Fryzjer,dentysta,kościół, podróż, kolejki - jak pokonać lęki

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez kosmostrada 19 mar 2016, 16:43
Na lęk trzeba się wystawiać, nie ma innej drogi, żeby mózg nabrał innego nawyku reakcji. Im bardziej się zaszyjemy, tym będzie gorzej. Ale nie stricte na siłę, czyli nie na zasadzie - muszę. Bo po "muszę" - z reguły albo się nie udaje, albo lęk jest straszny i powoduje to frustrację i jego nasilenie. Za porażką idzie myśl - "jestem beznadziejny (a)" , a też chcielibyśmy tego uniknąć. :smile:
Przede wszystkim nie "muszę: tylko "chcę" . Spokojnie pozwalamy sobie na to, że może się nie udać, że np. odwołamy wizytę ( jak uczciwie sobie takie pozwolenie daję, nigdy jeszcze nie odwołałam spotkania). A następnie dajemy sobie przyzwolenie na to żeby się źle czuć. U fryzjera np. łaziłam po salonie, wychodziłam na chwilę w trakcie seansu w kinie, czy latałam do kibla u kosmetyczki. Nie było w tym przecież nic złego. Po prostu teraz tak mam. Jeśli chodzi o np. supermarket możemy wejść na chwilę i wyjść. Trenować metodą małych kroczków.
Żadnego samobiczowania za porażkę, tylko "dobra -jutro spróbuję jeszcze raz" i nagrody za sukces.
Konsekwencja, chęć, akceptacja to klucz do sukcesu. Mówię to z perspektywy osoby, która w pewnym momencie nie wychodziła w ogóle z domu. To się da zrobić. Lęki nadal są i objawy somatyczne ale ... po prostu są. Jakbym szła z mega katarem. Upierdliwe, ale do przeżycia. Jestem przecież swoim najlepszym przyjacielem, więc akceptuję siebie z tymi jazdami.
Ever tried? Ever failed? No matter. Try again. Fail again. Fail better.
S. Beckett

przez tictac 19 mar 2016, 19:17
Dziękuję wszystkim za cenne wskazówki i uwagi , miło jest popatrzeć , że są osoby na forum które mają podobne problemy, a co więcej niektórzy mają siłę i chęć walczyć z tym .
Paroksetyna 10 mg - rano - w planach zejście na 5 mg
Bromazepam 6mg - sometimes :)
Spasmolina , Smecta - na IBS

Sortuj wg