Skocz do zawartości
Nerwica.com

Psychoterapia u psychologa


Betixa

Rekomendowane odpowiedzi

Czy chodzenie do psychologa z chorobami psychicznymi, np. fobią społeczną czy depresją, wystarczy? Czy psycholog może prowadzić psychoterapię? Niedawno byłam u psychiatry, zaczęłam brać leki, a teraz chciałam iść do psychoterapeuty, ale okazało się że w moim mieście są tylko tacy od uzależnień. Będę musiała się zadowolić psychologiem, u której byłam po raz pierwszy i jedyny w 2020. Czy ktoś z was chodzi/chodził do psychologa na psychoterapię? Czy pomoc psychologa wyciągnie mnie z zaawansowanych zaburzeń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Betixa napisał:

Czy ktoś z was chodzi/chodził do psychologa na psychoterapię? Czy pomoc psychologa wyciągnie mnie z zaawansowanych zaburzeń?

Psycholog nie ma uprawnień do prowadzenia terapii. To może być jedynie wsparcie psychologiczne, bo terapia na pewno nie. Na bieżąco owszem, może pomagać, ale przyczyn problemu nie przepracuje i usunie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam pier***nie w bambus, co ci terapeuci takiego robia czego psycholog nie mógł by? To że wskazują ciagle palcem na dzieciństwo,  parafrazują i uświadamiają ci twoje emocje? Jedyna ich siła w rownowadze emocjonalnej, i to nie wszystkicjh, bo jak wiem niektorzy z nich mają kiełbe we łbie. Nie jeden zwykły duchowny, i relacja z nim, zdrowa relacja, czy z ciotką, babką jakieś mądrą osobą wiecej by dała niż te ich szamańskie tańce, gorzej że jak sie jest z po/cenzura/onej rodziny to przecież pokoleniowe łańcuchy ukute są właśnie z tych dysfunkcyjnych ludzi. 

 

Nie powiem terapia pomaga w mniejszym czy wiekszym stopniu a czasem w ogole. Ale bez przesady, nie bede ich gloryfikował, tym bardziej ze ryj im sie otwiera też jak jest im wygodnie,a jak niewygodnie to przemilczą to i owo.

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, neon napisał:

E tam pier***nie w bambus, co ci terapeuci takiego robia czego psycholog nie mógł by? To że wskazują ciagle palcem na dzieciństwo,  parafrazują i uświadamiają ci twoje emocje? Jedyna ich siła w rownowadze emocjonalnej, i to nie wszystkicjh, bo jak wiem niektorzy z nich mają kiełbe we łbie. Nie jeden zwykły duchowny, i relacja z nim, zdrowa relacja, czy z ciotką, babką jakieś mądrą osobą wiecej by dała niż te ich szamańskie tańce

 

 

 

 

 

 

 

Cudnie powiedziane i w punkt haha😂😂 szamańskie tańce byłyby w dechę, no jakby działały, ktoś próbował? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, neon napisał:

Nie powiem terapia pomaga w mniejszym czy wiekszym stopniu a czasem w ogole. Ale bez przesady, nie bede ich gloryfikował, tym bardziej ze ryj im sie otwiera też jak jest im wygodnie,a jak niewygodnie to przemilczą to i owo.

To na słabych terapeutów widocznie trafiałeś skoro nie odnosili się do niewygodnych kwestii 🤷‍♀️ ja nie mam takich doświadczeń.

 

2 minuty temu, Kamilo80 napisał:

Psychoterapeuta też nie usunie. Ot depresja, chad, uzaleznienie. Mozna wyjść z nalogu a i tak po kres dni jest sie uzaleznionym. Inaczej po detoxie znow mozna bylo by jesc benzo czy pić alko. 

Mówimy o chorobach, w których psychoterapia ma tylko funkcje wspierającą, czy o zaburzeniach, w których psychoterapia jest uznaną metodą leczenia i mającą udowodnione naukowo działanie?! Wymieniasz tu choroby, a autorka tematu wspomniała też o FS, która chorobą nie jest.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kamilo80 napisał:

FS jest chorobą i nawet leki są zarejestrowane na taką przypadłość.

Tak samo jak mamy zarejestrowane leki w zaburzeniach lękowych i wielu innych zaburzeniach. I nie, fobia społeczna nie jest chorobą tylko zaburzeniem o podłożu lękowym. To, że mamy na coś zarejestrowane leki nie znaczy, że od razu jest to choroba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2022 o 14:55, acherontia styx napisał:

Psycholog nie ma uprawnień do prowadzenia terapii. To może być jedynie wsparcie psychologiczne, bo terapia na pewno nie. Na bieżąco owszem, może pomagać, ale przyczyn problemu nie przepracuje i usunie.

  1. Czy to jest informacja pewna?
  2. Mój psychoterapeuta nie chciał zapoznać z moją opinia dotyczącą zespołu Aspergera.
  3. Czy posiadasz informację czy psycholog może wspierać osobę dorosłą z zespołem Aspergera? W mojej opinii zaleca mi się terapię dla osób z zespołem Aspergera.

Życzę miłego dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, johnn napisał:

Czy to jest informacja pewna?

Tak ogólnie jest. Zawód psychologa i psychoterapeuty nie jest uregulowany prawnie w dalszym ciągu, także tak na prawdę każdy po weekendowym kursie może się podawać za psychoterapeutę, także pod tym względem trzeba uważać, zwłaszcza jeśli idzie się prywatnie. Placówki mające kontrakt z NFZ weryfikują wymagane kwalifikacje od psychoterapeutów i na pewno nie będą oferować takich usług przez kogoś kto nie ma do tego uprawnień do prowadzenia psychoterapii. Jeśli ktoś jest tylko psychologiem, nie będą jego usług reklamować jako psychoterapeuty. 

 

40 minut temu, johnn napisał:

Mój psychoterapeuta nie chciał zapoznać z moją opinia dotyczącą zespołu Aspergera.

Nie wiem co mam Ci na to odpowiedzieć, bo to była decyzja danej osoby. Czemu nie chciała? Ją należało zapytać.

 

41 minut temu, johnn napisał:

Czy posiadasz informację czy psycholog może wspierać osobę dorosłą z zespołem Aspergera? W mojej opinii zaleca mi się terapię dla osób z zespołem Aspergera.

W teorii może, ale w praktyce bym się tak nie pchała do pierwszego lepszego. To musi być raczej ktoś kto ma jakieś doświadczenie w tej kwestii, odbył jakieś kursy, szkolenia w tym temacie, bo tu jednak jest trochę inne podejście wymagane moim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kamilo80 napisał:

Ja mam fobie dotyczącą skoku ze spadochronem i żadna terapia nie wyłączy obaw by skoczyć. Tyle samo bedzie mnie kosztować skok czy bede czy nie leczył to terapią. 

Przykład trochę z powietrza - czy brak skoków ze spadochronem przeszkadza Ci w życiu, żebyś to musiał leczyć terapią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Kamilo80 napisał:

Fobia społeczna w icd10 oznaczona F40

No i co z tego, że ma symbol F40. To że coś jest w klasyfikacji nie znaczy, że jest chorobą. Ciąża też jest w ICD10 oznaczona symbolem Z32 a chorobą nie jest. Argument bez sensu. 

Chyba nie do końca ogarniasz klasyfikacje i jej sens. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, acherontia styx napisał:

W teorii może, ale w praktyce bym się tak nie pchała do pierwszego lepszego.

Niestety diagnozę otrzymałem po około pięciu latach spotkań ze specjalistami:-( Ostatni psycholog wspierający osoby z zespołem Aspergera (był polecany), doktoratem i wykładowca nie odniósł się do zachowań, które wskazałem jako niepożądane w czasie współpracy z innymi. Chciałem być szczery. Po kilku spotkaniach (każde platne) wywnioskowałem że moje oczekiwania nie są mu na rękę. Zaproponował rozważenie kontynuacji spotkań jeżeli mi nie odpowiadają jego warunki. Byłem zaskoczony:-( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kamilo80 napisał:

A o zwrocie kasy nic nie wspomniał. Jesli wykladowca to teoretyk. 

Zadałem pytanie dotyczące moich oczekiwań mailowo. Otrzymałem odpowiedź wymijającą. Pani psycholog wysłucha mnie i zaproponuje mi metody na rozwiązanie moich trudności. Jeżeli mi odpowiadają to będzie współpracować.

Wciąż nie znam odpowiedzi na moje oczekiwania. W spotkaniach uczestniczą dwie strony ale to ja muszę się zgodzić na zasady a druga strona nie musi się do moich zasad/oczekiwań nawet ustosunkować:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2022 o 13:08, Betixa napisał:

 Czy psycholog może prowadzić psychoterapię? Niedawno byłam u psychiatry, zaczęłam brać leki, a teraz chciałam iść do psychoterapeuty, ale okazało się że w moim mieście są tylko tacy od uzależnień. Będę musiała się zadowolić psychologiem, u której byłam po raz pierwszy i jedyny w 2020. 

Psycholog moze udzielać wsparcia, czy pomagać w problemach, doradzać, co tez ma swoja wartość, ale do prowadzenia psychoterapii wymagane jest ukonczenie Szkoly Psychoterapii i zdobycie certyfikatu, wiec jesli zalezy Ci na stricte terapii to  takiej osoby trzeba poszukac..  w kazdym wiekszym miescie jest dużo ofert terapeutow, wiec moze warto przejechac te kilka(dziesiat) km niż zadowalac sie półśrodkami.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×