Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      60
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Za 2 miesiące kolejna wizyta. Teoretycznie mam brać 150, ale jeśli po msc na 100 nawet minimalnej poprawy, wręcz lekkie pogorszenie nastroju to czy jest sens dalej podnosić... Trochę się boję że paroksetyna wyczerpała możliwości na inne leki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, daammk1 napisał(a):

Za 2 miesiące kolejna wizyta. Teoretycznie mam brać 150, ale jeśli po msc na 100 nawet minimalnej poprawy, wręcz lekkie pogorszenie nastroju to czy jest sens dalej podnosić... Trochę się boję że paroksetyna wyczerpała możliwości na inne leki. 

My Ci nie odpowiemy. Forum nie jest od sugerowania metod leczenia i ustalania dawek, tylko lekarz. Jak masz jakieś wątpliwości, przyspiesz wizytę i porozmawiaj z lekarzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, daammk1 napisał(a):

Za 2 miesiące kolejna wizyta. Teoretycznie mam brać 150, ale jeśli po msc na 100 nawet minimalnej poprawy, wręcz lekkie pogorszenie nastroju to czy jest sens dalej podnosić... Trochę się boję że paroksetyna wyczerpała możliwości na inne leki. 

Czy od razu z paro przeszedłeś na sertralinę? u mnie po "poop out" zawsze lekarz zaleca detox najpierw dla uwrażliwienia na nowo receptorów, bo też zmiany leków na inne nagle nic nie dawały już

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, daammk1 napisał(a):

Dzięki. Tak , od razu z paro na sertra. Mam chociaż nadzieję że powrót do parox przyniesie efekt. A na długo zaleca się robić przerwę między jednym a drugim? 

To Lekarz Ci powie, mój zaleca " tyle ile wytrzymam" zazwyczaj udaje mi się 30dni zrobić detox, i faktycznie jak wchodze na inny lek to jakbym od nowa pierwszy raz brał, receptory sa na nowo uwrażliwione. Też miałem jak Ty, przechodziłem z leku na lek i nie działało, zwiększałem dawki, nie wiązałem to z tym, że receptory miałem juz tymi lekami zajechane 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do was ile czasu potrzeba żeby organizm się nasycił większą dawką ? Biorę 150 mg zoloftu około 25 dni i lęków nie ma, ale jakoś dziwnie się czuję nogi chodzą, jakaś równowaga zachwiana jak by zawroty, takie jak by ciśnienie w głowie, nie przyjemnie jakoś, czy tak może być, że dopiero kiedy się nasyci organizm nową dawka to buja ? Piszcie proszę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy 25 dni na dawce 150 mg i od jakiś 3,4 dni dziwnie jest, lęków nie ma, ale jakieś takie pobudzenie ruchowe, zawroty, ciśnienie w głowie jak by nie wiem jak to opisać, do tego samopoczucie słabe i myśli, czy to jest możliwe żebym ja odczuwała dopiero teraz zwiększenie dawki? Lekarza mam dopiero za 2 tyg, może ktoś z was tak miał bo gdyby to lek nie działał to chyba był by lęk przy tym ? Pomóżcie słowem 

13 godzin temu, acherontia styx napisał(a):

Lek stan stacjonarny w organizmie osiąga po około tygodniu, jak była brana już wcześniej to jeszcze szybciej.

Dziękuję za odpowiedź, czyli to wtedy nie skutki uboczne tylko nerwica ? Tak by na to wskazywało, dobrze myślę ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, acherontia styx napisał(a):

Przy tak długim braniu owszem, raczej nerwica.

No tak czyli jednak pora na zmianę, mam w domu wenle bo przepisał mi ostatnio, ale upierał się żebym weszła na wyższe dawki zoloftu za nim zmienię, nigdy nie brałam więcej niż 100 mg w życiu moim, myślałam, że zadziała i dupa już rok się bujam z tym i raz ok za raz źle i tak ciągle, dziwi mnie tylko, że lęków nie mam bo to mój główny problem jest 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj biorę 100 mg sertraliny zamiast escitalopramu a wenlafaksynę zmniejszyłem do wcześniejszej dawki 262,5 mg. Byłem trochę zamulony i senny w dzień, myślę że mógł to być nadmiar serotoniny w mózgu która przykrywała noradrenalinę. Odstawiłem też moklobemid.

W każdym razie, sertralina jest w teorii drugim najbardziej stymulującym SSRI po fluoksetynie dlatego mam nadzieję że trochę mnie ożywi. Chociaż z drugiej strony próbowałem jej już wcześniej i takiego efektu nie było.

Być może kiedyś spróbuję dawek większych niż 200 mg ale znając życie prędzej sertralinę wywalę znowu w poszukiwaniu tej cholernej stymulacji.

Edytowane przez zburzony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zburzony napisał(a):

Od wczoraj biorę 100 mg sertraliny zamiast escitalopramu a wenlafaksynę zmniejszyłem do wcześniejszej dawki 262,5 mg. Byłem trochę zamulony i senny w dzień, myślę że mógł to być nadmiar serotoniny w mózgu która przykrywała noradrenalinę. Odstawiłem też moklobemid.

W każdym razie, sertralina jest w teorii drugim najbardziej stymulującym SSRI po fluoksetynie dlatego mam nadzieję że trochę mnie ożywi. Chociaż z drugiej strony próbowałem jej już wcześniej i takiego efektu nie było.

Być może kiedyś spróbuję dawek większych niż 200 mg ale znając życie prędzej sertralinę wywalę znowu w poszukiwaniu tej cholernej stymulacji.

U mnie wyższe dawki sertraliny bardzo zamulały coś jak paroksetyna, więc wysokie dawki nie są regułą że lepiej stymulują. Co do esci od zamula pierwsze tygodnie, u mnie najdłużej rozkręcający się lek ze wszystkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sertraliny w dawkach powyżej 200 mg działa też na dopaminę, pytanie tylko czy jest to wyczuwalne przy dużej ilości serotoniny, kiedyś ale bardzo krótko brałem 300 mg ale stymulacji nie było, nic w sumie nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałam z lekarzem i mam zmniejszyć dawkę do 100 mg 😟 dopiero co kazał wejść na 150 mg teraz znów na 100, nie wiem co się dzieje, 25 dni na 150 i uboki? Pytałam czy zmieniamy lek skoro tak długo już jest taka sinusoida i nie! Kazał zejść do 100 mg i nie zmieniać! Nie rozumiem dlaczego tak się uparł żebym była na zolofcie, przepisał mi wenle, ale mówił żebym zeszła z dawki, nie wiem każdy mówi mało 25 mg, bo o tyle zwiększyłam dawkę, ale ja mam zawsze jebnięcie ostre, także chyba jednak jest to możliwe żeby nawet 25 sponiewierało, a te uboki to ja mam chyba dopiero jak organizm się nasyci lękiem, bo zawsze mam po zwiększeniu dawki 2 tyg fajnie i zero ubojów potem jazdy po ponad 2 tygodniach nie rozumiem tego totalnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że ja jak wezmę xanax 0,5 i przełamie go na pół jeszcze to to na mnie działa dobrze, czyli jednak coś w tym jest, że 25 mg to niby mało jak się zwiększa dawkę o tyle np zoloftu jak ja, a dla innych może być sporo, bo skoro 0,25 xanaxu mnie zupełnie wycisza to chyba też mikro dawka jest, czyli jak ktoś mówi, że to nie możliwe żeby 25 mg zadziałało albo tak sponiewierało to ja jestem przykładem, że jest to możliwe, hydroksyzyną 5 mg też na mnie działa, a mnóstwo ludzi pisało tu, że łyka jak cukierki, ja wiem jedno zwiększyłam dawkę ze 125 mg do 150 mg i po 20 dniach zaczęły się jazdy, dziwne w głowie jak by ciśnienie, pobudzenie ruchowe, w środku takie roztrzęsienie, mdłości, złe myśli, ale bez stanów lękowych, no to co lek działa 2 tyg i potem przestaje ? Za każdym razem jak zwiększam dawkę tak mam jazda po ponad 2 tygodniach się zaczyna, pisze to bo może komuś się to przyda, a mój lekarz też twierdzi, że dziwne jest to, że ja taka wrażliwa jestem na leki, ale widocznie tak mam bo przecież ja nie pierwszy raz wchodzę na ssri i kiedyś też lekarz twierdził, że 25 mg to nawet nie dawka terapeutyczna i nie zadziała, a na mnie zadziałała i leciałam na takiej z 3 lata i pomagała idealnie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy nie zasugerować psychiatrze zmiany leku z fluoksetyny na sertraline,  tylko czy nie powinienem zrobić przerwy skoro ostatnie 5 miesięcy ją brałem w dawkach 40, 30,20. Jest bardzo długi okres poltrwania,  a ja potrzebuje desentyzacji receptorow, bo zbyt wysoka dawka fluo nie tylko nie dała remisji tylko nasilila skutki uboczne, które pomimo zmniejszenia dawek nie ustąpily.  Co myślicie? Może być tak, że sertra nie zaskoczy skoro za bardzo zalalem receptory lekiem,  czy sertra działa na inne receptory 5HT? Anno Domino twierdzi, że powinno się zrobić co najmniej miesiąc przerwy żeby to samo lub inne SSRI  zadziałało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mio85 jeśli faktycznie potrzebujesz desentyzacji receptorów to taka przerwa jest wskazana. Mimo to ja przerw nie robiłem między lekami, żaden lekarz mi tego nie zalecił ale nie sądzę by był to warunek zadziałania innego SSRI, choć pewnie jest wskazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mio85 napisał(a):

twierdzi, że powinno się zrobić co najmniej miesiąc przerwy żeby to samo lub inne SSRI  zadziałało. 

Nigdy nie robiłam żadnych przerw w lekach, normalnie przechodziłam z jednego na drugi i działało wszystko, a leki biorę już ponad 10 lat, także te przerwy to wydumane ciut moim zdaniem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, acherontia styx napisał(a):

Nigdy nie robiłam żadnych przerw w lekach, normalnie przechodziłam z jednego na drugi i działało wszystko, a leki biorę już ponad 10 lat, także te przerwy to wydumane ciut moim zdaniem. 

Mój lekarz to zaleca, jak widzi, ze zmiany leków nic nie dają, i u mnie się sprawdza, po miesiącu bez leków ( wspomagam się benzo , jest mega ciężko), potem wchodzę na nowy lek i długo się ładuje i zaczyna działać, ale to pewnie co lekarz to inne praktyki, słyszałem o czymś takim jak "poop out" ale wiele jest teorii na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie robię przerwę z tego powodu, nie wiem czy wytrzymam miesiąc. Myślę że coś w tym może być. Nawet jeśli nie, to warto sobie od czasu do czasu przypomnieć jak to jest "na trzeźwo". Ten tydzień bez leków był nawet niezły, pomijając fobię i kryzysy istnienia 🙂 Skok motywacji, odczuwania radości, wrażliwości na muzykę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, daammk1 napisał(a):

Ja właśnie robię przerwę z tego powodu, nie wiem czy wytrzymam miesiąc. Myślę że coś w tym może być. Nawet jeśli nie, to warto sobie od czasu do czasu przypomnieć jak to jest "na trzeźwo". Ten tydzień bez leków był nawet niezły, pomijając fobię i kryzysy istnienia 🙂 Skok motywacji, odczuwania radości, wrażliwości na muzykę. 

No tylko, że tydzień przerwy w przypadku niektórych SSRI totalnie nic nie daje, bo np. fluoksetyna po dłuższym okresie brania nie będzie po 7 dniach wyeliminowana z organizmu 🙃 są jednostki chorobowe, w których ten lek się dawkuje właśnie 1x w tygodniu tylko i wystarcza. Trzeba jeszcze myśleć czy taka przerwa ma sens jakikolwiek, bo nie zawsze ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, daammk1 napisał(a):

Ja właśnie robię przerwę z tego powodu, nie wiem czy wytrzymam miesiąc. Myślę że coś w tym może być. Nawet jeśli nie, to warto sobie od czasu do czasu przypomnieć jak to jest "na trzeźwo". Ten tydzień bez leków był nawet niezły, pomijając fobię i kryzysy istnienia 🙂 Skok motywacji, odczuwania radości, wrażliwości na muzykę. 

O tak, to najlepiej wspominam na 1wszym tygodniu przerwy od leków. Nastepuje odblokowanie dopaminy po SSRI, i jest nagły skok motywacji, słuchając ulubionej mózki miałem ciarki na ciele, a na filmie romantycznym uroniłem łzę.. nie do pomyslenia na lekach - tu działałem jako robot bez uczuć takich ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×