Skocz do zawartości
Nerwica.com

Pograniczne Zaburzenia Osobowości wg DSM


SrebrnaSowa

Rekomendowane odpowiedzi

Kończę właśnie książkę "Uratuj mnie " Rachel Reiland - Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie .

Dlaczego sięgnęłam po książkę ? Bo wciąż Zaburzenie osobowości nade mną wisi, musiałam się więc dokładnie przyjrzeć spowiedzi , osoby której stwierdzono Pograniczne zaburzenie osobowości.

 

Pragnę przytoczyć cytat z tej książki :

 

" To chyba nie moja choroba prawda? Tu jest jakiś błąd.

Żeby to sprawdzić zaczęłam dokładnie przeglądać kryteria związane z pogranicznym zaburzeniem osobowości ,wymienione w Diagnostycznym i statystycznym almanachu chorób psychicznych ( ang. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders *DSM ) , Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychiatrycznego ,grubej książce ,z której psychiatrzy korzystali by ustalić rodzaj choroby .

 

Kryteria diagnostyczne ZO :

niestabilność emocjonalna

intensywność i niestabilność relacji z innymi ludźmi i w ocenie własnej osoby która - poczynając od wczesnej dorosłości - może się przejawiać na najrozmaitsze sposoby ,a przynajmniej na pięć z podanych poniżej :

 

1. Niestabilne i intensywne relacje z innymi ,które przechodzą od jednego ekstremum nadmiernej idealizacji do ekstremum całkowitego zaniżenia wartości .

 

2. Impulsywność w dwóch dziedzinach ,które mogą być potencjalnie groźne takich jak np. wydawanie pieniędzy ,seks, narkotyki , kradzieże ze sklepów ,nieostrożna jazda, objadanie się . Nie dotyczy samobójstw i samookaleczeń wymienionych w punkcie 5.

 

3. Niestabilność emocjonalna wyraźne przejście od nastroju neutralnego do depresji,rozdrażnienia lub lęku, trwającego zwykle parę godzin, w najrzadszych przypadkach parę dni.

 

4.Niewspółmierny, intensywny gniew lub brak panowania nad nim, częste ataki furii ,stała złość , nawracające fizyczne napaści na innych "

 

5.Powtarzające się groźby czy próby samobójcze a także dążenie do samozniszczenia.

 

6.Wyraźne i uporczywe zaburzenie tożsamości,objawiające się brakiem pewności wobec co najmniej dwóch kryteriów : obrazu samego siebie ,orientacji seksualnej, długoterminowych celów lub wyboru zawodu, rodzaju przyjaciół, pragnień , preferowanych wartości.

 

7. Przewlekłe stany pustki i znudzenia.

 

8.Gwałtowne próby uniknięcia prawdziwego lub wyobrażonego opuszczenia . "

 

 

Przytoczyłam to wszystko , bo wydaje mi się to dość bezpośrednie,otwierające oczy i prawdziwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SrebrnaSowa, Masz rację, ciekawa pozycja, czytałam ją 3-4 razy jednym tchem parę lat temu.

Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że autorka pokazała w niej drogę, która doprowadziła ją do w miarę normalnego (bo to pojęcie względne) funkcjonowania. U każdego ta droga wygląda inaczej, ale zachowania ze spectrum BPD dokładnie wyglądają tak, jak przytoczyłaś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×