Straszliwy lęk przed opinią innych, fobia szkolna?

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez icoteraz 19 lut 2013, 15:23
Jestem w 1 liceum. Wszystko zaczęło się w gimnazjum i jest coraz gorzej.
Jestem raczej cicha i spokojna, potrafię rozerwać się tylko w niewielkiej grupce bliższych znajomych.
Przez 3 lata byłam uważana za śmiecia, odpychana, zdarzało się dokuczanie, przez tzw klasowe gwiazdki z grubym portfelem i niewyparzoną buzią. Które czekały na każde potknięcie innej osoby, wszystko wyśmiewały.
Od tamtej pory nie potrafię normalnie rozmawiać z ludźmi ani normalnie się zachowywać. Nie potrafię się zgłosić na lekcji, ledwo coś z siebie wyduszam pytana.
Moim problemem nie jest sam strach przed odpowiedzią, a to co wszyscy o mnie pomyślą. Zawsze byłam wyrzutkiem, teraz nadal panicznie boję się odrzucenia, biorę do siebie każde krzywe spojrzenie, każdą porażkę, z góry zakładam że wszystko zepsuję i że wszyscy uznają mnie za idiotkę, ofiarę. Idąc do odpowiedzi nie przejmuję się jaką ocenę dostanę i co o mnie pomyśli nauczyciel, a tym co pomyśli któraś z osób w ławkach. To jest chore i nie powinno tak być. Jak z tym walczyć? :(

przez vifi 20 lut 2013, 00:29
Najlepiej zgłosić się do psychologa, na początek może być psycholog szkolny. Nie przejmować się zbytnio. Masz jakieś koleżanki w swojej klasie?

Sortuj wg