Leki oryginalne a generyczne ..

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Zamienniki leków- co o nich myślicie???

przez Kajol 09 lip 2008, 22:09
Witajcie!
Obecnie moim lekiem jest cital 20mg ale jest on dosyć drogi- ok.40 zł za opakowanie. Myślę żeby zapytać się lekarza o zamiennik bo widziałam jeden za 24 zł! jakie jest wasze zdanie??? jakimi lekami się leczycie?

Re: Zamienniki leków- co o nich myślicie???

przez Mafju88 10 lip 2008, 19:35
zamienniki to to samo.. tylko pod inna nazwa i od innego producenta.. jak masz recepte to Ci farmaceuta spokojnie da zamiennik
I'll be where the eagles flying higher and higher

przez mała defetystka 10 lip 2008, 20:15
zapytaj lekarza, nie powinien robić problemu i przepisać Ci zamiennik jeśli nie ma różnic:)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez juka 11 lip 2008, 15:54
Mozna brac zamienniki ,roznia sie tylko nazwa ,producentem a czesto tez biodostepnoscia tzn sa lepiej lub gorzej oczyszczane a przez to tez mniej skuteczne ....zawsze mzna sprobowac jak Twoj organizm zareaguje :)
:)

przez Kajol 21 lip 2008, 11:19
Dzięki za odpowiedzi :)

przez mefiboszet 21 lip 2008, 14:42
Praktycznie co wizyta w aptece zmieniałem leki [zawsze na najtańszy w danym dniu odpowiednik] i nigdy nie odczułem różnicy w działaniu.
citalopram - 10 mg | mirtazapina - 15 mg

przez adam_s 21 lip 2008, 15:38
A mnie psychiatra zabroniła kupować tańszych zamienników - kazała kupować droższy Zoloft mimo że Asentra jest tańsza a przecież oba leki są na bazie setraliny. :shock: Podejrzane to jakieś.
GG: 5988000

przez mefiboszet 22 lip 2008, 10:49
Czemu się dziwisz - lekarz ma sponsora, apteka wyższą marżę, koncern zyski :smile:

przez eligojot 22 lip 2008, 11:07
Wiecie, co... Poszedlem do nowego psychiatry - niestety panstwowo, bo chodze prywatnie do psychologa (psychoterapia to podstawa mojego leczenia, a leki to tylko dodatek). Wyobrazcie sobie ze przepisal mi lek za 130 zl! Jeszcze bym to jakos zdzierzyl, ale w aptece dowiedzialem sie ze sa jego dwa odpowiedniki/zamienniki i to w dodatku refundowane czyli za 3,20 zl!!! Niestety nie moge zamienic, bo cos tam zastrzegl na recepcie.
Jestem przekonany, ze to jest on na uslugach jakiegos koncernu farmaceutycznego, bo dawkowanie itd. spisywal z ulotki i mowil, ze przedstawiciel bardzo zachwalał ten lek.
Czy uwazacie, ze powinienem zmienic lekarza? Czy te zamienniki sa do niczego, czy to raczej sprawka tego przedstawieciela?
Bóg zawsze odpowiada na prośby. Czasem jednak odpowiedź brzmi: "Nie".

przez mefiboszet 22 lip 2008, 11:54
Już była mowa w tym wątku, że co do zasady zamiennik to zamiennik, czyli można zamienić bez uszczerbku dla zdrowia. W ekstremalnych sytuacjach inny wypełniacz może uczulać, ale to są wydumane przykłady. Równie dobrze może uczulać wypełniacz z "oryginalnego" leku. Nie spotkałem sie nigdzie z naukowym dowodem, że zamiennik jest gorszy od "oryginału". Innym problemem sa podróbki leków, ale to zjawisko w Polsce niezbyt popularne i co innego niż problem zamienników.

Czyste zdzierstwo i tyle za tym stoi.

przez adam_s 23 lip 2008, 02:20
Heh, moja lekarka twierdziła że po Asentrze częściej występują skutki uboczne. No i jak głupi kupowałem o 20 zł droższy od niej Zoloft, którego skutki uboczne można normalnie dziesiątkami liczyć.. No ale widać umowa z koncernem farmaceutycznym obowiązuje :? .
GG: 5988000

przez archetyp 23 lip 2008, 17:19
Miesiąc zażywałem Sertagen niestety z następną receptą na 2 opakowania dowiedziałem się że leku nie ma w żadnych aptekach ani na zamówienie z hurtowni bo występuje brak u producenta byłem zmuszony zamienić Sertagen na Setaloft pierwszy był po ok. 5zł drugi kosztuje ok. 15zł - 3 razy droższy.

Jak na razie nie odczuwam żadnej różnicy pomiędzy sertraliną Sertagenu a Setaloftu, ale czy ktoś może mi powiedzieć skąd się biorą takie różnice w cenie tego leku? Wiem że inne zamienniki są jeszcze droższe.

Leki markowe czy generyczne?

przez Szlomo 26 sie 2008, 11:50
Często zastanawiamy się czy pomiędzy lekiem oryginalnym a jego zamiennikiem jest jakaś różnica. Odpowiedź wg. mnie jest prosta, takiej różnicy nie ma . Lek generyczny musi zawierać dokładnie tą samą substancję, o takiej samej ilości. Inaczej nie zostanie dopuszczony na rynek. Odpowiedniki są tańsze od oryginałów, dlatego że
" * Lek oryginalny chroniony patentem ma pozycję monopolistyczną i dlatego jego cena może być wyższa.
* Przy generycznych odpowiednikach nie trzeba powtarzać wszystkich przedklinicznych i klinicznych badań, można odnieść się do danych klinicznych oryginalnego produktu. Dlatego prace badawczo-rozwojowe są znacznie mniej kosztowne. "

Żródło: http://www.producencilekow.pl
"LEK GENERYCZNY
Zgodnie z ustawą Prawo Farmaceutyczne, lek generyczny jest odpowiednikiem oryginalnego gotowego produktu leczniczego.
Jest to produkt leczniczy posiadający taki sam skład jakościowy i ilościowy substancji czynnych, postać farmaceutyczną i równoważność biologiczną wobec oryginalnego produktu leczniczego, potwierdzoną, jeżeli to niezbędne, badaniami biorównoważności. Przy rejestracji generycznych odpowiedników nie trzeba powtarzać wszystkich przedklinicznych i klinicznych badań, ponieważ zawierają one dobrze znane i bezpieczne substancje. Również ze względów etycznych nie powtarza się badań tych samych substancji na pacjentach.
Generyki są dostępne po cenie od 80% do 20% niższej w porównaniu z cenami leków oryginalnych. "

Źródło: http://www.viamedica.pl
"W wielu dyskusjach podnoszony jest problem jakości leków generycznych, ich skuteczności w porównaniu z lekami oryginalnymi. Panuje obiegowe przekonanie, że lek generyczny jest gorszy od leku oryginalnego. Brakuje świadomości, że wymagania rejestracyjne narzucają produktom generycznym wymóg tożsamości z lekiem odniesienia (lek oryginalny) i nie gorszej od niego jakości. Leki generyczne powinny posiadać tę samą co lek oryginalny jakość, skuteczność i bezpieczeństwo stosowania, powinny być terapeutycznie ekwiwalentne, co pozwala na wymienność stosowania.
Kluczowe znaczenie ma badanie dostępności biologicznej in vivo w celu wykazania biorównoważności leku odtwórczego z lekiem odniesienia (lek oryginalny). Wyniki tych badań mają wyjaśnić, w jakim stopniu lek jest tożsamy z lekami znajdującymi się w obrocie.
W niektórych przypadkach gorsza tolerancja występująca w trakcie terapii lekiem generycznym może wynikać z osobniczej reakcji na substancje pomocnicze, używane do wytworzenia odpowiedniej postaci leku, np. tabletki, kapsułki. Substancje te zastosowane w leku generycznym mogą być różne od użytych w leku oryginalnym. Może się zdarzyć, że reakcję taką wywoła lek oryginalny, a lek generyczny nie. (...)

Jacek Petrusewicz
Katedra i Zakład Farmakologii
Akademii Medycznej w Gdańsku "

Źródło: http://www.doz.pl
"Generyki są lekami średnio o połowę tańszymi w porównaniu do orginalnych preparatów leczniczych. Im więcej ich na farmaceutycznym rynku, tym większe oszczędności dla portfeli pacjentów.

Nowoczesne leki są drogie, ponieważ dużym wydatkiem są testy i badania umożliwiające wprowadzenie ich na rynek. Cały proces testowania i patentowania nowego preparatu trwa około 5-10 lat, a opracowanie tych nowoczesnych, innowacyjnych leków to koszt rzędu miliardów dolarów. Dla polskich firm farmaceutycznych to wydatek, na który je często nie stać.

Dlatego rodzimi producenci wolą inwestować w produkcję leków generycznych. Po wygasnięciu ochrony patentowej firmy opracowują lek innowacyjny na nowo. Cały proces trwa o wiele krócej i jest znacznie tańszy. Generyki - leki odtwórcze powstające na podstawie leku innowacyjnego są tak samo skuteczne, a nawet wygodniejsze i łatwiejsze w użyciu w porównaniu do pierwotnego leku innowacyjnego."

Re: Leki markowe czy generyczne?

przez Szlomo 26 sie 2008, 13:03
Podaję ogólnopolskie, ustalone przez ministerstwo zdrowia, refundowane ceny najpopularniejszych substancji w postaci oryginału i najtańszego odpowiednika.
Wszystkie ceny tutaj podane to "ceny w chorobie" , czyli te po których kupimy dany lek na receptę z P.

Wenlafaksyna
Efectin ER 75*kaps. o przedł. uwalnianiu* 0,075 g* 28 kaps.* 56.74 zł
Efectin ER 150*kaps. o przedł. uwalnianiu*0,15 g*28 kaps.*97.60 zł
Venlectine* kaps. o przedł. uwalnianiu*0,0375 g*28 kaps.*20.22
Venlectine* kaps. o przedł. uwalnianiu*0,075 g*28 kaps.*29.73
Venlectine* kaps. o przedł. uwalnianiu*0,15 g*28 kaps.* 59.43

Sertralina
Zoloft*tabl. powl.*0,05 g*28 tabl.* 30.41 zł
Zoloft*tabl. powl.*0,1 g*28 tabl.* 62.35 zł
Setaloft 50 mg*tabl. powl.*0,05 g*30 tabl.* 4.99 zł
Setaloft 100 mg*tabl. powl.*0,1 g*30 tabl.*9.97 zł

Paroksetyna