Skocz do zawartości
Nerwica.com

Zespół PSSD-dysfunkcje seksualne spowodowane zażywaniem SSRI


media

Rekomendowane odpowiedzi

Dominik_wot, pol roku leczylem sie fluoksetyna (zaczalem w grudniu 2013, koniec kuracji to jakos maj), zaczal dzialac po 3ch miesiacach i trwaja az do teraz, tylko jak mowilem - moje objawy pokrywaja sie z PSSD, zatem nie jestem najlepszym wyznacznikiem w tej kwestii. Biore dopiero 2gi dzien tianeptyne, takze jeszcze za wczesnie, aby cokolwiek stwierdzic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh to ja już nic nie wiem :(

ja kiedyś brałem fluksentyne przez 1 miesiąc 2x ale mi nic nie było :D na szczęście

a teraz po steralinie miałem chcice że hej :evil:8)

i się czułem zajebiscie aż za bardzo dlatego wziąłem esci żeby zmniejszyć pobudzenie a zwiększyć rozluźnienie -

 

i tak się stało ale też chcica przeszła od takie spokojne rozluźnienie z poprawą humoru ale po steraline miałem taką pewność siebie wręcz arogancję dlatego zmieniłem lek

 

tylko tak się teraz zastanawiam czy ja sobie to wkrecilem że będę miał PSSD czy może rzeczywiście coś jest na rzeczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku brania libido zwiększone .Teraz w normie.Biorę Citronil.

ok dzięki czyli to nie ma znaczenia co się bierze czyli Citronil (Citalopramum)

a są jakieś badania na ten temat albo dane dotyczące % liczby poszczególnych ssri dotyczące dolegliwości związanych z libido ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi się wydawało ze to chodzi o prolaktynę i dopaminę:

przy ssri następuje wzrost serotoniny kosztem dopaminy

co podwyższa tez poziom prolaktyny stad osłabienie

libido

WIKIPEDIA: Sertralina, jako jedyny SSRI, nie

powoduje normalnie wzrostu poziomu

prolaktyny we krwi[potrzebne źródło]

(najprawdopodobniej ze względu na swe

dodatkowe działanie dopaminergiczne), co ma

swoje znaczenie kliniczne (znikome ryzyko

zaburzeń hormonalnych, zdarzających się

niekiedy podczas leczenia lekami SSRI,

spowodowanych wzrostem poziomu serotoniny

wobec poziomu dopaminy – dopamina hamuje

wydzielanie prolaktyny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Właśnie zaczynam "przygodę" z wenlafaksyną. Dostałem ją na umiarkowany epizod depresyjny z lękiem (anhedonia, apatia, niskie libido). Lekarz wybrał ją rzekomo właśnie ze względu na zgłaszane przeze mnie zastrzeżenia co do efektów ubocznych SSRI w sferze seksualnej. Kiedyś brałem sertralinę w dawce 200mg i ona położyła mi seks totalnie. W zasadzie nawet nie wiem, czy wrócił do dawnej formy, mimo upływu dwóch lat.

 

Pierwszy dzień był koszmarny, czułem się źle, zakręcony, ziewałem jak szalony. Dziś trzeci - jest lepiej. Niestety nie ustępuje ten dziwny lęk. Ciekawe ile czasu muszę czekać. Jednak na takie rzeczy alprazolam jest the best :smile:

 

Załatwiam sobie na wszelki wypadek mirtazapinę. Myślicie, że to dobry wybór? Nie chcę jednak jej stosować póki nie będę musiał, bo nie chcę chodzić senny.

Jakie macie doświadczenie z wenlą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SHM, jezeli przy sercie dostales PSSD, to przy wenli jest jeszcze wieksze prawdopodobienstwo. Sertralina najmniej bije po libido ze wszystkich SSRI ze wzgledu na dzialanie dopaminergiczne. W dodatku patrzac na Twoje objawy, moim zdaniem wenla to nie jest najlepszy pomysl. Jezeli juz, to dolaczylbym mirtazapine czym predzej, ograniczy skutki uboczne i moze faktycznie ruszyc Twoje objawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:( załamka z tymi lekarzami. Czasem mam wrażenie, że są zupełnie głusi na to co się mówi.

Sertę brałem długo, PSSD wystąpiło po jakichś 6 miesiącach i odstawieniu mianseryny, którą brałem z sertraliną.

Dawkę wenli na tą chwilę mam 75mg ER. Ile brać tej mirty? 15 mg starczy? Nie otumani mnie w dzień?

 

A może przestać brać wenlę??? To dopiero 3 dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SHM, na Twoim miejscu szukalbym leku, ktory moze podzialac na wszystkie te objawy (i ewentualnie na libido neutralnie), np. tianeptyna, bupropion + jakis SSRI (tutaj duzym minusem jest cena), mirta/miansa.

 

Z tego co opisujesz - moze warto wrocic do mixu sertraliny + miansy/mirty (stosunkowo podobnie dzialaja), a przy schodzeniu najpierw zejsc z sertraliny?

 

Jezeli jednak zdecydujesz sie na taki miks - teoretycznie czym wieksza dawka mirty, tym mocniejsze dzialanie adrenergiczne, a tym samym mniejsza zamulka. Ta zamulka przechodzi po pewnym czasie, takze musialbys przetrzymac.

 

Nie powiem Ci co masz robic, najsenowniej byloby poradzic sie lekarza, ale... Sprobuj moze juz tej wenlafaksyny, skoro ja masz, ale doloz mirte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę Ty bierzesz tianeptynę. Jak ona na Ciebie działa?

Ja potrzebuję czegoś, co stłumi lęki, wyciszy stres, pozwoli się skupić ale też skłoni do większej aktywności, pobudzi, pozwoli poczuć emocje. Czy tianeptyna tak na Ciebie działa?

 

Dziś już prawie zrezygnowałem z więcia wenli. Spałem kiepsko, obudziłem się rozedrgany, czuję się jak galareta. Nie mogę skupić uwagi, ale nastrój mam ok. Nie rozumiem tego... :-/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SHM, lękow juz nie mam, takze sie nie wypowiem. Jest jednak wskazana przy lękach. Wplywa pozytywnie na os HPA (majacy bardzo duzy udzial przy stresie), dodatkowo jest adaptogenem. Co do pozostalych rzeczy - ciezko mi powiedziec. Dziala u mnie na poziomie placebo, czasem jestem w stanie wyczuc np. chec do poczytania naukowej literatury, a czasem zadnej roznicy. Mam zamiar dolozyc teraz magnez, aby ograniczyc mozliwa tolerancje (lek ten uwalnia niewielkie ilosci dopaminy - stad ten efekt, a ten sposob oddzialywania najszybciej wywoluje tolerancje). Tianeptyna ma stosunkowo delikatne dzialanie, ale za to plusem jest brak ubokow/mala ilosc. Pelne dzialanie ma sie ujawnic dopiero po jakims czasie (ma o wiele szerszy profil, jest jeszcze ampakina oraz agonizuje dwa receptory opioidowe), sam biore niecale 10 dni, takze jak najbardziej daje szanse temu lekowi.

Teoretycznie tianeptyna nada sie do tego, co opisujesz. W praktyce - musialbys sprawdzic to sam.

 

#

No i zawsze mozna zwiekszyc dawke, a wtedy dzialanie powinno byc bardziej wyczuwalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ricah - dzięki za pomoc, jestem w totalnej rozterce. To co piszesz brzmi dobrze, i co najważniejsze nie wpływa na seks (co dla mnie jest już jakąś obsesją, mając na uwadze moje poprzednie doświadczenia z SSRI), który i bez leków jest średni. Myślę, że właśnie przez stres/ lęk głownie mam z nim problemy.

Ehhh, nie ogarniam tego :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SHM, troche zbaczamy z tematu, wiec zeby nie bylo offtopu, napomkne, ze SSRI moga negatywnie wplywac na libido, ale o wytrysk ciezej, zatem tez moga byc pozytywy z tej strony. Co do stresu - mirta/miansa ma chyba najsilniejsze dzialanie w tym wzgledzie, ale tianeptyna jak juz pisalem, tez jest ok. Myslales nad psychoterapia? To tez niezly sposob na poradzenie sobie ze stresem czy znalezieniem sposobu, by depresja nie wrocila.

 

Skoro nie bierzesz wenlafaksyny, to czym predzej poszukalbym lekarza, ktory wypisze Ci tianeptyne. Jest na tyle lagodny, ze w zasadzie niczym nie ryzykujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Terapia pewnie byłaby dobra, ale prywatnie nie pójdę z braku środków, a póki co nowy lekarz mi jej nie zalecił. Zobaczymy co będzie dalej.

Dziś jeszcze wziąłem wenlę, chyba zrobię tak jak mówiłeś i wybiorę ją do końca wspomagając się mirtazapiną. Zobaczymy efekty.

Może z seksem nie będzie dramatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jeżeli w trakcie leczenia ssri nie występuje osłabienie libido albo jest ono minimalne to tym mniejsza szansa na pssd ? i odwrotnie jak libido sięga dna to tym większe są szansę na pssd ? czy to nie działa w ten sposób i każdego może popaść "po" odstawieniu ssri i przerwaniu leczenia szczególnie nagłym odstawieniu ssri?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jeżeli w trakcie leczenia ssri nie występuje osłabienie libido albo jest ono minimalne to tym mniejsza szansa na pssd ? i odwrotnie jak libido sięga dna to tym większe są szansę na pssd ? czy to nie działa w ten sposób i każdego może popaść "po" odstawieniu ssri i przerwaniu leczenia szczególnie nagłym odstawieniu ssri?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ej a na czym dokładnie polega pssd na "zapchaniu mózgu" serotonina poprzez wzrost receptorów serotoninowych i przesto impotencję bo któreś tam 5HT jest więcej a przesto mniej dopaminy czy o co chodzi...

 

i dlaczego to występuje dopiero po odstąpieniu od leku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadmiar Serotoniny podnosi prolaktynę co z kolei hamuje bodźce i zmniejsza wrażliwość na stymulację. Częste stosowanie SSRi ma to do siebie, że organizm, mając tak dużą ilość serotoniny zmniejsza także wrażliwość receptorów serotoniny, a to z kolei wpływa ogólnie, że orgazm staję się płytki i słaby.

 

U niektórych PSSD występowało nawet po kilku dniach stosowania SSRI, ale zazwyczaj wszystko powracało do normy po 2-3 tygodniach od odstawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serotonina nie zwiększa poziomu prolaktyny tylko pobudzane przez nią niektóre receptory serotoninowe szczególnie 5HHT2c i 5HT2a ,np pobudzenie receptorów serotoninowych 5HT1a zwiększa wydzielanie dopaminy w określonych obszarach mózgu.Serotonina jest tylko posłańcem ,prawdziwe działanie leków zależne jest od pobudzanych receptorów.SSRI mogą zwiększać poziom prolaktyny tylko dlatego ze pobudzają receptory 5HT2c i 5HT2a ,gdyby tego nie robiły nie było by mowy o wzroście prolaktyny oraz zaburzeniach seksualnych jak ma to miejsce w przypadku np. trazodonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×