Skocz do zawartości
Nerwica.com

Skąd się bierze wewnętrzny krytyk?


nvm

Rekomendowane odpowiedzi

Wewnętrzny krytyk/wewnętrzny tyran/super-ego. Zwał jak zwał.

Najeżdża na mnie - krytykuje mnie za przeszłość, że zrobiłem coś nie tak, przez co nie wyglądała tak jak powinna. Były fajne plany, fajne możliwości, a ja to skopałem, popełniłem jakiś błąd i przeze mnie nie wyszło.

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić skąd się w ogóle bierze coś takiego i jaki jest tego cel? Po co on jest, jaka jest jego funkcja?

Czy on chce w ten sposób osiągnąć to, by takie sytuacje już się nie powtarzały? Jeśli tak, to czy jest to właściwy sposób osiągania takiego celu? Czy jest on skuteczny? Czy jest on warty świeczki?

Dlaczego jest taki mechanizm, skoro powoduje on dysonans? Czy nie jest on ego-dystoniczny? Jak dla mnie to jest...

O co tu chodzi?

I co z tym zrobić? Bo generalnie to mam silną tendencję by z nim dyskutować i starać się go przekonać, że nie ma racji. Ale to raczej beznadziejna walka, strasznie frustrująca, męcząca i stresująca.

Edytowane przez nvm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jednego podłoża wewnętrznego krytyka, może go kształtować otoczenie, może być efektem własnych obserwacji swojego funkcjonowania w świecie, może być efektem stawiania sobie poprzeczki zbyt wysoko, może być objawem wytwórczym (groźne, jeśli wystąpi w dzieciństwie, gdyż psychotyczny krytyk może przyjąć rolę trzeciego rodzica, niezależnego od właściwych rodziców)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×