Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czy działanie antycholergiczne ma jakieś pozytywne strony?


padaka

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele leków o działaniu antycholinergicznym wykorzystuje się w urologii, gastroenterologii, pulmonologii, w okulistyce do badania dna oka, w zatruciach parasympatykomimetykami itd. W psychiatrii to antycholinergiki stosuje się m.in. jak wystąpi polekowy parkinsonizm czy inne zaburzenia pozapiramidowe po neuroleptykach. Antycholinergiki w pewnym sensie powodują nasilenie transmisji dopaminergicznej. Np. biperyden w leczeniu "ruchowych" skutków ubocznych, akatyzji itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

padaka wg. mnie mogą mieć, zależy o co Ci chodziło, jeśli typowo o działanie na psychikę to tak. Jest trochę badań na temat związku nadmiaru acetylocholiny z depresją i objawami negatywnymi, a ostatnio nawet dość głośne było badanie potwierdzające szybkie działanie przeciwdepresyjne skopolaminy. Jak napisał powyżej Dark, ich pozytywne działanie bierze się prawdopodobnie z nasilenia transmisji dopaminergicznej. Acetylocholina i dopamina są w kontrze do siebie.

 

Osobiście brałem czyste leki antycholinergiczne i były to leki które miały u mnie największe działanie uspokajające z wszystkich leków psychiatrycznych które kiedykolwiek brałem. Poprawiały też samopoczucie i trochę także nastrój. Ich działanie u siebie określiłbym wywoływaniem stanu "chillout".

 

Niestety odstrasza mnie od tych leków ich ew. negatywny wpływ na pamięć i pewne działanie pogarszające koordynację ruchową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×