NERWICA, LĘK, DEPRESJA - WSKAZÓWKI I PORADY JAK JE LECZYĆ

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

Re: NERWICA, LĘK, DEPRESJA - WSKAZÓWKI I PORADY JAK JE LECZYĆ

przez LucidMan 01 gru 2009, 00:02
Nie uważam, że znalezienie przyczyny jest zbędne. Jest nie wystarczające. Zbędne jest obracanie się tylko i wyłącznie wokół przyczyn.

Ciekawi mnie czy wiesz co mogło byc przyczyną Twoich lęków, ale nie musisz o tym pisac.
Zbyt skomplikowana byłaby moja odpowiedź. W moim przypadku nie ma jednej przyczyny. Miałem wiele nieuświadomionych zachowań. To znaczy, wiedziałem, że coś robię, ale nie wiedziałem dlaczego. Nie znałem zasady. Np. porzuciłem dziewczynę myśląc, że jej nie kocham, a ukrywały się za tym o wiele bardziej złożone problemy z odpowiedzialnością, z tworzeniem głębszych relacji z drugim człowiekiem oraz nieuświadomiona skłonność do walki ze wszystkim i wszystkimi ;)

Cała przeszłość jest jedną wielką przyczyną. Teraźniejszość z kolei jest polem, na którym manifestują się wszystkie zasady. Przyszłość określa zamiar tych zasad.
Przykład: Obiad :D . Przyczyną był głód (przeszłość). Jem go teraz (teraźniejszość). Nie będę dłużej głodny (mój cel - przyszłość). Jaka jest zasada? Jem obiad, żeby nie być głodny. To akurat jest bardzo trywialny przykład. Procesy psychiczne są o wiele, wiele bardziej skomplikowane, szczególnie te nieświadome. W przypadku jedzenia obiadu, wiem że przyczyną jest głód, że teraz jem i jak zjem nie będę głodny. W przypadku np. ataku lęku nie wiem co jest przyczyną, nie wiem, że mam atak lęku i nie wiem co za nim stoi. Mówiąc, że nie wiem, że mam atak lęku chodzi mi o sam początek, kiedy to zastanawiamy się co się z nami dzieje. W procesie rozwoju, uświadamiamy sobie, że jest to atak lęku i że kryje się za nim pewna zasada. Zintegrowanie tej zasady (bądź zasad) w świadomości uwalnia nas od ataków. Poznać, zaakceptować, zrozumieć, przyjąć i czasami także zmienić. Tak mniej więcej wygląda proces samopoznania w psychoterapii.
Lucid life

Sortuj wg