Skocz do zawartości
Nerwica.com

pole świadomości i pole uwagi jakie roznice?


staneczek

Rekomendowane odpowiedzi

świetny wykład z psychoanalizy:-). Ciekawe, czy to o to chodziło...;-)

 

Ja bym odpowiedziała tak:

pole uwagi to wszystko to, co znajduje się w okół Ciebie i co potencjalnie jesteś w stanie zauważyć w danej chwili, czyli co znajduje się w obrębie pola uwagi i jest dostrzegalne. Jeśli znajdujesz się w pokoju widzisz półki, ksiązki, stolik, inne przedmioty itd. Teraz będąc w tym pokoju możesz pewnych przedmiotów nie zauważyć, np. nie zauważysz butelki po winie, która robi za świecznik i stoi w rogu pokoju. Masz świadomośc tego, że butelki są wykorzystywane w ten sposób, ale nie masz świadomości tej butelki w danym pokoju, bo jej nie zauważyłeś. W tym sensie możemy uznać, że pole świadomości jest szersze niż pole uwagi (ale to jest mój domysł, nie znam takiego podziału ani odpowiedzi na Twoje pytanie->dlatego pytałam o źródło podziału, łatwiej byłoby mi odpowiadać znając takie).

Odnośnie do nieświadomości - cóż, jak coś jest nieświadome nie może być w polu uwagi i w tym, głebszym sensie, świadomość i uwaga to nierozłączne procesy, i w moim odczuciu pytanie o to, co jest szersze jest nieadekwatne i zbędne. Wraz z poszerzaniem samoświadomości i/lub świadomości poszerza się uwaga.

Podkreślam - to mój sposób rozumowania, żaden naukowy wywód!

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×