Pamieć ciała - pamieć stresu

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez wieslawpas 28 wrz 2013, 01:34
Zauważyłem pewne zjawisko - biorę laptop na kolana i od razu czuje wzrost napięcia. Kiedyś tak nie bylo, laptop w pozycji polezacej na wersalce raczej kojarzył mi sie pozytywnie. Od pewnego czasu zacząłem pracować w domu i w tej właśnie pozycji rozwiązywałem cala mase stresujących problemów. Teraz kiedy tylko wezmę laptop na kolana od razu czuje skok napiecia. Uświadomiłem to sobie wczoraj, że wystarczy zajac taka pozycje i od razu mam skok napiecia nawet jesli nic nie robie.
Hm... chyba rozwiaze to tak, że bede pracował w innym miejscu na przykład na fotelu a wersalka bedzie dla relaksu. ale banaly...
Ale odkrycie dla mnie ciekawe.

przez nerwa 28 wrz 2013, 16:09
to jest tak zwane warunkowanie klasyczne :) odkryte przez Pawłowa (http://pl.wikipedia.org/wiki/Warunkowanie_klasyczne).
Jesli przed podaniem psu jedzenia zadzownil dzwonek, to po pewnym czasie pies zaczynal się już slinić po usłyszeniu dzwonka.
Jak ty brales laptopa i w tej pozycji rozwiazywales stresujace problemy to organizm tez sie nauczyl, i wystarczy, ze tak usiadzesz z laptopem to jemu już sie kojarzy z tamtymi sytuacjami i wzrasta napiecie.
"The greatest weapon against stress is our ability to choose one thought over another." ~William James

przez satinela 28 wrz 2013, 17:04
ile ja sie madrych rzeczy dowiem, ....szkoda Ze nasze organizmy wypieraja pozytywne sytuacje, ...i wtedy tak warunkowo nie reagujemy, .. :?
Introvert(11%) Sensing(12%) Feeling(38%) Judging(1%)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Ferdynand k 28 wrz 2013, 18:51
satinela, nie koniecznie wzmocnienie jest pozytywne i negatywne
Naczelny Użyszkodnik

przez satinela 28 wrz 2013, 19:18
wykonczony chyba sie zgodze, bo nawet jak pozytywnie, to zastanawiam sie, czy aby na długo, no bo przeciez mnie sie musi najgorsze zdarzyc, ech.. :hide:
Introvert(11%) Sensing(12%) Feeling(38%) Judging(1%)

przez wieslawpas 28 wrz 2013, 19:43
to prawda, sa tez i pozytwne reakce. Na przylad jak rozdladam wieczorem łóżko do spania i sciele posciel to mam raczej pozytywne skojarzenia.

Sortuj wg