Czy natrectwa wyrażają podświadome chęci?

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez mark123 23 lip 2014, 15:38
Natręctwa ogólnie mogą wyrażać chęci, ale natręctwa nerwicowe moim zdaniem zdecydowanie nie.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez cyklopka 23 lip 2014, 16:07
Ananas30, właśnie mnie się wydaje, że osoby heteroseksualne po prostu nie są w stanie do końca zrozumieć osób homoseksualnych, dlatego się od nich dystansują. Natomiast lęk/wkręcanie sobie czegokolwiek związanego z orientacją prawdopodobnie orientacji w ogóle nie dotyczy.

Współczuję mężowi tej pani i pośrednio jej samej.

Freud wszystko sprowadzał do pragnień, nigdy do obaw/niechęci. Ta terapeutka widać też.

Freuda trzeba czytać krytycznie, nie wszystko co on pisał da się wykorzystać, a jeśli już to też zrewidowane. Np. samodzielna interpretacja symboliki snów czy przejęzyczeń sprawdza się bardzo dobrze, nie koniecznie terapeutycznie, ale żeby trochę poznać siebie. Natomiast np. to co pisał o psychoseksualnym rozwoju dziewczynek to jedna wielka komedia. Bo wiecie, ważnym momentem rozwoju dziewczynki jest ten, kiedy uświadamia sobie, że matka nie ma penisa.
Głosy w mojej głowie czyta Maciej Orłoś.
I Miss Forum

przez rikuhod 23 lip 2014, 16:26
Ananas30, jeśli mogę ci coś jeszcze polecić to spacery, wysiłek fizyczny też pomaga

wiesz nie wiem czy takie porównywanie się do innych ma sens, co cię obchodzi jaki ktoś jest, czy ty jesteś, rób po prostu to co chcesz
nie narzucaj sobie że musisz dopasowywać się do standardów innych, każdy człowiek jest inny
nie ma czegoś takiego jak męski facet, czy łagodny facet każdy jest poprostu inny,

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez refren 23 lip 2014, 17:05
Ananas30 napisał(a): Otóż moja psychoterapeutka uznaje, ze człowiek podświadomie chce tego czego sie boi w nerwicy.

Pierwszy raz słyszę taką teorię. Zmień terapeutkę, bo nie wyrobisz. Chyba, że źle interpretujesz to, co Ci powiedziała, co jest możliwe, bo nieraz w nerwicy słyszy się to, co potwierdza nasz lęk, a nie to, co zostało powiedziane.

Ananas30 napisał(a):Co wy o tym myślicie? Czy rzeczywiście leki wyrażają nasze skrywane checi które wypieramy do podświadomości

Moim zdaniem to jest typowa myśl, która jest częścią natręctwa czy daje mu żer. Gdyby nie lęk, że jakaś absurdalna myśl (np. żeby uciąć sobie penisa) w jakiś sposób kryje się "głęboko" w nas, np. w podświadomość, to natręctwo by szybko zniknęło, bo na rozsądek każdy wie, że nie chce sobie niczego ucinać. Podobnie jak natręctwo, żeby pójść do zakonu - ktoś wie, ze tego nie chce, więc ta myśl jest dla niego udręką, ale się boi, ze może gdzieś tam w ukrytych głębinach siebie tego chce. Tylko gdyby jakaś myśl czy chęć naprawdę była ukryta w podświadomości, to nie ujawniałaby się w natręctwie, bo podświadomość to coś czego nie znamy i nie umiemy wypowiedzieć w danym momencie. Myśl natrętna jest w świadomości, inaczej by nie męczyła.

Mój problem jest taki ze czuje sie mało męski i mam lek przed utrata męskości

No więc problem jest gdzie indziej niż mówi natręctwo. Być może boisz się, ze jesteś za mało męski i ta niepewność rodzi w Tobie zawahanie i zamiast posłać natręctwo w kosmos, to myślisz "a może coś w tym jest".

przez Ananas30 23 lip 2014, 17:19
Myśle ze znam mój konflikt. Mam męska tożsamość, jestem facetem i chce nim być. Jestem perfekcjonista wiec chciałbym być super meski. Myśle zero-jedynkowo w sensie łagodna kobieta i agresywny mężczyzna. Jednocześnie jestem gejem wiec z definicji jestem malo meski, wrażliwy itp. Chce być meski i jestem gejem. To trochę konfliktowe. Myślałem ze akceptowalem swoją orientację, ale natrętne mysli ze utne sobie penisa albo ze jestem transseksualny pokazały, ze po prostu boje sie tego ze przez mój homoseksualizm nie będę stuprocentowych facetem, albo zwykła baba.
Tak wiec chyba po prostu powinienem zaakceptować to ze jestem gejem i nigdy nie będę zupełnie meski, ale tez nie będę kobieta bo przecież gej to facet a nie baba. :)

przez refren 23 lip 2014, 17:29
wysłowiona napisał(a):Słuchaj, natręctwa w mniejszym lub większym stopniu odzwierciedlają Twój charakter.

wysłowiona napisał(a):Wiele osób z forum ma myśli o zabiciu swojej rodziny itp.

To odzwierciedla ich charakter?

"Myślę o tym, nie jest to mój świadomy pogląd, ale myślę o tym i już".

To jest według mnie dobry kierunek.

przez Ananas30 23 lip 2014, 17:39
Tez miałem kiedyś mysli natrętne, ze podetnę gardło mamie. To było straszne. Ale w tym przypadku terapeutka mówiła, ze znaczy to ze boje sie ze mógłbym zrobić krzywdę mamie, a nie chce tego zrobić bo ja kocham. Wtedy chciałem sie wyprowadzić z domu, ale nie chciałem jej samej zostawiać i bałem sie ze ja zranie tym, ze już nie chce z nią mieszkać. Chciałem sie wyprowadzić wiec chciałem zrobić cos co ja zrani. Moja psychika to wyolbrzymila i wyprodukowała leki przed zabiciem mamy. Tak wiec w treści mysli natrętnych jest cos z naszych obecnych rozterek.

przez wysłowiona 23 lip 2014, 19:36
To odzwierciedla ich charakter?

W mniejszym lub większym stopniu. Ale to na podobnej zasadzie, co urojenia. Gdy schizofrenicy mają urojenia, to są one powiązane w jakiś sposób w z nimi. Na przykład urojenia ksobne korelują z zaobserwowanym przed pojawieniem się psychozy brakiem zaufania społecznego. To bardzo luźne związki i myślę, że przy natręctwach jest podobnie. Np. występowanie zaburzeń odżywiania może wpłynąć na treść natręctw itp. Myśli o zabiciu rodziny też mogą coś mówić o danej osobie, ale bynajmniej nie będzie to proste "chce zabić swoją rodzinę". Pewnie odzwierciedlone zostaną mocne (albo bardzo słabe) relacje z członkami rodziny.

przez refren 23 lip 2014, 19:50
Ananas30 napisał(a):Moja terapeutka twierdzi ze gdy ktoś boi sie bycia gejem to znaczy ze gdzie podświadomie moze miałby ochotę na sex z facetem. Stwierdziła tez ze powszechna homofobia i niechęć do gejów jest wynikiem tego ze wszyscy mamy w pewnym stopniu skłonności homoseksualne i tak na prawdę wszyscy jesteśmy w rożnym stopniu bi. Maz mojej terapeutki nie jest entuzjasta homoseksualistów wiec ona wmawia mu ze jest kryptogejem. Dziwne koncepcja ma ona ale uchodzi za jedna z najskuteczniejszych terapeutek ocd w Krakowie.

Ło matko. Gdybym leczyła u niej swoje natręctwa parę lat temu, to chyba bym weszła pod pociąg. Może mąż już jej nie chce..., to mu wmawia, że jest kryptogejem :P

-- 23 lip 2014, 19:54 --

A tak bardziej serio to może jest skuteczna w innych sprawach, a z natręctwami nie miała za dużo miała do czynienia.

przez wysłowiona 23 lip 2014, 20:00
Albo pierd*** swoje, a metody ma behawioralne i tak:D Na zajęciach z podstaw psychologii poznawczej mnie uczyli, że w różnych nurtach terapie różnią się zazwyczaj teorią i nazwami metod^^ Poznawczy, beh i psycho-dym każe Ci wypisać swoje lęki i każdy uzna, że to pomaga z innego powodu.

przez Ananas30 23 lip 2014, 20:26
ale w zasadzie nikt mi nie napisal tego czego chcialem sie dowiedziec, czyli czy jestem transseksualny. a podkreslam, ze wiem ze jestem facetem i chce byc facetem, tylko mam problem z tym, ze znajduje w sobie cechy kobiece (delikatnosc itp) i sie tym frustruje.

przez wysłowiona 23 lip 2014, 20:30
nie, nie jesteś

przez Ananas30 23 lip 2014, 20:43
uff kamień z serca. A facet przecież może mieć trochę cech kobiecych (to tylko stereotypy), nie jest przez to mniej wartościowy i nie stanie się kobietą. Może kobiety wolą uczuciowych facetów niż szorstkich maczo :)
musze przede wszystkim wyjśc z tych stereotypów genderowych, z perfekcjonizmu i zaakceptować siebie.

przez rikuhod 23 lip 2014, 20:52
Ananas30, mówiłem ci nie ma tak że każdy ma wszystkie cechy danego stereotypu każdy jest inny, chyba ze się zmusza być taki ale takie cos prędzej czy później do nerwicy doprowadzi, każdy ma różne cechy

najważniejsze to robić co się chce i szanować siebie

Sortuj wg