Skocz do zawartości
Nerwica.com

TIAGABINA (Gabitril)


Gość Marek77

Rekomendowane odpowiedzi

Polska wikipedia nie ma nawet wzmianki o nim. Generalnie na polskich stronach b. mało informacji typowo "technicznych". Jakieś tam 2-3 zdaniowe wypisy z ulotki. A szkoda. Jesteś w stanie zeskanować ulotkę i wrzucić tutaj? Czy taki nowy - nie wiem, 1988 rok.

 

Czy przypadkiem monoterapia czymś takim nie pogłębi depresji jak benzo?

 

Udało mi się trafić na szerszy opis, oto on:

 

Tiagabina ma specyficzny mechanizm działania dotyczący wpływu na kwas gamma-amino-masłowy (GABA), główny hamujący neuroprzekaźnik w ośrodkowym układzie nerwowym (o.u.n.). GABA występuje w dużych stężeniach w mózgu i rdzeniu u ssaków i obecny jest w 60-70% wszystkich synaps o.u.n. GABA uwalniany jest do synapsy z zakończeń nerwowych i oddziałuje poprzez łączenie się z postsynaptycznymi receptorami, co prowadzi do zmniejszenia pobudliwości neuronalnej.

 

Budowa chemiczna

Tiagabina (TGB) (chlorowodorek [R-(-)-N-(4,4-di-(3-metylotien-2-yl)but-3-enyly) kwasu nipekotynowego] jest związkiem chemicznym z nowej grupy inhibitorów kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) wykazujących powinowactwo do tłuszczów. Jest krystalicznym proszkiem, który topi się i rozpada w temperaturze 192°C. R(-) antymer charakteryzuje się swoistym skrętem ( -11) w wodzie w temperaturze 20°C. W niewielkim stopniu związek jest rozpuszczalny w wodzie (22 mg/ml), a praktycznie nierozpuszczalny w apolarnych rozpuszczalnikach takich, jak heptan, jest jednak rozpuszczalny w etanolu i jest w stanie przejść barierę krew - mózg. Wartości pKa dla grup -COOH i NH+ wynoszą odpowiednio 3,3 i 9,4. Dawki tiagabiny stosowane w większości przedklinicznych i klinicznych badań wyrażone są jako jednostki soli HCl, podczas gdy w innych badaniach wyrażone są w jednostkach wolnego związku. W oparciu o współczynnik konwersji wynoszący 0,91 można obliczyć rzeczywistą zawartość wolnego związku w dawce tiagabiny.

 

Preparaty i producent. Dostępność w Polsce.

Lek jest dostępny w aptekach pod nazwą handlową GABITRIL, w opakowaniach o 100 sztuk w dawkach: 5, 10 i 15 mg w tabletce. Tiagabina jest zarejestrowana w Polsce od roku 1998, producentem leku jest firma Sanofi-Biocom.

 

Mechanizm działania

Tiagabina ma specyficzny mechanizm działania dotyczący wpływu na kwas gamma-amino-masłowy (GABA), główny hamujący neuroprzekaźnik w ośrodkowym układzie nerwowym (o.u.n.). GABA występuje w dużych stężeniach w mózgu i rdzeniu u ssaków i obecny jest w 60-70% wszystkich synaps o.u.n. GABA uwalniany jest do synapsy z zakończeń nerwowych i oddziałuje poprzez łączenie się z postsynaptycznymi receptorami, co prowadzi do zmniejszenia pobudliwości neuronalnej. Działanie GABA zanika wraz z jego usunięciem na drodze ponownego wychwytu do okolicy przedsynaptycznej lub też przez rozproszenie z synapsy do miejsc gdzie może być wychwycony przez komórki glejowe.

Istnieją dwa rodzaje receptorów GABA: GABA-A i GABA-B. Agoniści receptora GABA-A hamują układ pobudzający, który zapoczątkowuje i propaguje czynność napadową. Receptory GABA-B są przede wszystkim autoreceptorami, które hamują uwalnianie GABA.

Badano wiele sposobów zwiększenia neuroprzekaźnictwa GABA-A -zależnego w o.u.n., włączając w to bezpośrednie pobudzanie receptorów GABA-A (np. 4,5,6,7-tetrahydroizoksazolo [3,4-c] pirydyno-3-ol; THIP), modulowanie czynności receptora GABA-A (np. agoniści benzodiazepinowi) i hamowanie metabolizmu GABA (np. wigabatryna). Nowe podejście do zwiększania aktywności receptora GABA-A w przypadku TGB polega na hamowaniu neuronalnego i/lub glejowego wychwytu GABA. Tiagabina działa jako silny i swoisty inhibitor wychwytu GABA do komórek neuronalnych i glejowych i w ten sposób zwiększa czas, w którym GABA pozostaje w synapsie; posiada dwukrotnie większe powinowactwo do komórek glejowych niż do neuronów. Przedłużenie działania farmakologicznego GABA jakie następuje po hamowaniu wychwytu GABA indukowanym tiagabiną wykazano zarówno in vitro, jak i in vivo. Dawkozależny wzrost pozakomórkowego przepływu GABA, widocznego podczas podawania tiagabiny in vivo odpowiada zdolności tiagabiny do hamowania wychwytu GABA in vitro. Ponadto, czas zmniejszania się stężenia pozakomórkowego GABA , wywołanego podaniem tiagabiny jest zgodny z okresem półtrwania tiagabiny w osoczu. (Brodie, 1995, Suzdak i Jansen, 1995, Adkins i Noble, 1998)

Tiagabina jest bardzo swoistym inhibitorem wychwytu GABA i nie ma znaczącego powinowactwa do innych receptorów: dopaminy, noradrenaliny, acetylocholiny, adenozyny, serotoniny, histaminy (H2 i H3), opiatów, glicyny, glutaminianu i GABA. Posiada jedynie słabe powinowactwo do receptorów histaminowych H1 i benzodiazepinowych oraz nie pływa na przewodnictwo w kanałach sodowych i wapniowych. Główne metabolity tiagabiny słabo hamują wychwyt GABA. Ponadto, tiagabina nie wpływa na punkty wychwytu wielu innych neuroprzekaźników, włącznie z serotoniną, dopaminą i noradrenaliną. Tiagabina, jako lek GABA-ergiczny należy do kategorii LPP hamujących głównie napady drgawkowe w modelach zwierzęcych, a nie napady niedrgawkowe, co wykazano w eksperymentach na szczurach WAG/Rij. (Nielsen i wsp., 1991, Coenen i wsp., 1995, Halonen i wsp., 1996, Morimoto i wsp., 1997)

TGB ma szeroki zakres skuteczności w modelach drgawek u zwierząt; hamuje drgawki wywołane kardiazolem, bodźcem elektrycznym, pikrotoksyną, bikukuliną i kindlingiem (w jądrze migdałowatym). Częściowo hamuje mioklonie wywołane bodźcem świetlnym u pawianów oraz wyładowania neuronalne u szczurów z genetycznie uwarunkowanym niskim progiem drgawek. Przedłużone trzytygodniowe stosowanie TGB u gryzoni nie wykazało ani zjawiska przeciwdrgawkowej tolerancji, ani też zespołu wycofania leku. Natomiast występowała tolerancja w stosunku do wywołanych zaburzeń poznawczych, które ustępowały. Wykazano również skuteczność TGB w stanie padaczkowym wywołanym w modelu kobaltowym u szczura (Walton i wsp., 1994). Podawanie TGB nie wykazało zaburzeń płodności u szczurów, teratogennego działania u szczurów i królików ani genotoksyczności w kulturze komórkowej.

 

Farmakokinetyka, farmakodynamika, metabolity.

 

A. Wchłanianie i biodostępność

W dawce terapeutycznej procesy wchłaniania i wydalania wykazują farmakokinetykę liniową. Wchłanianie drogą pokarmową jest całkowite i szybkie; maksymalne stężenia osiągane są zwykle w 90 minut po doustnym podaniu, a biodostępność wynosi ok. 90%. Spożyty pokarm zmniejsza szybkość wchłaniania, nie wpływa jednak na ilość wchłanianego leku: czas konieczny do osiągnięcia maksymalnego stężenia leku zwiększa się z 0,9 godzin do 2,6 godzin, a Cmax zmniejsza się o połowę, chociaż pole pod zależną od czasu krzywą stężenia leku w osoczu (AUC) pozostaje takie samo (So i wsp., 1995, Suzdak i Jansen, 1995).

 

B. Dystrybucja i wiązanie z białkami

Dystrybucja tiagabiny w organizmie jest znaczna, a objętość dystrybucji wynosi około 1 litr/kg. Około 96% leku wiąże się z białkami osocza.

 

C. Metabolizm

Tiagabina jest rozkładana w wątrobie, głównie przez enzym cytochromalny CYP3A4. Izomery E- i Z-5-oxy- tiagabiny są jedynymi znaczącymi metabolitami w osoczu u człowieka i zwierząt i głównymi metabolitami w moczu; identyfikacja dwóch głównych metabolitów w kale nadal wymaga potwierdzenia. Badanie z zastosowaniem pojedynczej dawki znakowanej izotopowo tiagabiny u zdrowych mężczyzn wykazało, że w 1 do 16 godzin po doustnym podaniu leku tiagabina stanowiła około 70-80% krążącego sygnału radioaktywnego w osoczu, z niskim stężeniem metabolitów, głównie izomeru 5-oxy-tiagabiny (do 6%). Tiagabina jest silnie metabolizowana, czego dowodzi wydalanie jedynie 2% substancji macierzystej (So i wsp., 1995, Suzdak i Jansen, 1995).

 

D. Wydalanie

Okres półtrwania wydalania tiagabiny u chorych z padaczką wynosi 7-9 godzin. Jednak na okres półtrwania może wpływać przyjmowanie innych leków: okres półtrwania tiagabiny, u chorych leczonych lekami indukującymi enzymy w wątrobie, wynosi 2-3 godziny. Pomimo krótkiego okresu półtrwania dowiedziono, że 2-3 dawki leku wykazują działanie terapeutyczne. Tiagabina jest wydalana z ustroju prawie całkowicie dzięki rozkładowi w wątrobie, jedynie niewielka część wydalana jest w niezmienionej postaci z moczem. Podanie znakowanej izotopowo tiagabiny u zdrowych ochotników wykazało, że 25% dawki wydalona jest z moczem, jako albo substancja macierzysta (1%) lub jako metabolity; izomery 5-oxy-tiagabiny stanowią 60% metabolitów znajdowanych w moczu. Pozostała część podanej tiagabiny (63%) wydalana jest z kałem w ciągu 3-5 dni. W kale obecne są również dwa niezidentyfikowane metabolity stanowiące blisko 40% podanej tiagabiny (So i wsp., 1995, Suzdak i Jansen, 1995).

 

E. Stężenie leku w surowicy

Farmakokinetykę tiagabiny badano u zdrowych ochotników płci męskiej. Tiagabina podawana w dawce pojedynczej lub w dawkach wielokrotnych wchłaniała się szybko i osiągała maksymalne stężenie w surowicy średnio w godzinę po doustnym podaniu u większości osób będących na czczo. Profil stężenia w osoczu był dwufazowy - wtórny szczyt stężenia występował często od podania dawki. Stężenie Cmax ustalane na podstawie dawki okazało się niezależne od dawki, ze średnią dla wszystkich dawek równą 20,8 ng/ml/mg.

Po doustnym podaniu chlorowodorku tiagabiny raz dziennie (2, 4, 6, 8 lub 10mg) przez pięć dni, wartości Tmax wydaje się być niezależna zarówno od wielkości, jak i liczby podanych dawek. Podczas gdy wartości Cmax zmieniały się u pojedynczych badanych osób, jak i w całej grupie osób, całkowite Cmax ustalane na podstawie dawki wydaje się być niezależne od dawki wynoszącej około 16,0 - 26,5 ng/ml/mg/dawkę.

Podanie 6 lub 12 mg dziennie chlorowodorku tiagabiny przez 14 dni potwierdza farmakokinetyczny profil tiagabiny obserwowany wcześniej. U wszystkich osób tiagabina wchłaniała się szybko i Tmax osiągany był w 0,5 do 2,0 godzin po podaniu.

 

F. Sytuacje szczególne

• Zaburzenia funkcji wątroby

 

Tiagabina jest w dużym stopniu metabolizowana w wątrobie, jej wydalanie jest zmniejszone u osób z upośledzonym funkcjonowaniem wątroby: u osób tych t 0,5 wydłużony jest do 12-16 godzin oraz obniżony jest klirens. Dawkowanie powinno być odpowiednio modyfikowane poprzez np. zmniejszenie dawki lub zwiększenie czasu między dawkami.

• Upośledzenie czynności nerek

 

Nie ma konieczności modyfikowania dawki leku u chorych z niewydolnością nerek, ponieważ tiagabina jest wydalana przez nerki tylko w niewielkim stopniu. W tej grupie chorych profil farmakokinetyczny jest niezmieniony.

• Osoby w podeszłym wieku

 

Farmakokinetyka tiagabiny u osób w wieku podeszłym jest zbliżona do tej obserwowanej u chorych młodszych, dlatego też nie ma potrzeby modyfikowania dawki.

• Dzieci

 

Klirens tiagabiny obliczany na powierzchnię ciała jest podobny u dorosłych i u dzieci.

• Ciąża

 

Przyjmuje się ogólnie, że większość leków przeciwpadaczkowych jest potencjalnie teratogenna, jednak ryzyko związane z rozrodczością, jeśli takie istnieje nie jest znane. Lek powinien być stosowany u ciężarnych chorych tylko w przypadkach, gdy korzyści przeważają nad ryzykiem. Szczegółowe informacje na temat ogólnych zasad stosowania nowych LPP u ciężarnych są podane w odpowiednim rozdziale.

 

Wskazania

 

Tiagabina, jak większość nowych LPP jest przeznaczona do stosowania w przypadkach lekooporności na leki konwencjonalne. Biorąc pod uwagę profil farmakodynamiczny leku, wysoka skuteczność TGB jest najbardziej prawdopodobna w napadach ogniskowych, z lub bez wtórnego uogólnienia.

Dotychczasowe badania TGB nie obejmują zbyt dużej liczby pacjentów, toteż za wcześnie jeszcze na wiążące wnioski co do profilu skuteczności i bezpieczeństwa leku; jednakże z prób klinicznych i licznych już publikowanych badań można znacznie przybliżyć się do takiej oceny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie coś na temat tiagabiny ?

 

-- 25 lis 2014, 15:13 --

 

Próbował ktoś tego ? Dzisiaj dostałem receptę i będę brał od weekendu.

 

-- 25 lis 2014, 19:11 --

 

Jutro zaczynam brać lek ponieważ nigdzie nie mieli tego w aptece i musieli zamawiać w hurtowni. Będę zdawał relację. Moje objawy to straszny lęk, depresja i myśli samobójcze od 9 lat a przetestowałem już wszystko i najlepiej działa na mnie baclofen 3x25 na raz i czasami dorzucę jeszcze w zależności od samopoczucia. Oczywiście benzo też działa. Typowa dawka claronxenu, która kasuje lęki w 90% to 40 mg. Piona.

 

-- 25 lis 2014, 19:14 --

 

Dodam że testuję ostatni srii, który jest dostępny fevarin. Reszta już bała testowana nawet 2 krotnie przewyższającymi dawki maksymalne. Nie mówie już o neuroleptykach, agonistach dopaminy, metylo i tym podobnych. Nic nie podniosło mi samopoczucia.

 

-- 25 gru 2014, 10:03 --

 

Witam. Nic nie warta ta tiagabina. Człowiek czuje się tylko otępiony nic wiecej żadnego uspokojenia jak po baclofenie. Baclofen to mój nr 1 po benzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×