Czy anoreksja może występować bez chęci schudnięcia??? pilne

Anoreksja, napadowe objadanie się, bulimia.

Czy anoreksja może występować bez chęci schudnięcia??? pilne

przez Babooshka 09 lis 2009, 12:07
Witam,

Mam pytanie czy anoreksja lub jadłowstręt może pojawiać się w wyniku problemów nerwicowych, stresów itd.?
Bliska mi osoba cierpi na coś w rodzaju jadłowstrętu: brak apetytu a nawet wymioty na widok jedzenia. Wszelkie badania krwi sa ok. Czy istnieje możliwość wystąpienia anoreksji, której podłożem nie jest chęc wychudzenia się tylko na tle jakimś innym np. zbyt dużo stresu czy coś podobnego.

Dzięki za odpowiedź,

Re: Czy anoreksja może występować bez chęci schudnięcia??? pilne

przez celineczka3 09 lis 2009, 15:22
Wg mnie nie.Anoreksja to anoreksja, chudniecie jest tutaj przyczyna patologicznej checi schudniecia. To co opisujesz to po prostu jadlowstret ale wywolany wlasnie ogromnym stresem>>ja to przechodzilam i przechodze nadal jak tylko przyjdzie gorszy okres. Z tego co wiem to ma to mocne podloze psychologiczne wiec jesli objawy sa az tak silne to lepiej wybrac sie do psychologa.
celineczka3

przez linka 09 lis 2009, 18:13
Zgadzam się z celineczka3, to co opisujesz to jadłowstręt, sama to przeżyłam, jak nawet na zapach jedzenia reagowałam odruchem wymiotnym, kulka w gardle, niemożność przełknięcia jedzenia, czasem nawet picie przychodzi z trudem....tu potrzeba psychologa...i nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że także psychiatry i lekó.
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Amy Lee 20 lis 2009, 10:33
Tak, było coś takiego. Mamę jak przyjęli do szpitala to miała ataki i jadłowstręt, wpisali jej w kartę "anorexia", potem wpadła jakaś lekarka ze studentami i zaczęła paplać, że niezdrowo się odchudzać, bo coś nie skumała. Cyrk na kółkach.
Sulpiryd i 20 kilo do przodu ;)
Amy Lee

przez Kaseina 20 lis 2009, 15:37
Hej :)

Tak może tak być.Ja od miesiąca właśnie tak mam.Jak tylko pomyśle o jedzeniu to zaczynam mieć odruch wymiotny.Nie mam apetytu zupełnie,mogłabym funkcjonować bez jedzenia i picia.Schudłam już 3 kilo i jak tak dalej pójdzie to nie wiem.To moja reakcja na silny stres którego w ostatnim czasie mam dużo.Mam ściśnięty żołądek,tak jakby mi się coś zablokowało.Tak to jadłowstręt psychiczny ,ale przebiegający nie jak typowa anoreksja.Też myśle ,że psychoterapia najlepiej by pomogła bo leki to moga to jeszcze nasilić a jeszcze jak ktoś ma dodatkowo problemy z przewodem pokarmowym to już wogóle.Mi chwilowo pomaga Manti do ssania,po nim przechodza mdłości ,ale tylko na jakiś czas niestety.

[Dodane po edycji:]

A pomagają Wam może takie ziołowe tabletki np.z melisa i magnezem ?One z zasady powinny rozlużnić mięśnie a tym samym żołądek.Mnie czasem pomagają.Aha jeszcze jedno pyt.a macie przy tym takie odbijanie dosyć częste ?Coś jakby refluks ?Ja biore na to controloc 20 przepisany przez gastrologa i powiem szczerze , że po tym te mdłości chociaż się trochę zminiejszają,jednak żołądek ściśnięty w dalszym ciągu niestety mam.Nie wiem co robić jak się rozlużnić i nie myśleć o tym ? Mam z tym problem już dłuższy czas. :roll: A najbardziej denerwuje się tym , że chudne bo ja i tak jestem szczupła.Ważyłam 55 kg a teraz już ok.4 kg schudłam w tak krótkim czasie.Jestem w trakcie szukania dla siebie dobrej psychoterapii ,ale w ramach NFZ to niestety ciężko. :roll: A jak tam z Wami jest ?psychoterapia daje Wam w tym przypadku jakieś efekty ?
Dawna ESTER :)

"I mówię do Was: wstań,nie skupiaj się na słabościach i wątpliwościach,wyprostuj się...Wstań i idż". (Jan Paweł II, 1986)

przez Natascha 21 lis 2009, 10:40
Nie prawda. Nie wiem jak nazywa się schorzenie , które opisuje Babooshka, ale z pewnością nie jest to anoreksja. Anorektyk nie chce jeść, a nie- nie może!
Leczyłam się kiedyś na oddziale zaburzeń odżywiania i poznałam wiele anorektyczek. Pamiętam jakie wybiegi stosowały aby ich ''nie utuczyć''. Anorektyczki wkładają całą energię w walkę z apetytem i robią to po by chudnąć!!! Chudnięcie jest ważniejsze od zdrowia, życia, nawet od najbliższych osób :(
Natascha

przez linka 21 lis 2009, 13:08
Kaseina, to co, że coś przebiega fizycznie jak anoreksja nie znaczy że jest ną....anorektyk płacze jak ma coś zjeść, a osoba z jadłowstrętem, płacze, że chudnie, nie podoba się sobie, martwi się o swoje zdrowie i robi wszystko żeby przytyć, chciałby coś zjeść ...a nie da rady.
Tak jak pisze Natascha, Amy Lee, anorektyczka nie chce jeść i zrobi wszytsko żeby nie jeść..... :(
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez Kaseina 22 lis 2009, 02:36
linka656, no tak ,ale my nie jemy i anorektyczki też nie jedzą więc objaw ten sam tylko powód inny.
Mnie pomaga jeszcze wit.B (kompleks) która wzmaga mi troszkę apetyt no i nie ma to jak spotkania ze znajomymi :)

"I mówię do Was: wstań,nie skupiaj się na słabościach i wątpliwościach,wyprostuj się...Wstań i idż". (Jan Paweł II, 1986)

przez mp1 22 lis 2009, 03:26
Ja słyszałem od psychiatry nast. komentarz do pacjentki mającej problemy z odżywianiem i tracącej na wadze w dość szybkim tempie, głównie z powodu stresu, a nie z chęci odchudzania - cytuję z dużym skrótem "...jeszcze wpadanie Pani w anoreksję..."
mp1

przez linka 22 lis 2009, 11:59
Kaseina, yhmm i wspólne mają tylko to że :
- chudną
- nie jedzą
Jeśli myślisz, że tylko na tym polega anoreksja to się bardzo grubo mylisz.........
Przyjaciel forum

przez mp1 23 lis 2009, 00:34
Nie chcę na siłę odkłamywać czyjejś rzeczywistości, ale znam przypadki dziewcząt, które "nie mogły jeść, ze względu na występujący stres". Jednak w trakcie leczenia okazywało się, że osoba ma również inne dodatkowe - wcale nie mniej ważne powody do tego, aby nie jeść, np. lęk przed współżyciem, ponieważ kiedyś mąż przyznał się, że podobają mu się kobiety jak mają "troszkę więcej ciała"...itd itp
mp1

przez MOCca 23 lis 2009, 01:16
Odchudzanie a przekraczanie pewnej granicy to głęboka różnica. Ja też przeżyłam jadłowstręt, kiedy jest już bardzo źle, nie toleruję mięsa, bardzo mało jem, wybrakowane gusta smakowe. Jadłowstręt razem z światłowstrętem, jednak stan ten zmieniał się i mogłam pochłaniać duże ilości mało atrakcyjnego pożywienia, nie mogę nazwać tego zaburzeniem odżywiania bo jednak wracało to do normy, aktualnie mam duże zapotrzebowania na pizze i frytki ;] mp1, podałeś ciekawy przykład, ale jaki odsetek tych kobiet popadło w anoreksję? Jeżli dobrze zrozumiałam, to chodziło o to, że są inne nieuwarunkowane przyczyny choroby?
idxcie na całosc nie łapiąc yonka, pusycyajcie latawce na łące i dmuchajcie motzlki...

"Wyobraź sobie prawa i obowiązki, przywiązania i potrzeby, wspomnienia i wdzięczność, zespól to wszystko pod jednym imieniem i imieniem tym będzie Ojczyzna". V.v.G.

przez Kaseina 23 lis 2009, 01:26
linka656 napisał(a):Kaseina, yhmm i wspólne mają tylko to że :
- chudną
- nie jedzą
Jeśli myślisz, że tylko na tym polega anoreksja to się bardzo grubo mylisz.........

linka ja wiem bardzo dobrze na czym polega anoreksja.Oczywiście ,że muszą być spełnione jeszcze inne kryteria żeby ta anoreksja była.Ja to wiem bo miałam okazje obserwować przebieg tej choroby bardzo dokładnie bo chorowała na nią moja siostra.Niestety często jest tak ,że dla lekarzy nie ma znaczenia z jakiego powodu nie jesz i chudniesz,oni patrzą tylko na BMI i jak jest poniżej 18 to dają Rp.anoreksja.Spotkałam się z tym wielokrotnie.Nie ich wina tylko tak ich uczą, tak jest w psychiatrii i już.

przez mp1 23 lis 2009, 01:49
MOCca napisał(a): mp1, podałeś ciekawy przykład, ale jaki odsetek tych kobiet popadło w anoreksję? Jeżli dobrze zrozumiałam, to chodziło o to, że są inne nieuwarunkowane przyczyny choroby?

co do odsetka to nie mam wiedzy,
mi chodziło głównie o to, że deklarowane przyczyny choroby okazują się tymi dość powierzchownymi, a często faktyczne (znacznie głębiej tkwiące) wychodzą w trakcie leczenia
mp1

Sortuj wg