notesu w punktach, co mam powiedzieć i to wszystko.
Na egzaminie improwizowałam. Zdałam na 100 %.

Przepraszam, że się chwalę, ale to jedna z nielicznych rzeczy w moim życiu, z których jestem dumna.

Kącik humanisty.

przez bonsai 13 wrz 2015, 11:58
No i super! :great: Jesteś po prostu humanistką z krwi i kości, co zapewne wyczuli egzaminatorzy. Ja zdawałem jeszcze "starą maturę", część ustna była po pisemnej. Nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś dwa czy trzy błędy ortograficzne oznaczały automatyczne oblanie przedmiotu. Mam nadzieję, że zostało to utrzymane - a jeśli nie, to powinno zostać przywrócone. ;)
bonsai

Sortuj wg