Emocje - jak nauczyć się je wyrażać?

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

przez Brid 13 lut 2011, 23:33
Red92, Muszę Ci przyznać, że bardzo podobnie mam :? to jest złe. sam nie wiem jeszcze jak sobie z tym poradzić .......
Brid

przez Red92 13 lut 2011, 23:35
Do niedawna siedziałem cicho i wszystko odbijało się na mnie... sam nie wiem co się dzieje, chciałem "czuć" emocje, ale nie tak...

-- 13 lut 2011, 22:41 --

Brid jak znajdziesz jakiś sposób to pisz natychmiast :mrgreen:
Red92

przez *Monika* 13 lut 2011, 23:51
Brid, Trzeba chyba doświadczać,żeby się tego nauczyc. Tez mam z tym problemy. Ale wydaje mi sie,że mówienie wprost.Mi sie udaje, ale z tego powodu bardzo sie emocjonuję. Czasem odnoszę wrażenie,że sie tłumaczę. Ale to stary schemat. Zawsze tłumaczłam się przed matką. A teraz,żeby było śmieszniej......jestem na kierowniczym stanowisku, uczę się mowić wprost, robię to, ale nei jest mi łatwo. Mao tego.......mówię wprost i tłumaczę dlaczego. Uważam,że nie powinnam tłumaczyć.
To temat na jutrzejszą sesję.
Obrazek
Główny Moderator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Brid 14 lut 2011, 00:12
Monika1974 napisał(a):Brid, Trzeba chyba doświadczać,żeby się tego nauczyc. Tez mam z tym problemy. Ale wydaje mi sie,że mówienie wprost.Mi sie udaje, ale z tego powodu bardzo sie emocjonuję.

no właśnie jeśli ja zdobyłem się na rozmowę z ojcem, o tym, że wiem że mame zdradza, to o mało nie zszedłem. taki mi serce waliło i głos drżał.
raz w życiu powiedziałem dziewczynie, że się w niej zakochałem i też także prawie zszedłem, takie emocje.
To są skrajne przypadki, ale w życiu potocznym, może te emocje są mniejsze, ale także. Trudno mi jest mówić wprost. Czuje że nie wypada. W końcu mam być grzeczny i poukładany :? poczucie winy :?
Brid

przez Red92 14 lut 2011, 00:17
Brid to i tak Cie podziwiam... ja próbowałem powiedzieć siostrze, że mnie źle traktuje to dostałem paraliżu wręcz... Układałem mowę cały dzień, a wyszła taka głupota...
Red92

przez rabbit_heart_girl 15 lut 2011, 22:28
Red92, mam podobnie, kiedy chcę wyrazić jakieś emocje, zazwyczaj przygotowuję sobie 'mowę', z której potem albo nie wychodzi nic, albo jakieś brednie tylko...
Nauczyłam się 'jako tako' wyrażać pozytywne emocje, nie zawsze i nie w każdej sytuacji, w której bym tego chciała, ale udaje mi się czasem... Co więcej, kiedy uda mi się wydusić te kilka słów, które wydusić chciałam, odczuwam wielką ulgę, jestem, jakby lżejsza. Nie umiem sobie, natomiast, poradzić z negatywnymi emocjami. Nie mam tu na myśli złości, bo rzadko co jest w stanie mnie rozzłościć, raczej rozżalenie. Nie potrafię mówić o swoich potrzebach i oczekiwaniach, więc jeśli coś w postępowaniu drugiej osoby mi nie odpowiada, nawet, jeśli mnie rani, milczę i tłumię te negatywne emocje. Wiem, że to błędne koło, bo druga strona dostaje feedback niezgodny ze stanem faktycznym, wygląda na to, że zawsze wszystko mi pasuje, że nie mam żadnych 'ale', a tak nie jest... Po prostu nie umiem o tym mówić... Tak, jak u Was, w sytuacji, kiedy psychicznie szykuję się do wyrażenia tego typu emocji, stres narasta w takim tempie, że zazwyczaj mnie paraliżuje...
Martwi mnie to, bo to stwarza wiele niepotrzebnych problemów w relacjach międzyludzkich, a można byłoby po prostu otwarcie porozmawiać. Takie proste, a wręcz niewykonalne... Jak się przełamać...?

przez e2409 16 gru 2012, 15:14
Witajcie:) A ja bym chciała nauczyć się wyrażać negatywne emocje , a nie je tłamsić w sobie. Mam tak,że jeżeli jest jakaś sytuacja która mnie wkurza to odczuwam totalną blokadę ,jakby ścianę przez którą nie mogę się przebić ze swoim np gniewem,złością.. Odbierana jestem jako osoba spokojna ale przez to inni manipulują mną bo nigdy nie jestem asertywna tylko stoję jak sparaliżowana. Udało mi się kilka razy z olbrzymim wysiłkiem wyrazić swoje negatywne emocje tak w 10 % to potem odczułam przypływ totalnej życiowej siły. Może są jakieś treningi w tym temacie? A może jakieś sugestie?

przez Artemizja 16 gru 2012, 15:17
e2409, przejrzyj ten temat.Może będzie w czymś pomocny:
http://www.nerwica.com/emocje-destrukcyjne-t39711.html
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez natalianati 14 sty 2013, 19:03
majster69xxx, ale nie można zatrzymywać w sobie emocji. Takie mechanizmy obronne są dla niektórych bardziej naturalne, ale to jest cały czas zatrzymywanie emocji w sobie. Trzeba okazywać je na zewnątrz, bo inaczej się gromadzą, nawet właśnie przy stosowaniu mechanizmów obronnych, które wydają się Tobie takie pożyteczne. A jak się nagromadzi ich za wiele, to mogą wybuchnąć w nieodpowiednim momencie w niekontrolowany sposób albo przerodzić się w depresję. Uwierz mi, bo coś o tym wiem, dzięki psychoterapii dowiedziałam się, że to właśnie częściowo powód mojej depresji i że powinnam właśnie odrzucić naturalne dla mnie mechanizmy obronne i okazywać emocje, mówić, jak się z czymś czuję, nie udawać, że jestem wesoła, kiedy jestem smutna itd.

Sortuj wg