MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez Lord Kapucyn 27 lis 2013, 15:04
Receptor 5-HT2c działa jako inhibitor uwalniania dopaminy i noradrenaliny w układzie nagrody, m.in. w polu brzusznym nakrywki. Zatem antagoniści receptora 5-HT2c będą działać jak disinhibitory uwalniania dopaminy i noradrenaliny=czyli nasilać uwalnianie NE i DA tamże. A psychotyczność ma swoje źródło(w dużym uproszczeniu) w nadaktywności układu dopaminergicznego.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez olcha 27 lis 2013, 15:29
Dark Passenger, Ja nie stawiam żadnej hipotezy, po prostu chcę podjąć ten temat i wymienić z Wami zdania.
Wiele jest tez mówiących o przyczynie psychotycznych objawów wytwórczych; znasz na pewno tę, która za ich powód uznaje nadmiar dopaminy, ale jest wiele innych.
miko84, zgadza się, może mirtazapina nie wpływa na D2 w taki sposób, jak neuroleptyk, ale istnieje teza, że leki jednocześnie blokujące receptory układu dopaminergicznego oraz 5HT2A mogą działac antypsychotycznie.

Czy ktoś kiedokolwiek zauważył u siebie takie działanie mirtazapiny? Nie mówię o tłumieniu objawów wytwórczych ''ciężkiego kalibru'', ale np. myśli obsesyjnych o charakterze psychotycznym.
CHAD, OCD, zaburzenia osobowości
Wenlafaksyna 150 mg
Lamotrygina 100 mg
Okskarbazepina 300 mg

przez Lord Kapucyn 27 lis 2013, 22:41
Mirtazapina poprzez antagonizm 5-HT2c nasila uwalnianie dopaminy i noradrenaliny. Był tylko jeden w przypadek, w którym mirtazapina okazała się pomocna w złagodzeniu halucynacji w PDP(psychoza w przebiegu choroby Parkinsona) i wiązano to z odwrotnym agonizmem receptora 5-HT2a. Mirtazapiny nie stosuje się ogólnie w psychozach, nawet off-labelowo, bo nie ma właściwości antypsychotycznych.

Sformułowanie "myśli obsesyjne o charakterze psychotycznym" to masło maślane, bo obsesje w przebiegu OCD mają to do siebie, że obecny jest wgląd i krytycyzm, a urojenia w przebiegu zaburzeń psychotycznych to, że tego wglądu i krytycyzmu jest brak. Choć oba- obsesje i urojenia są zaburzeniami treści myślenia i mają podobny patomechanizm(związany z dopaminą), dlatego zauważono pewne benefity ze stosowania atypowych neuroleptyków w OCD.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 28 lis 2013, 09:15
Ale pamiętajmy, że mirtazapina to nie czysty antagonista 5-HT2c (jak np. agomelatyna) ale odwrotny agonista. Wklejam cytat z wiki:

"The newest research however has shown that mitrazapine is actually an inverse agonist of the 5-HT2C receptor. 5-HT2C inverse agonists have been shown to inhibit mesoaccumbens dopamine outflow[90] attenuating the rewarding properties of various substances like morphine. This inhibition of dopamine may be stronger than thought as substances with 5-HT2C inverse agonist properties may have more activity to regulate dopamine neurotransmission than ones with competitive antagonism.[91] With its newly understood properties of 5-HT2C inverse agonism, it is being investigated and shown to lower drug seeking behaviour, conditioned place preference and the rewarding effects of substances such as methamphetamine in various human and animal studies."

Mirta wykazuje więc właściwości regulacyjne dopaminy, może się więc okazać przydatna przy uzależnieniach. Jakie to ma przełożenie na działanie przeciwpsychotyczne tego nie wiem. Właściwości antagonistyczne 5-HT2a ma prawie każdy nowy neuroleptyk, ale są one tam pomieszane zawsze z antagonizmem D2. Sami antagoniści 5-HT2a mają raczej słabe działanie przeciwpsychotyczne.
miko84

przez Dżejmson 28 lis 2013, 19:56
Popiół, to prawda, BYŁ czad. Na california rocket fuel też był czad, ale tylko przez pierwsze dwa miesiące, później już nastrój szedł mocno w dół. A paradoks jest taki, że na samej sertralinie libido jest dużo większe niż wtedy, gdy łączę ją z mirtą.
Dżejmson

przez miko84 29 lis 2013, 09:27
Libido nie powinno być dla Ciebie wyznacznikiem działania leków.
miko84

przez Dżejmson 29 lis 2013, 11:43
Nigdzie nie napisałem, że jest wyznacznikiem.
Po prostu na samej sertralinie i libido większe i samopoczucie lepsze.
Dżejmson

przez miko84 29 lis 2013, 12:11
To bierz samą sertralinę. Wydawało mi się, że obserwowałeś coś zupełnie innego wcześniej (szczególnie z mianseryną).
miko84

przez Dżejmson 29 lis 2013, 12:38
Tak, początkowo było genialnie, czy to z miansą czy z mirtą. Ale później już tak różowo nie było niestety - podobnie jak CRF, magiczne działanie osłabło po jakimś czasie. Wtedy też odstawiłem mirtę i zostałem na samej wenli i poczułem poprawę. Mam wrażenie, że u mnie mixy SSRI z mirtą/miansą działają tylko na chwilę. Po pewnym czasie odstawiam mirtę i wskakuę na maksymalną dawkę SSRI i jest w porządku (tak jak teraz na 200mg sertraliny). Niestety śpię marnie, ale coś za coś.
Dżejmson

przez miko84 29 lis 2013, 12:54
No oby pozostałe działanie się utrzymało. Z tym libido to masz rację, bo zauważyłem coś podobnego na samej mircie - wyraźnie obniża.
miko84

przez ewela_6 01 gru 2013, 14:13
Czy Mirtagen mocno zwiększa apetyt, a co za tym idzie czy przytyliście?

przez CórkaNocy 01 gru 2013, 14:22
ewela_6, raczej tak. ja przytyłam chyba z 14 kg w dość krótkim czasie
po odstawieniu chudnę normalnie
CórkaNocy

przez ewela_6 01 gru 2013, 14:28
Kurka boję się to wziąć:(:(:( Nie wiem co mam robić. Mam problem z wagą, a jak jeszcze przytyje to boję się, że z depresją będzie gorzej:(

przez CórkaNocy 01 gru 2013, 14:33
miko84, fajny ten test na chad, wyszło mi 33 punkty, och jak miło
jednak ci dwaj lekarze co mi wypisali stabilizator twierdząc, że mam chada mieli trochę racji
ale odkąd biorę wenlę jest ''normalnie'' czyli trochę ciemna dupa, codzienna lekka melancholia, zero energii, żadnych wzwyżek, żadnych dosłownie

-- 01 gru 2013, 14:37 --

o a w tym teście co jest obok na depresję wyszło mi 25 punktów
jak fajnie brać od roku codziennie antydepresanty i tak się czuć
wenlafaksyna nie działa dobrze na mój nastrój
CórkaNocy

Sortuj wg