Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

399 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      243
    • Nie
      119
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, Potejto napisał:

Ciesze się że ustały ci lęki, oby tak dalej ;) u mnie też całkiem spoko minął ostatni tydzień, chyba trafilem dobrze z lekami.

tylko nie odstawiaj esci bez rozmowy z doktorkiem 🙂

No co Ty…ja to jestem taka bojaźliwa, że w życiu sama bym nie odstawiła 😎

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Venencja napisał:

Słuchajcie, czy przy Esci można brać jakieś leki przeciwbólowe regularnie? Chciałam pobrać coś przeciwzapalnego na kręgosłup, a doczytałam, że lepiej nie brać Ibupromu 😕

Te bez recepty bez problemu możesz brać, ja bralem pyralginę, Gripex, ibuprofen i nic mi się nie działo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejooo! Jak tam u Was!?

U mnie z dnia na dzień coraz lepiej. Ćwiczenia na kręgosłup i leki zaczynaja działać i mam coraz mniejsze zawroty i bóle głowy. Esci powoduje u mnie w tej chwili jedynie wzmożoną senność w ciągu dnia, czasami muszę się zdrzemnąć. W nocy śpię dobrze, mdłości coraz mniejsze, jem w miarę, lęków i drżenia nie mam praktycznie w ogóle. Jeżeli zawroty miną mi za kilka dni, to jadę dalej na Esci. Za kilka dni jedziemy w góry, ale nie wiem czy będę jeździć na nartach, niby mam ochotę, ale nie wiem jak z tym kręgosłupem…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie od ponad tygodnia wszystko dobrze, nawet żadnych wachan nastroju nie mam. Żadnych lęków, niepokojących mysli. Oby tak dalej. Nie wiem czy to esci na dobre się rozkrecilo (od 2 miesięcy 10mg) czy pregabalina zwiększona do 225mg była strzałem w dziesiątkę.

Fajnie że u was też wszystko się układa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Potejto napisał:

U mnie od ponad tygodnia wszystko dobrze, nawet żadnych wachan nastroju nie mam. Żadnych lęków, niepokojących mysli. Oby tak dalej. Nie wiem czy to esci na dobre się rozkrecilo (od 2 miesięcy 10mg) czy pregabalina zwiększona do 225mg była strzałem w dziesiątkę.

Fajnie że u was też wszystko się układa ;)

Właśnie po powrocie z gór skontaktuje się z doktorkiem i zapytam czy mam zwiększyć dawkę do 10. Wolałabym nie, ale czas pokaże. Nie wiem czy somaty ( bóle kręgosłupa, zmęczenie, bole mięśni) nie powrócą, bo to one są u mnie głównym problemem, lęków i ataków paniki nigdy nie miałam jakiś strasznych. Owszem nieprzyjemne, ale do przejścia. No zobaczmy…

 

Fajnie, że u Was stabilnie! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja biorę Escitil na zaburzenia depresyjno-lękowe i epizodyczne ataki paniki. 

 

Brak skutków ubocznych, ew. przyrost wagi. 

 

Miał działać po 3 tygodniach, u mnie zaczął od razu. Pierwsze kilkanaście dni rzeczywiście było na duży plus, a po 4-5 tygodniach chyba wyczerpała się możliwość tego leku. Wróciły częściowo lęki i ataki paniki. 

 

Na razie biorę zgodnie z zaleceniami (10 mg), zobaczę co powie lekarz na kolejnej konsultacji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcelina 28 napisał:

Czy escitalopram działa na zaburzenia lękowe z napadami paniki? Nasila na początku lęki? I po jakim czasie działa pregabalina? Duzo pytan ale akurat dostałam taki zestaw leków a jestem ciemna🙂

Cześć też biorę esci i pregabaline właśnie na zaburzenia lękowe. Są to leki pierwszego rzutu na lęki i depresję bo są statystycznie dobrze tolerowane przez pacjentów. Na pozytywne skutki escitalopramu trzeba poczekać kilka tygodni, pregabalina działa trochę szybciej ale nie spodziewaj się poprawy od pierwszego dnia.

Z początku brania tych leków mogą nasilić się stany lękowe i wystąpić inne skutki uboczne ale są one tymczasowe i mijaja po ok 2 tygodniach najpóźniej. Może to groźnie brzmi ale po swoim przykładzie mogę ci doradzić że warto na początku przecierpieć swoje by potem poczuć ulgę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Potejto napisał:

Cześć też biorę esci i pregabaline właśnie na zaburzenia lękowe. Są to leki pierwszego rzutu na lęki i depresję bo są statystycznie dobrze tolerowane przez pacjentów. Na pozytywne skutki escitalopramu trzeba poczekać kilka tygodni, pregabalina działa trochę szybciej ale nie spodziewaj się poprawy od pierwszego dnia.

Z początku brania tych leków mogą nasilić się stany lękowe i wystąpić inne skutki uboczne ale są one tymczasowe i mijaja po ok 2 tygodniach najpóźniej. Może to groźnie brzmi ale po swoim przykładzie mogę ci doradzić że warto na początku przecierpieć swoje by potem poczuć ulgę ;)

A czy to w ogole dobry lek na ataki paniki i zab.lękowe? Pomógł Ci w tej kwestii i po jakim czasie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Marcelina 28 napisał:

A czy to w ogole dobry lek na ataki paniki i zab.lękowe? Pomógł Ci w tej kwestii i po jakim czasie?

Mi zaczął pomagać dość późno bo po ok 5 tygodniach brania pełnej dawki terapeutycznej (10mg). Z początku zdarzały się dni lepsze i gorsze ale teraz już wszystko się ustabilizowało. Objawów somatycznych nie mam już z półtora miesiąca.

Wydaje mi się że to dobry lek skoro specjaliści go przepisują w pierwszej kolejności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Potejto widzę, że odnośnie esci akurat zdania wśród lekarzy są podzielone. Mi jeden psychiatra włączył kiedyś escitalopram, to po tygodniu jak wylądowałam w szpitalu to mi go na dzień dobry odstawili i pytali kto tak ambitnie włączył ten lek na zaburzenia lękowe skoro on się nie nadaje do leczenia takich zaburzeń i co on niby miał robić skoro nie mam depresji. Moja psychiatra też go nawet nigdy nie proponowała, a przerobiłam większość SSRI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, acherontia styx napisał:

@Potejto widzę, że odnośnie esci akurat zdania wśród lekarzy są podzielone. Mi jeden psychiatra włączył kiedyś escitalopram, to po tygodniu jak wylądowałam w szpitalu to mi go na dzień dobry odstawili i pytali kto tak ambitnie włączył ten lek na zaburzenia lękowe skoro on się nie nadaje do leczenia takich zaburzeń i co on niby miał robić skoro nie mam depresji. Moja psychiatra też go nawet nigdy nie proponowała, a przerobiłam większość SSRI.

Jejku czemu w szpitalu? Mialas zaburzenia lękowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Potejto napisał:

Mi zaczął pomagać dość późno bo po ok 5 tygodniach brania pełnej dawki terapeutycznej (10mg). Z początku zdarzały się dni lepsze i gorsze ale teraz już wszystko się ustabilizowało. Objawów somatycznych nie mam już z półtora miesiąca.

Wydaje mi się że to dobry lek skoro specjaliści go przepisują w pierwszej kolejności. 

A jak było na początku brania? Ja mam bez leków straszne lęki.Straszne! I nie wyobrażam sobie jeszcze ich nasilenia na początku. Boje sie tego leku bo nigdy nie bralam ssri. Czy masz na nim dalej lęk i ataki paniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcelina 28 napisał:

Jejku czemu w szpitalu? Mialas zaburzenia lękowe?

Ja do szpitala trafiłam planowo, na ustawienie leków 🙂 Ja typowych ataków paniki nie miewam (jak mam to max 1x w roku i ogarniam je sama w 3 min.), w tamtym czasie jakichś lęków nasilonych też nie miałam, ale był inny problem o podłożu lękowym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej! Ja jednak we wtorek mam konsultacje z moim doktorkiem. Nie wiem o co chodzi z tym wszystkim, ale ostatnio znowu nie czuję się najlepiej- jestem od 2 dni bardzo osłabiona, spać mi się chce w ciągu dnia, a w nocy się wybudzam co 1-2 godz. Jestem tak zmęczona, że nie mam na nic siły. Już nie wiem czy to wina Esci czy mojej nerwicy. Wróciły mi też mdłości i bóle głowy…dzisiaj jeszcze mam konsultację z neurologiem, bo mój psychiatra jest na urlopie. Ale jestem po miesiącu brania i nie czuję sie nawet tak jak przed leczeniem- a wręcz gorzej…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marcelina 28 napisał:

A jak było na początku brania? Ja mam bez leków straszne lęki.Straszne! I nie wyobrażam sobie jeszcze ich nasilenia na początku. Boje sie tego leku bo nigdy nie bralam ssri. Czy masz na nim dalej lęk i ataki paniki?

 

Z początku brania gdy miałem dawkę wprowadzająca 5mg to nie czułem żadnych typowych dla esci skutków ubocznych. Dopiero jak zacząłem brać 10mg to pierwszy tydzień był ciężki, miałem mdłości, napady gorąca, nasilony lęk ale to po tygodniu minęło i teraz czuję tylko dobre skutki tego leku.

Lęków już nie mam prawie w ogóle. Ataki paniki też już nie występują ale te ataki u mnie były bardzo łagodne, głównie moim problemem był lęk wolnoplynacy

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Venencja napisał:

hej! Ja jednak we wtorek mam konsultacje z moim doktorkiem. Nie wiem o co chodzi z tym wszystkim, ale ostatnio znowu nie czuję się najlepiej- jestem od 2 dni bardzo osłabiona, spać mi się chce w ciągu dnia, a w nocy się wybudzam co 1-2 godz. Jestem tak zmęczona, że nie mam na nic siły. Już nie wiem czy to wina Esci czy mojej nerwicy. Wróciły mi też mdłości i bóle głowy…dzisiaj jeszcze mam konsultację z neurologiem, bo mój psychiatra jest na urlopie. Ale jestem po miesiącu brania i nie czuję sie nawet tak jak przed leczeniem- a wręcz gorzej…

Ehh tak jest z tym zaburzeniem że potrafi odpuścić na kilka dni tygodni i znowu wrócic 😕 moze na następnej wizycie poproś doktorka o coś na sen. Prawidłowe wysypanie się jest ważne dla dobrego samopoczucia.

Bądź dzielna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Potejto napisał:

Ehh tak jest z tym zaburzeniem że potrafi odpuścić na kilka dni tygodni i znowu wrócic 😕 moze na następnej wizycie poproś doktorka o coś na sen. Prawidłowe wysypanie się jest ważne dla dobrego samopoczucia.

Bądź dzielna ;)

A wiesz co jest najdziwniejsze, że wróciły mi uderzenia gorąca 🥵

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rab44 napisał:

Hey Ale długo Cie trzyma na tym leku. Wydaje mi się, że po takim czasie  poprawa powinna być widoczna już bez skutków ubocznych. Może zwiększenie dawki by Ci pomogło. U mnie 9 dzień na tej duloksetynie i przez te dni nie miałem ani jedenego tak ciężkiego dnia jak przy Esci. W sumie przez większość tych dni jest naprawdę fajnie . Są nawet momenty że jest idealnie. Nie wiem jak to dalej się rozwinie ale przez te kilka chwil odpocząłem od ciężkiej nerwicy.

Zazdro 🤭 a tak serio fajnie, że Ci lepiej! Cieszę się!

 

Ja już nie wiem czy to nie są po prostu objawy nerwicy 🥺 muszę dawkę zwiększyć po powrocie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Venencja napisał:

Zazdro 🤭 a tak serio fajnie, że Ci lepiej! Cieszę się!

 

Ja już nie wiem czy to nie są po prostu objawy nerwicy 🥺 muszę dawkę zwiększyć po powrocie…

Nie wiem jak jest na NFZ ale prywatnie możesz w każdej chwili zadzwonić do swojego psychiatry by powiadomic o problemach w leczeniu.

Z tym escilatopramem to jest tak że dawka lecznicza to 10mg. 5mg jest do przyzwyczajenia organizmu lub dla osób w podeszłym wieku czy z problemami z sercem itp.

PS zauważyłem u siebie że kofeina strasznie pogarszała mi nastrój w tych najtrudniejszych dniach. Wzmacniała objawy psychosomatyczne jak napady gorąca, duszności, więc ograniczyłem kawę do jednej z rana i trochę mi to pomogło.

Witaminki grupy B też warto zażywać dla prawidłowej pracy mózgu 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, oko.grzegorz napisał:

Witam, bardzo prosze o radę jak leki ssri mają sie w leczeniu np silnego stresu, np silnego stresu przed nową pracą, wybichowoscia z cisglego napiecia, chodzeniem jak na szpilkach itd....coś ktoś?

Często ssri jest stosowane w leczeniu nerwicy lękowej ale może twój problem nie jest na tyle silny by leczyć się farmakologicznie, może wystarczy psychoterapia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Potejto napisał:

Często ssri jest stosowane w leczeniu nerwicy lękowej ale może twój problem nie jest na tyle silny by leczyć się farmakologicznie, może wystarczy psychoterapia.

No zdecydowanie jest powazny moj problem. Ale pijawil sie stosunkowo niedawno. Jest jeszcze nikła nadzieja ze samo przejdzie ale watpie. Glutaminian chyba podwyzszyl mi sie. Jestem pobudzony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×