Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      60
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem tak cholernie drażliwa, wściekam się o byle co. Na moje problemy lek też nie pomógł. Nie mam siły się już tak męczyć. Do tego przez te cholerne tiki nie śpię już 5 noc z rzędu, jestem zdechła jak mysz po ucieczce przed kotem.

 

A próbowałaś leków normotymicznych?? Np. carbamazepina, walproinian sodowy, a z nowszych gabapentyna, lamotrygina? Ja dwóch pierwszych nie mogę brać z uwagi na zapalenie wątroby i zostałem na gabapentynie- choć brałem oba normotymiki (z lamotryginą) na raz.

 

świstak

F33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałaś leków normotymicznych?? Np. carbamazepina, walproinian sodowy, a z nowszych gabapentyna, lamotrygina? Ja dwóch pierwszych nie mogę brać z uwagi na zapalenie wątroby i zostałem na gabapentynie- choć brałem oba normotymiki (z lamotryginą) na raz.

 

świstak

F33

 

Nie, nie próbowałam, jeszcze żaden lekarz mi tego nie zaproponował pomimo opisywanych przeze mnie objawów. Może teraz na następnej wizycie wspomnę o tym. Poza tym wkurza mnie ten stan ponieważ nie mogę skupić się na terapii, jak mam rozmawiać z psychologiem kiedy nawet nie chce mi się otwierać ust?

 

A Tobie pomogły te normorytmiki? Masz jakieś skutki uboczne po nich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie próbowałam, jeszcze żaden lekarz mi tego nie zaproponował pomimo opisywanych przeze mnie objawów. Może teraz na następnej wizycie wspomnę o tym. Poza tym wkurza mnie ten stan ponieważ nie mogę skupić się na terapii, jak mam rozmawiać z psychologiem kiedy nawet nie chce mi się otwierać ust?

 

A Tobie pomogły te normorytmiki? Masz jakieś skutki uboczne po nich?

 

Po gabapentynie skutków ubocznych nie ma ŻADNYCH. :D

Po lamotryginie mogą byc uczulenia, stąd zaczyna się leczenie powoli, od małych dawek (wolne nasycanie).

 

Te leki ratowały mnie w czasie chemioterpii przeciwwirusowej HCV- nic mi ta chemia nie dała, a wygenerowała aż 3 choroby z autoagresji- których nie miałem.

 

Ja mam jeszcze nawracajacą neuralgię trójdzielną i te dwa leki dodatkowo mi hamują generację nowych zespołów bólowych.

Niestety, p.depresyjnie one nie działają (tak działą tylko jeden normotymik- carbamazepina- Tegretol)- ale ja tego nie mogę brać z uwagi na zapalenie wątroby C i małopłytkowość. Z tego też względu i walproinian sodowy jest u mnie wykluczony.

Nerkowy profil wydalania ma też lewetyracetam, na razie go nie brałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja biorę zotral, ale myślałam czy by nie zmienic na inny odpowienik, czy jednak to wszystko to jest to samo?????

 

Mam pytanie, otoz biore lek juz 4 miesiace całkiem zadowolona nie jestem, od 3 dni z 75 mg przeszlam na 100 i od tej pory, od wczoraj mam straszne bóle głowy, dzisiaj obudzilam sie z takim bolem ze masakra, wzielam apap i poszlam spac i glowa nadal boli. Zasypiajac mialam dziwne prądy które przechodziły mi przez ręce i usta.......takie dziwne wrazenie czy to jest od tego że biorę 100 i czy przejdzie ?????????ogolnie zastanawiam sie czy przejsc na citronil 20 mg chyba....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

khaleesi, tak dziwnie napisane jest inne składniki : rdzen tabl. laktoza jednowodna celuloza mikrokrystliczna povidon k30 karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu sterybian, otoczka 50 mg hypromeloza 6 talk glikol popylenowy tytanu dwutlen.E171

 

Poświęciłam się dla Ciebie czytając ulotkę bez oklarów dałam radę ;p ;)

A czy to jest duża różnica w lekach ? bo tak myślę ze moża mi tak nie pomaga po 4 misiącach bo ten zotral jest jakiś nieudany????ja dostaję receptę na to od psych i płacę około 8 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

khaleesi, tak dziwnie napisane jest inne składniki : rdzen tabl. laktoza jednowodna celuloza mikrokrystliczna povidon k30 karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu sterybian, otoczka 50 mg hypromeloza 6 talk glikol popylenowy tytanu dwutlen.E171

 

Poświęciłam się dla Ciebie czytając ulotkę bez oklarów dałam radę ;p ;)

A czy to jest duża różnica w lekach ? bo tak myślę ze moża mi tak nie pomaga po 4 misiącach bo ten zotral jest jakiś nieudany????ja dostaję receptę na to od psych i płacę około 8 zł

Dzięki wielkie. Po prostu dla mnie bardzo ważne te substancje pomocnicze. Brałam zotral a ulotki nie mam ale dobrze działał na mnie.

Wiesz co substancje pomocnicze mają tutaj wpływ zauważyłam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

khaleesi, a jaki najlepszy lek polecisz który jest na sertalinie ???

 

-- 12 lis 2013, 18:04 --

 

Jeśli ja biorę ten lek już 4 miesiące i nie działa całkiem dobrze ???? Wychodze z domu normalnie, jest w sumie duża poprawa, nie boję się jeździć autobusem itp. Nie tyje. ALE mam myśli nadal chyba natrętne, ze coś ze mną nie tak, gdy coś robię to łapię się na tym że myślę wciąż że zrobię coś głupiego lub powiem coś nie na miejcu, a nigdy mi sie to nie zdarzyło, ale są te myśli a za tym idą takie że uważam że jeśli leki niedziałają to znaczy że mam coś z głową. I zaczyna się koło chorób psychicznych typu schizofrenia lub chad a lekarze zawsze mi mowili ze nie choruję na żadną z tych chorób, że to nerwy, i mysli ale jeśli biorę leki to chyba powinno się poprawić. Ja juz nie wiem co mam robić, tracę nadzieje :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

khaleesi, a jaki najlepszy lek polecisz który jest na sertalinie ???

 

Jeśli ja biorę ten lek już 4 miesiące i nie działa całkiem dobrze ???? ale są te myśli

 

Z tego co mi wiadomo to odnośnie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych dawki LPD (niezależnie czy TLPD czy SSRI) są większe niż w przypadkach depresyjnych o umiarkowanym charakterze. Sertralinę można brać do 200 mg, więc może to kwestia za małej dawki??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swistak2112, Brałam najpierw 50 było ok - znów źle po czasie wiec przeszlam na 75 i było jakoś ale znow po czasie zrobiło się mega strasznie że pare dni temu musialam sie ratowac sedamem 3 mg bo myślalam że przy ludziach oszaleje. napisalam do lekarza i kazal zwiekszyc dawkę do 100 dzis 3 dzien i umieram z bolu glowy i zastanawiam sie czy w ogole ten lek mi calkiem pomoze???????kiedys bralam cital a mialam podobne objawy i szybko mi przeszło po nim juz po 2 miesiacach nie meczyly mnie takie mysli.

moze wiec warto wrocic do tego leku????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swistak2112, Brałam najpierw 50 było ok - znów źle po czasie wiec przeszlam na 75 i było jakoś ale znow po czasie zrobiło się mega strasznie że pare dni temu musialam sie ratowac sedamem 3 mg bo myślalam że przy ludziach oszaleje. napisalam do lekarza i kazal zwiekszyc dawkę do 100 dzis 3 dzien i umieram z bolu glowy i zastanawiam sie czy w ogole ten lek mi calkiem pomoze???????kiedys bralam cital a mialam podobne objawy i szybko mi przeszło po nim juz po 2 miesiacach nie meczyly mnie takie mysli.

moze wiec warto wrocic do tego leku????

 

W tego typu chorobach niestety nie ma jawnego badania typu morfologia, rezonas- leczenie opiera sie na profilach, które statystycznie powinny pomóc. A czy pomogą czy nie- to kwestia jak organizm zareaguje na konkretny lek. Ja dostałem kiedyś jako normotymik topiramat- nie mogłem go brać z uwagi na totalne bóle głowy. Tymczasem w zaleceniach jednym z zastosowań są właśnie bóle głowy i migreny. Więc ten lek mi nie podpasował. Znowuż po gabapentynie czuję się extra, żadnych działań ubocznych.

Dawka sertraliny to 50-200 mg, więc bez problemu można zwiększyć- chyba, że pojawią się objawy uboczne niemożliwe do zaakceptowania.

Uwaga, sertralina nie pomoże w myślach o charakterze wytwórczym- wtedy potrzebne są neuroleptyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Neuroleptyki - przeciez to leki dla schizofreników chyba prawda????:/:(

 

-- 13 lis 2013, 14:46 --

 

Ja chyba aż takich leków nie potrzebuję, bo psychoz nie mam, ale mysli jakieś dziwne podchodzące pod lęk przed czym ? Przed dniem, przed tym że cos mi się stanie itp. Dwa dni temu wzielam 1,5mg sedamu do tej pory było ok ale dzisiaj znów jakoś dziwnie. Dusze w sobie płacz. Musze się polozyc bo wtedy zasne i nie bede myslec a czulam sie juz tak dobrze wczoraj siedzialam ze znajomymi zaprosilam ich nawet do siebie itp czulam sie wolna od stresu a dzisiaj znów......zastanawia mnie to czy to faktycznie tarczyca albo zaburzenia hormonu dehaes wyniki dopiero za tydzien nie chce brac dzis znow sedamu bo nie chce sie uzaleznic czuje ze bedzie przykry dzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

khaleesi, Wiesz, tez tak myśle, ale jeśli lekarz jeszcze bedzie chciał ciagnać mnie na tej setce zotralu to głupio mi chyba będzie zapytać żeby mi dal coś innego ale z tym samym składnikiem.słyszałam ze setaloft też dobry jest. Ale ogolnie to chyba chcialabym citronil w dawce 20 mg brał ktos kiedys ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rinakata, z tego co widzę nikt nie brał ;)

 

Mam natomiast pytanie dotyczące tematu, który był już wcześniej poruszany, ale chciałbym spytać o Wasze indywidualne doświadczenia jeśli chodzi o osłabianie działania sertraliny. Może ktoś coś jadł lub robił, co jego zdaniem osłabiło działanie leku? Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

khaleesi, Każdy generyk zanim zostanie dopuszczony do obrotu musi przejść porównawcze badanie biorównoważności względem preparatu oryginalnego(albo rzadziej innego odtwórczego). Równoważność biologiczna nie zawsze w 100% oznacza równoważność terapeutyczna, ale można przyjąć, że w lwiej części przypadków tak jest. Poza tym generyk musi zawierać taką samą substancję czynną, w takiej samej dawce, może zawierać ewentualnie inne substancje pomocnicze- ale pod warunkiem, że nie wpływają one w żaden sposób na działanie leku. A substancje pomocnicze to nic innego jak wszelkiej maści wypełniacze, zagęszczacze, utwardzacze, konserwanty, rozpuszczalniki, bufory, substancje powlekające, promotory, substancje polepszające właściwości organoleptyczne(smak, zapach leku)-czyli jakieś słodziki. Innymi słowy to wszystko co stanowi postać leku. Jeżeli chodzi o wchłanialność do różnice mogą być rzędu max. 3-5%- a taka sama różnica czasami jest pomiędzy różnymi partiami leku oryginalnego. Reasumując- w przeważającej większości przypadków nie ma sensu przepłacać.

 

rinakata, Tak, neuroleptyki to te straszne "leki dla schzofreników". A tak naprawdę leki przeciwpsychotyczne/neuroleptyki mają znacznie szersze spektrum działania i są stosowane powszechnie w wielu innych przypadłościach. Np. amisulpryd w niskich dawkach blokuje autoreceptory D2 i we Włoszech jako preparat Deniban jest używany do leczenia dystymii. Sulpiryd czyli starszego brata amisulprydu(pozbawionego wpływu na rec. D3) stosuje się w nerwicach, depresjach, zaburzeniach gastrycznych. Podobnie flupentiksol(Fluanxol)- w zaburzeniach depresyjnych w niskich dawkach. Wiele neuroleptyków o działaniu sedatywnym stosuje się off-labelowo w leczeniu bezsenności(np. kwetiapina-Ketrel, olanzapina-Zolafren, promazyna, pernazyna itp.). W chorobie afektywnej dwubiegunowej wykorzystuje się neuroleptyki przy stabilizacji i profilaktyce epizodów manii.

 

spiderman, sertralina wpływa na różne enzymy wątrobowe, ale głównie jest metabolizowana chyba przez CYP2B6. Inne leki/związki chemiczne/pokarmy będące induktorami tych enzymów mogą osłabiać działanie sertraliny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger, A czy np.lek ''pantoprazol'' na żołądek jakoś wpływa na działanie sertaliny??? Mam refluks, męczy mnie od paru dni. Kiedyś miałam robioną gastroskopię i lekarz kazał brać długo ten lek. Przestałam i żołądek nie daje żyć, zgaga... I zastanawiam się czy ten ucisk w gardle jest przez refluks, nerwicę czy tarczycę jeśli w ogole mam - będę wiedzieć z wyników w przyszłym tygodniu.

 

5 dzien na 100 mg. Nie podoba mi się coraz bardziej ten lek mimo że biore go razem 4 miesiące. Chyba przejdę na citronil.

A jak tamten nie pomoże tym razem, to wrócę do tego z jakimś wspomagaczem.

eh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger, A czy np.lek ''pantoprazol'' na żołądek jakoś wpływa na działanie sertaliny??? Mam refluks, męczy mnie od paru dni. Kiedyś miałam robioną gastroskopię i lekarz kazał brać długo ten lek. Przestałam i żołądek nie daje żyć, zgaga... I zastanawiam się czy ten ucisk w gardle jest przez refluks, nerwicę czy tarczycę jeśli w ogole mam - będę wiedzieć z wyników w przyszłym tygodniu.

 

5 dzien na 100 mg. Nie podoba mi się coraz bardziej ten lek mimo że biore go razem 4 miesiące. Chyba przejdę na citronil.

A jak tamten nie pomoże tym razem, to wrócę do tego z jakimś wspomagaczem.

eh

Pantoprazol należy brać na czczo przed jedzeniem. Pokarm źle wpływa na jego skuteczność. Ja brałem wiele lat leki zawierajace pantoprazol i nie kolidowało to z wchłanianiem sertraliny i innych leków.

Reflux moze powodować zapalenie przełyku, gardła (ja tak miałem), ściskanie w gardle to miałem wtedy, gdy padała mi tarczyca w chorobie Hashimoto (po interferonie). Gdy sobie wyrównałem pzoiomy hormonów i TSH mam w normie (sam, mam 2 skierowania do endokrynologa...- powieszę je w WC) to ściskanie w gardle u mnie ustąpiło. A 100 mg sertraliny to połowa dawki maksymalnej, więc spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swistak2112, ja właśnie idę badać tarczycę. Ft3 miałam lekko zawyżone jakiś czas temu jak leżałam w szpitalu na kolano od razu mi to zrobili. Byłam u endokrynologa i mam zrobić badania i wrócić. Ucisk z gardle trzyma mnie już tydzień i to jest dobijające mam wrazenie jakby miala się udusić. Czy branie pantoprazolu pomoże też ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się przestałam wściekać na goowniane samopoczucie. Już czuję się tak tak długo, że nawet nie zauważam, że jest mi tak źle. Nie działa to badziewie, na nic nie mam ochoty, nic mi się nie chce, nic mnie nie cieszy, w sumie jest jak zawsze tylko, że rano łykam tabletkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×