pole świadomości i pole uwagi jakie roznice?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

pole świadomości i pole uwagi jakie roznice?

przez staneczek 06 sty 2007, 13:24
witam, pomzcie mi! nie moge nigdzie znalezc roznic pomiedzy polem swiadomosci a uwagi. To znaczy potrzbena jest mi dokladna odpowiedz na pytane, ktore z nich jest szersze.

hm

przez klaw 30 mar 2007, 03:54
a gdzie znalazłes taki podział? jedno z drugim tak związane że nie wiem czy można taki podział stosować. może dlatego nie możesz znaleźc róznic że...ich nie ma?
Są ludzie, którzy lubią roztrząsać filozoficzną zagadkę: "Jaki jest sens życia?". Bardziej praktyczni filozofowie pytają jednak: "Co zrobić, by moje życie nabrało sensu".
Leonardo da Vinci

przez didado1 30 mar 2007, 10:30
xxx
Ostatnio edytowano 12 mar 2008, 14:03 przez didado1, łącznie edytowano 1 raz

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez ewa125 30 mar 2007, 21:01
chyba masz klasowke z psychologii ??? :roll:

przez didado1 30 mar 2007, 22:53
xxx
Ostatnio edytowano 12 mar 2008, 14:04 przez didado1, łącznie edytowano 1 raz

przez klaw 01 kwi 2007, 21:12
świetny wykład z psychoanalizy:-). Ciekawe, czy to o to chodziło...;-)

Ja bym odpowiedziała tak:
pole uwagi to wszystko to, co znajduje się w okół Ciebie i co potencjalnie jesteś w stanie zauważyć w danej chwili, czyli co znajduje się w obrębie pola uwagi i jest dostrzegalne. Jeśli znajdujesz się w pokoju widzisz półki, ksiązki, stolik, inne przedmioty itd. Teraz będąc w tym pokoju możesz pewnych przedmiotów nie zauważyć, np. nie zauważysz butelki po winie, która robi za świecznik i stoi w rogu pokoju. Masz świadomośc tego, że butelki są wykorzystywane w ten sposób, ale nie masz świadomości tej butelki w danym pokoju, bo jej nie zauważyłeś. W tym sensie możemy uznać, że pole świadomości jest szersze niż pole uwagi (ale to jest mój domysł, nie znam takiego podziału ani odpowiedzi na Twoje pytanie->dlatego pytałam o źródło podziału, łatwiej byłoby mi odpowiadać znając takie).
Odnośnie do nieświadomości - cóż, jak coś jest nieświadome nie może być w polu uwagi i w tym, głebszym sensie, świadomość i uwaga to nierozłączne procesy, i w moim odczuciu pytanie o to, co jest szersze jest nieadekwatne i zbędne. Wraz z poszerzaniem samoświadomości i/lub świadomości poszerza się uwaga.
Podkreślam - to mój sposób rozumowania, żaden naukowy wywód!
pzdr
Są ludzie, którzy lubią roztrząsać filozoficzną zagadkę: "Jaki jest sens życia?". Bardziej praktyczni filozofowie pytają jednak: "Co zrobić, by moje życie nabrało sensu".
Leonardo da Vinci

Sortuj wg